REKLAMA

Grypa ptaków: Pierwszy przypadek u drobiu w Brazylii

Redakcja
29.06.2023
chat-icon 1

Brazylia to obecnie lider produkcji mięsa drobiowego na świecie. Na drugim miejscu podium znajdują się Stany Zjednoczone a na trzecim miejscu Unia Europejska. Nie dziwi więc fakt, że oczy świata zwrócone są na Brazylię, która dotychczas nie zgłosiła ani jednego przypadku pojawienia się wirusa HPAI u drobiu.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Liczne przypadki wirusa grypy ptaków, zwanego potocznie ptasią grypą, stwierdzono w Brazylii od maja 2023 roku. Obecnie sytuacja uległa pogorszeniu, bowiem Brazylijczycy zgłosili pierwszy przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Mimo, że przekaz medialny pozostaje niejasny, na podstawie raportów WOAH można założyć, że gospodarstwo, w którym potwierdzono HPAI uznane zostało jako „chów przyzagrodowy”, a nie gospodarstwo komercyjne.

Wirusa wykryto u kaczek w gospodarstwie zlokalizowanym w stanie Espirito Santo (gmina Serra). W sieci pojawił się komunikat wydany przez Brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa z którego wynika, które podkreślam że w związku z wykryciem wirusa w hodowli przyzagrodowej niekomercyjnej Brazylia powinna utrzymać status kraju wolnego od grypy ptaków i tym samym inne państwa nie powinny wprowadzać ograniczeń eksportowych w handlu międzynarodowym, co z pewnością nastąpiłoby gdyby choroba została wykryta na fermie komercyjnej.

Brazylia to największy eksporter drobiu na świecie. Ewentualne pojawienie się wirusa ptasiej grypy w brazylijskich gospodarstwach komercyjnych to, ze względu na znaczenie brazylijskiego drobiarstwa na wszystkich kontynentach, wiele problemów i zawirowań na tym i tak już trudnym rynku.

(rzw) Źródło: KIPDIP

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


dorbiarz 02.07.2023

w brazylii jeszcze jakos ciągną i dlatego ogrNIAJĄ światowy rynek ale jak sie rozwinie i u nich to dziadowstwo to może być i tam cienko

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA