Grypa ptaków – Polska ponownie krajem wolnym od wirusa
Po stwierdzeniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w województwie lubuskim, Główny Inspektorat Weterynarii wszczął procedury likwidacji zakażonego stada, która została już zakończona.
Dzięki tym standardowym działaniom, 25 września 2024 roku, Główny Lekarz Weterynarii mógł złożyć do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.
Odzyskanie takiego statusu, zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH, może nastąpić gdy upłynie co najmniej 28 dni od wdrożenia działań w ramach stamping-out policy, pod warunkiem zakończenia czynności i zapewnienia nadzoru.
Ponad 50 tysięcy kur niosek do utylizacji – grypa ptaków nie odpuszcza
Każde pojawienie się ogniska wirusa grypy ptaków u drobiu w Polsce uruchamia wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy) realizowanie przez polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania. Jest to między innymi uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, a także oczyszczanie oraz dezynfekcję. Standardowym działaniem w każdym przypadku jest również ustanawianie wokół ognisk choroby obszarów objętych ograniczeniami na których obowiązywały restrykcje, a uchylenie restrykcji nastąpiło w związku z opublikowaniem w dniu 24 września 2024 r. rozporządzenia Wojewody Lubuskiego.
Wobec powyższego na terytorium Polski od 25 września 2024 roku nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące przemieszczania drobiu, mięsa i produktów drobiowych wynikających z procedur zwalczania grypy ptaków u drobiu.
Grypa ptaków nie odpuszcza w Wielkopolsce. 210 tysięcy sztuk drobiu do utylizacji
(rzw) Źródło: GIW
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.