REKLAMA

Grypa ptaków coraz bliżej polskich granic – Czechy potwierdziły pierwsze ognisko u drobiu

Polska dopiero co odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków, a już rośnie niebezpieczeństwo pojawienia się wirusa na naszym terytorium w nadchodzącym sezonie. Czechy właśnie potwierdziły u siebie pierwsze ognisko HPAI u drobiu w gospodarstwie przyzagrodowym.

fot. Adobe Stock
Redakcja - Zwierzęta 04.10.2021 chat-icon0

REKLAMA

Pojawienie się wirusa w Czechach nie jest pojedynczym zdarzeniem w Europie. Jeszcze we wrześniu kilka państw potwierdziło obecność HPAI w tak zwanych gospodarstwach przyzagrodowych oraz u ptaków dzikich, między innymi: Francja, Holandia, Belgia, Luksemburg.

Od początku września na terytorium Unii Europejskiej stwierdzono 17 ognisk u dzikich ptaków i ptaków utrzymywanych w niewoli. Władze weterynaryjne poszczególnych krajów wzywają producentów drobiu do zachowania najwyższej ostrożności przed zbliżającym się sezonem zimowym. Wirus grypy ptaków krąży w populacji ptaków dzikich i żyjących w niewoli w Europie, co stanowi wysokie ryzyko dla fermowej produkcji drobiu w nadchodzących miesiącach z uwagi na pojawienie się większej liczby ptaków migrujących.

Ognisko HPAI w Czechach zostało stwierdzone na niewielkiej, niekomercyjnej fermie utrzymującej 33 sztuk drobiu: 16 kur niosek, 12 kaczek i 5 gęsi, z czego 6 sztuk padło, pozostałe zostały poddane uśmierceniu.

Polska dopiero co odzyskała status kraju wolnego od HPAI - 27 września 2021 roku główny lekarz weterynarii złożył do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 25 września 2021 roku. Złożenie deklaracji przez Polskę było możliwe dzięki zakończeniu procedur wdrożonych w zakresie zwalczania ognisk grypy ptaków stwierdzonych na terytorium Polski w okresie XI 2020 – VIII 2021. W sezonie XI 2020 – VIII 2021 na terytoriom Polski stwierdzono 360 ognisk HPAI u drobiu i ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 92 ogniska choroby u dzikich ptaków. Pierwsze ognisko HPAI u drobiu zostało stwierdzone 24 listopada 2020 roku w gospodarstwie zlokalizowanym w gminie Wolsztyn, w powiecie wolsztyńskim w województwie wielkopolskim. Ostatnie ognisko HPAI u drobiu stwierdzono 9 sierpnia 2021 roku w gminie Bieżuń, powiat żuromiński, woj. Mazowieckie.

Niestety wszystko wskazuje na to, że nadchodzi kolejny trudny sezon dla hodowców drobiu. Główny lekarz weterynarii zalecił hodowcom drobiu podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.

(rzw) jp / Źródło: GIW / KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA