REKLAMA

Grupa Azoty S.A. inwestuje w nową instalację stężonego roztworu azotanu amonu

Umowa z thyssenkrupp Uhde podpisana przez Grupę Azoty S.A. opiewająca na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji stężonego roztworu Azotanu Amonu (tzw. Instalacji Neutralizacji) w Tarnowie to pierwszy krok w realizacji tego projektu.

fot. Adobe Stock
Redakcja 26.08.2023 chat-icon1

REKLAMA

Nowa inwestycja umożliwi „Azotom” poprawę efektywności produkcji, dzięki znacznemu obniżeniu energochłonności procesu wytwarzania nawozów oraz pozwoli na redukcję zużycia energii w procesie produkcyjnym o przeszło 250 000 GJ rocznie. To kolejny krok Grupy Azoty w kierunku wypełniania założeń Zielonego Ładu.

Instalacja powstanie w Tarnowie na obszarze Jednostki Biznesowej Nawozy Grupy Azoty S.A. Zastąpi istniejącą wyeksploatowaną oraz bardziej energochłonną instalację i zabezpieczy surowiec do dalszej produkcji nawozów saletrzanych w Tarnowie, w tym Saletrosanu i Saletrzaku. Zdolności produkcyjne to 1500 t/d stężonego roztworu azotanu amonu (wp. 100%) o stężeniu 94% lub 86%.

Nowa instalacja pozwoli na zmniejszenie wskaźników zużycia surowców podstawowych, co wpłynie na obniżenie kosztów pracy instalacji, a także zmniejszenie oddziaływania procesu produkcyjnego nawozów na środowisko oraz zredukowanie ilości powstających ścieków procesowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie konstrukcji aparatów, automatyki pomiarowej i zabezpieczeniowej wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa technicznego na instalacji.

Realizacja nowoczesnej, bezpiecznej i mniej energochłonnej instalacji Azotanu Amonu, która powstanie w Tarnowie to również możliwości dalszego rozwoju oferty produktowej Spółki. Obszar nawozowy jest jednym z kluczowych obszarów działalności Grupy Azoty, a jednym z kierunków strategicznego rozwoju Grupy Azoty jest dalsze umacnianie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie - mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Projekt realizowany dla Grupy Azoty to dla nas kolejny kamień milowy, który jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję jako dostawcy technologii w przemyśle nawozowym. W thyssenkrupp Uhde jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani jako partner, który dostarczy najbardziej wydajną instalację do neutralizacji azotanu amonu. To duży krok w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu chemicznego. Z dumą możemy powiedzieć, że byliśmy jedynym licencjodawcą, który mógł zaoferować technologię, która jest w stanie wykorzystać niskociśnieniowy gazowy amoniak jako surowiec bez konieczności stosowania sprężarki amoniaku. Projekt ten dowodzi, że możemy oferować na rynku zaawansowane technologie azotanu amonu i dostarczać najlepsze rozwiązania dla naszych klientów – powiedział Dr Cord Landsman, CEO thyssenkrupp Uhde.

Kolejnym etapem prac jest projektowanie obiektu produkcyjnego azotanu amonu i obiektów towarzyszących, a następnie zakontraktowanie Wykonawców i rozpoczęcie realizacji budowy, które planowane jest na przełomie I/II kw. 2024 roku, a jego zakończenie w IV kw. 2025r.

(rpf) informacja prasowa


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


bartosz 27.08.2023

na rolnika pracy sie bogacą to inwestują

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA