REKLAMA

Grypa ptaków dotarła na Ukrainę

Ukraińskie władze potwierdziły wystąpienie wirusa grypy ptaków na terenie wsi Velikoserbulovka w obwodzie Mykolaiv na południu kraju. Poinformowano, że w „obszarach ryzyka” nie znajdują się fermy drobiu.

21 października 2021 chat-icon0

REKLAMA

Wygląda na to, że wcześniejsze alerty władz państw europejskich, w tym z Ukrainy, o wzroście ryzyka wystąpienia grypy ptaków podczas jesiennej wędrówki ptaków materializują się. W opinii ukraińskich urzędników HPAI pozostaje największym wyzwaniem w ukraińskim eksporcie produktów pochodzących od drobiu z powodu często odmiennego podejścia krajów trzecich do wprowadzania ograniczeń wywozowych. Do tej pory pozytywne dla Ukrainy okazywały się, między innymi, decyzje Unii Europejskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w których uznawano zasady regionalizacji w przypadku pojawienia się ognisk HPAI na terytorium Ukrainy.

Po problemach z HPAI na początku 2021 roku w ostatnim czasie Ukrainie udało się odzyskać status kraju wolnego od grypy ptaków. Dzięki temu ukraińskie firmy mogły powrócić na część wcześniej niedostępnych rynków. Aktualnie sytuacja wydaje się być bardzo niepewna i przyszłe scenariusze dla ukraińskiego eksportu mięsa drobiowego i jaj zależne będą od polityki państw trzecich oraz dalszego rozwoju sytuacji epizootycznej.

Wirus HPAI pojawił się również w Rosji. Rosyjskie władze weterynaryjne potwierdziły zakażenie wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków H5 na dwóch fermach drobiu w południowej części kraju.

(rzw) jp / Źródło: KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Podlasie: Jedenaście zastępów strażaków walczyło z pożarem kurnika

Redakcja 2 czerwca 2023 chat-icon1

Druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi zostaliśmy zadysponowania do ugaszenia pożaru. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ratownicy zastali pochłonięty całkowicie ogniem kurnik. Ze względu na wymiaru budynku i skalę pożaru wezwano następne zastępy strażaków. Łącznie z ogniem walczyło aż jedenaście jednostek.

Przybyłe jako pierwsze zastępy strażaków musiały zmierzyć się z zabezpieczeniem drugiego kurnika, który był połączony łącznikiem z objętym ogniem budynkiem. Gasili też już płonący kurnik. Działania trwały łącznie sześć godzin.

Na miejscu łącznie pojawiło się jedenaście zastępów straży pożarnej z Hajnówki, Białegostoku, Narwi, Mochnatych, Czyży, Nowokornina, Łosinki i Trześcianki. Nie podano informacji o tym, czy w kurniku w chwili pożaru były zwierzęta.

REKLAMA

Instytuty ze wsparciem z KPO na rozbudowę potencjału badawczego

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon0

Placówki te mogą uzyskać dofinansowanie na budowę lub modernizację zaplecza analityczno-laboratoryjnego oraz infrastruktury badawczej w sektorze hodowli roślin.

Jak wskazuje MRiRW, wsparcie będzie dotyczyło inwestycji w ramach KPO: A2.4.1 Inwestycje w rozbudowę potencjału badawczego w zakresie wsparcia inwestycji rozbudowy publicznego zaplecza analityczno-laboratoryjnego w sektorze hodowli roślin skierowanego do instytutów nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nabór będzie trwał 30 dni kalendarzowych od 2 czerwca 2023 roku i prowadzony będzie elektronicznie w systemie CST2021 i będzie trwał 30 dni kalendarzowych.

Wsparcie w ramach tego programu będzie można uzyskać na budowę lub modernizację zaplecza analityczno-laboratoryjnego oraz infrastruktury badawczej w sektorze hodowli

REKLAMA