REKLAMA

Grypa końska – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Redakcja - Zwierzęta
24.03.2022
chat-icon 1

Konie, jak wiele innych gatunków zwierząt, również narażone są na zarażanie się rozmaitymi chorobami, które mogą znacznie pogorszyć ich stan. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy zwierzęta biorą czynny udział w różnych eventach, takich jak wystawy czy pokazy.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Konie, jak wiele innych gatunków zwierząt, również narażone są na zarażanie się rozmaitymi chorobami, które mogą znacznie pogorszyć ich stan. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy zwierzęta biorą czynny udział w różnych eventach, takich jak wystawy czy pokazy.

Niezależnie jednak od pracy na co dzień, zarażenie końską grypą z pewnością może budzić duży niepokój u właścicieli, pośrednio związany z niewiedzą na temat tej choroby. Jak objawia się końska grypa i jak wygląda jej leczenie?

Grypa końska – co to jest?

Zwierzęta hodowlane nie są wolne od chorób – z pewnością doskonale wie o tym każdy, kto kiedykolwiek sprawował nad nimi opiekę. Większość przenosi się drogą kropelkową, tak jak u ludzi, co jeszcze bardziej utrudnia proces leczenia, ponieważ po wykryciu zagrożenia konieczna jest izolacja chorego osobnika. Podobnie jest w przypadku grypy końskiej, która jest wysoce zaraźliwa. Czym jednak w ogóle jest ta choroba i jak ją skutecznie rozpoznawać, aby przyjść z pomocą na czas?

Końska grypa to choroba układu oddechowego, wywoływana przez wirus EIV (Equine Influenza Virus). Patogen wirusowy tego typu jest wysoce zaraźliwy, co w dużej mierze utrudnia hodowlę, jeśli któryś z osobników zostanie zarażony. Najczęściej zdarza się to w dużych skupiskach, w których blisko siebie znajdują się zwierzęta z różnych stad.

Grypa u koni – występowanie na świecie

Tak jak w przypadku innych wirusów również w przypadku wirusa EIV wywołującego chorobę nazywaną końską grypą, wyróżnić można konkretne obszary, w których jego występowanie jest najczęstsze. Są to tereny Europy oraz Ameryki Północnej. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe zarażenie zwierząt na innym obszarze, jednak na wyznaczonych terenach zdarza się to zdecydowanie najczęściej. Z tego względu również hodowcy z Polski powinni mieć na uwadze, że ich zwierzęta mogą pewnego dnia zachorować na grypę. U koni taka choroba przenosi się bardzo łatwo, ale daje też pewne charakterystyczne symptomy, które pozwalają stosunkowo szybko określić rodzaj problemu i odpowiednio zareagować.

Końska grypa a droga jej przenoszenia

Jednym z naczelnych problemów dotyczących wirusa grypy końskiej wcale nie jest proces jej leczenia, ale droga przenoszenia. W przypadku takiej choroby mamy do czynienia z zaraźliwym patogenem, który łatwo może przenieść się na całe stado. Grypą końską zwierzęta mogą zarażać się drogą kropelkową, podobnie jak ludzie. Podczas kaszlu, charakterystycznego dla tego typu choroby, zwierzęta rozsiewają wirusa, który następnie przez drogi oddechowe może powodować zarażenie.

Właśnie z tego powodu tak ważna jest jak najszybsza izolacja chorego zwierzęcia, kiedy tylko rodzaj choroby zostanie potwierdzony. Pozwala to na szybkie zahamowanie łańcucha zarażenia, tym samym nie doprowadzając do rozprzestrzenienia się problemu na całe stado. Zarażone konie izoluje się aż do wyleczenia – dopiero wtedy mogą one bezpiecznie wrócić do reszty stada, bez obaw o to, że końska grypa rozprzestrzeni się dalej w niekontrolowany sposób.

Grypa u koni – objawy charakterystyczne

Jak w przypadku każdej innej choroby, punktem wyjścia do prawidłowego leczenia i zniwelowania negatywnych skutków zarażenia jest prawidłowe rozpoznanie choroby. Potwierdzeniem występowania grypy u koni jest pozytywny wynik testu PCR, który pozwala na zweryfikowanie, czy faktycznie mamy do czynienia z opisaną przypadłością. To jednak działanie, które zazwyczaj poprzedzone jest rozpoznaniem bardziej prozaicznym.

Wskazaniem do wykonania testu czy jakichkolwiek innych działań powinno być przede wszystkim zaobserwowanie niepokojących symptomów, które są charakterystyczne dla końskiej grypy. Objawy to pierwszy sygnał alarmujący, że coś jest nie tak. Jakie są najbardziej charakterystyczne symptomy, które powinny zwrócić szczególną uwagę właścicieli zwierząt i prowadzić do poszerzenia ich wiedzy na temat końskiej grypy? Objawy po zarażeniu to przede wszystkim gorączka oraz spadek apetytu. Niechęć do jedzenia jest najszybciej zauważalnym znakiem – zwierzę, które jeszcze kilka dni wcześniej nie miało problemów z apetytem, teraz może przejawiać wyraźną niechęć do pożywienia.

Jednak to nie koniec objawów grypy końskiej. Uwagę właścicieli powinna zwrócić również większa ospałość zwierzęcia połączona z kaszlem. Charakterystycznym objawem jest także ropny wyciek z nosa. W niektórych przypadkach na szyi konia można zauważyć powiększone węzły chłonne. Występowanie tego typu objawów może być pierwszym krokiem do właściwego zdiagnozowania grypy u koni.

Grypa u koni – leczenie

Po rozpoznaniu alarmujących symptomów naturalnym krokiem jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Lekarz weterynarii, przy wykorzystaniu wspomnianego wcześniej dokładnego testu PCR, jest w stanie z dużą dozą pewności stwierdzić, że w przypadku konkretnego zwierzęcia mamy do czynienia z grypą u koni. Leczenie może różnić się w zależności od nasilenia poszczególnych objawów. Brak ostrych infekcji dodatkowych zazwyczaj oznacza też brak konieczności wprowadzania środków farmakologicznych. Lekarz weterynarii może jednak zalecić środki przeciwgorączkowe i uśmierzające ból.

(rzw)

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 26.03.2022

dla farmera który posiada konie to bardzo ważne aby znać choroby tych zwierząt i je rozpoznaważ umiejętnie

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA