REKLAMA

Grypa ptaków Polsce: Nowe przypadki – ponad 100 tys. indyków do utylizacji

Redakcja
11.12.2023
Lubię to
Lubię to
1
Super
Super
1
Haha
Haha
1
Smutny
Smutny
1
Szok
Szok
1
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Informacje o nowych przypadkach wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków HPAI u drobiu podawane są cyklicznie przez Głównego Lekarza Weterynarii.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Polska była wolna od nowych przypadków przez niemal dwa miesiące, bowiem 62 ognisko (poprzednie) HPAI u drobiu stwierdzono 16 października 2023 roku – również w województwie zachodniopomorskim.

Grypa ptaków – statystyki za 2023 rok

Od 1 stycznia do 8 grudnia 2023 w Polsce stwierdzono łącznie 64 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Poza tym 138 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) stwierdzono u ptaków żyjących dziko oraz 1 ognisko u ptaków, które są utrzymywane w niewoli.

Ostatnie dwa ogniska tzw. grypy ptaków HPAI (podtyp H5N1) o numerze porządkowym 63 i 64 (liczba dotychczasowych ognisk w 2023 roku) stwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych na próbkach 7 grudnia bieżącego roku przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet - PIB) w Puławach.

Gdzie stwierdzono najnowsze ogniska grypy ptaków?

Stwierdzono je w 2 gospodarstwach komercyjnych, które są położone nieopodal siebie, w miejscowości Ininka (województwo zachodniopomorskie, powiat goleniowski, gmina Goleniów). Łącznie utrzymywanych było tam 104 165 indyków rzeźnych.

Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o wdrożeniu wszystkich środków zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI zgodnie z procedurami, które wynikają z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

(rzw) Źródło: GIW

Lubię to
Lubię to
1
Super
Super
1
Haha
Haha
1
Smutny
Smutny
1
Szok
Szok
1
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA