REKLAMA

Grypa ptaków atakuje pod koniec roku – ponad 68. tys. ptaków do utylizacji

Redakcja - Zwierzęta
26.12.2023
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Z wysoce zjadliwą grypą ptaków HPAI zmaga się wiele krajów, a 2023 rok zostanie zapamiętany jako ten, w którym utylizacji ze względu na tę chorobę musiano poddać dziesiątki milionów ptaków hodowlanych na całym świecie.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Również Polscy hodowcy drobiu nie mogą spać spokojnie, bowiem w bieżącym roku (od 1 stycznia do 22 grudnia) stwierdzono już 66 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, a także 139 ognisk HPAI u ptaków dzikich i jedno ognisko u ptaków, które były utrzymywane w niewoli. Dwa nowe ogniska zostały stwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim.

Oba ogniska HPAI podtypu H5N1 u drobiu o numerze porządkowym 65 i 66 zostały stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 19 i 21 grudnia 2023 r. otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet - PIB) w Puławach.

65 ognisko wirusa stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, które jest położone w miejscowości Wyłazy (województwo mazowieckie, powiat siedlecki, gmina Mokobody) w którym było utrzymywanych 66 228 indyków rzeźnych.

66 Ognisko HPAI zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym położonym w miejscowości Borki (województwo kujawsko-pomorskie, powiat lipnowski, gmina Lipno) w którym utrzymywano 1966 gęsi hodowlanych.

Inspekcja Weterynaryjna informuje, że w w/w gospodarstwach wdrażane są wszystkie środki zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI. Jest to działanie zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

(rzw) Źródło: GIW

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA