Grypa ptaków dotarła do Włoch
Włoskie władze potwierdziły zakażenie wirusem grypy ptaków H5N1 na fermie indyków w północnej części kraju. Włochy są tej jesieni pierwszym krajem, na terytorium którego mamy do czynienia z pojawieniem się wirusa na komercyjnej fermie drobiu.

Włoskie władze potwierdziły zakażenie wirusem grypy ptaków H5N1 na fermie indyków w północnej części kraju. Włochy są tej jesieni pierwszym krajem, na terytorium którego mamy do czynienia z pojawieniem się wirusa na komercyjnej fermie drobiu.
Gospodarstwo, w którym pojawiło się ognisko HPAI położone jest w Ronco all’Adige w prowincji Verona. Zgłoszenie o zdarzeniu zostało przekazane 21 października do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Kolejne ognisko grypy ptaków w Polsce
Od początku września już kilka krajów unijnych zgłaszało przypadki HPAI w gospodarstwach przyzagrodowych i u ptaków dzikich. W ostatnim czasie raporty o zakażeniu HPAI przekazały również Rosja i Ukraina. Wirus grypy ptaków krąży w populacji ptaków dzikich i żyjących w niewoli w Europie, co stanowi wysokie ryzyko dla fermowej produkcji drobiu w nadchodzących miesiącach z uwagi na pojawienie się większej liczby ptaków migrujących.
Służby weterynaryjne wielu państw europejskich wzywają producentów drobiu do zachowania najwyższych zasad bioasekuracji. Francja w połowie września podniosła ocenę ryzyka do „umiarkowanego” z „nieistotnego”, co skutkuje utrzymywaniem drobiu w zamknięciu w pomieszczeniach na niektórych obszarach kraju .

Grypa ptaków – kolejne setki tysięcy sztuk drobiu do utylizacji
Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu, zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak również w hodowlach przydomowych, podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.
(rpf) jp / Źródło: KIPDiP
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.