REKLAMA

Grypa ptaków – pierwszy przypadek wirusa w historii brazylijskiego drobiarstwa

Brazylia to obecnie największy na świecie eksporter drobiu, dlatego pojawienie się wirusa nazywanego potocznie ptasią grypą pierwszy raz w tym kraju wzbudza ogromne emocje.

fot. Adobe Stock
21 maja 2023 chat-icon2

REKLAMA
Agencja Reuters donosie, że wirus grypy ptaków u dzikiego ptactwa został potwierdzony przez władze Brazylii, największego na świecie eksportera drobiu. Jest to pierwsze takie zdarzenie w historii brazylijskiego drobiarstwa.

O wykryciu wysoce zjadliwego wirusa podtypu H5N1 u dwóch ptaków morskich na wybrzeżu południowo-wschodniego stanu Espirito Santo poinformowało brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa.

Sprawa jest na tyle poważna, że odniósł się do niej Rząd Brazylii, który oczekuje, że kraj ten nadal będzie mieć status wolnego od HPAI, bowiem przypadki u dzikiego ptactwa „nie powinny skutkować wprowadzeniem zakazu importu brazylijskich produktów drobiowych zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH)”. Status Brazylii „jako kraju wolnego od HPAI” nie został naruszony ponieważ zakażenie HPAI nie dotyczy stad drobiu. 

REKLAMA
Ameryka Południowa zmaga się z wirusem grypy ptaków już od końca 2022 roku, ale branża drobiarska skoncentrowała się jednak przede wszystkim na wiadomościach z Brazylii, bowiem tamtejsze drobiarstwo dzięki tanim paszom, dużej podaży siły roboczej oraz dzięki inwestycjom w sektor jest niedoścignionym globalnym liderem w eksporcie mięsa drobiowego. Istotną przewagą Brazylii jest też to, że w kraju tym nigdy nie występowała na większą skalę (ani jakąkolwiek skalę) grypa ptaków. Teraz jednak Brazylijczycy obawiają się, że grypa ptaków może rozprzestrzenić się do profesjonalnych gospodarstw drobiarskich.

- W opinii analityków KIPDiP, ewentualne dotarcie HPAI na komercyjne fermy w Brazylii wywołałoby ogromne implikacje – ze względu na znaczenie brazylijskiego drobiarstwa - we wszystkich krajach, na wszystkich kontynentach. W krótkim terminie ceny żywca oraz ceny mięsa drobiowego poszybowałby w górę niemal natychmiast. Popyt na import z takich krajów jak Polska wzrósłby gwałtownie, co z pewnością przełożyłoby się na zyski hodowców i zakładów drobiarskich. W dłuższym terminie świat musiałby z pewnością przedefiniować podejście do HPAI i prawdopodobnie zaprzestać praktyk zamykania granic przed importem z państw z epizoocją grypy ptaków – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Eksport Brazylii w 2022 roku wyniósł 4,82 mln ton mięsa drobiowego, mamy więc do czynienia ze wzrostem o 4,6 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Brazylia wyeksportowała mięso drobiowe o wartości 7,76 mld dolarów. Wzrost brazylijskiego eksportu ma więc również wartość o 27,4 procenta w stosunku do poprzedniego roku. Warto jednak przy tych wyliczeniach pamiętać o inflacji, będącej jednym z głównych zjawisk ekonomicznych w roku 2022, który okazał się kolejnym z rzędu, w którym zagraniczny wywóz drobiu z Brazylii był rekordowy. Chiny do których w 2022 roku trafiło 540,5 tys. ton mięsa drobiowego z Brazylii, są największym odbiorcą brazylijskiego drobiu, a na kolejnych miejscach wśród odbiorców mięsa kurcząt rzeźnych z Brazylii są: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Filipiny oraz Unia Europejska.

Brazylia zwiększa ekspansję drobiarstwa na świecie również w 2023 roku, bowiem brazylijski eksport drobiu ogółem w okresie od stycznia do kwietnia roku 2023 wyniósł 1,749 mln ton, co oznacza wzrost o 12,1 proc. r/r w ujęciu wolumenowym, a w ujęciu wartościowym wzrost o 18,9 proc. do 3,413 mld USD. W samym tylko kwietniu sprzedaż eksportowa drobiu z Brazylii  zwiększyła się o około 4 proc. do poziomu 435,1 tys. ton w porównaniu do kwietnia roku 2022 (przychody wzrosły o 2,3 proc. r/r do 840,3 mln USD).

REKLAMA
Najwięcej kurczaków z Brazylii importowały w tym roku Chiny, które od stycznia do kwietnia nabyły 262,8 tysięcy ton drobiu. To wynik aż o 33,3% więcej niż w tym samym okresie 2022 roku.

Miejsce kluczowego importera brazylijskich kurczaków utrzymują Chiny. Od stycznia do kwietnia 2023 roku na chiński rynek Brazylia sprzedała 262,8 tys. ton drobiu, czyli o 33,3 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2022. Inni ważni odbiorcy to także: Arabia Saudyjska, Japonia, RPA, Unia Europejska, Filipiny i Meksyk.

(rzw) Źródło: KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


bartol 26 maja 2023

te wirusy asf grypy i inne to jaka porazka , czy tak bylo tez kilkadziesiat lat temu?

0 0
brasiliano kurano 22 maja 2023

to w koncu i do nich doszlo i pewnie zaboli ale szczerze mowiac to mysle, ze grypa ptakow od dawna tam juz jest tylko to ukrywali

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Pijany motocyklista uderzył w skręcający ciągnik rolniczy

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Niestety nadal cyklicznie podajemy informacje o wypadkach i zdarzeniach, których wspólnym mianownikiem są pijani kierowcy.

22 maja 2023 roku, tuż przed godziną 20.00 do komisariatu policji w Kolnie wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem ciągnika rolniczego i motocykla w jednej z miejscowości na terenie gminy Mały Płock (województwo podlaskie, powiat kolneński, gmina Mały Płock).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Mundurowi po przybyciu na miejsce ustalili, że kierujący jednośladem 21-latek uderzył w ciągnik wykonujący manewr skrętu w lewo. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca motocykla miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. W dodatku po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 21-latek ma też dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi, obowiązujące do 2029 roku. Ponadto okazało się, że motocykl jest

REKLAMA

ARiMR: Pomoc dla pszczelarzy – wnioski do 31 maja

Redakcja - Prawo i Finanse 12 maja 2023 chat-icon1

To już drugi miesiąc przyjmowania wniosków o wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. O tę formę pomocy można się starać do 31 maja 2023 roku.

Stawka płatności w bieżącym roku wynosi 50 złotych do przezimowanej rodziny pszczelej, a dotychczas do placówek ARiMR wpłynęło ponad 25 tys. wniosków, których nabór trwa od 1 kwietnia do 31 maja 2023 r. Najwięcej pszczelarzy zrobiło to dotychczas na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce.

Ta forma dofinansowania dedykowana jest hodowcom pszczół mogą się ubiegać hodowcy pszczół prowadzącym działalność nadzorowaną, wpisanym do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii i ewidencji producentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W sytuacji gdy pszczelarz chce otrzymać pomoc, a nie jest zarejestrowany w ARiMR, będzie musiał wystąpić o nadanie numeru ewidencyjnego. Trzeba to zrobić najpóźniej

REKLAMA