REKLAMA

Grypa ptaków rozprzestrzenia się w Australii

Redakcja - Zwierzęta
10.06.2024
chat-icon 0

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków pojawia się na kolejnych fermach drobiu w Australii. Wcześniej wykryto tam inne szczepy, różniące się od obecnego na pozostałych kontynentach, tj. typu H5N1. Prawdopodobnie wirus przedostał się tam z Antarktydy.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o wysoce zjadliwej grypie ptaków rozprzestrzeniającej się na fermach drobiu w Australii. Zaskoczenia nie kryją obserwatorzy światowego rynku drobiarskiego, bowiem dotychczas był to jedyny kontynent wolny od grypy ptaków.

Dzięki trasom migracji dzikich ptaków omijającym do tej pory Australię, kraj ten był chroniony przed wysoce zjadliwą ptasią grypą. Przed możliwością pojawienia się wirusa w tym kraju przestrzegali eksperci, którzy zwracali uwagę na dotarcie HPAI n Antarktydę. Do Australii wirus miał dotrzeć z powodu pojawienia się nowych tras przelotu migrujących ptaków.

Dotychczas, od 1976 roku do wystąpienia ostatnich zakażeń włącznie, w Australii zostało  potwierdzonych tylko dziewięć ognisk grypy ptaków. Przypadki wykryte u drobiu w tym kraju dotyczą wirusa H7N3 i H7N9. Żaden ze szczepów nie jest taki sam jak typ H5N1 obecny na całym świecie. Obecnie fermy zajmujące się produkcją jaj konsumpcyjnych ponoszą największe straty spowodowane pojawieniem się wirusa grypy ptaków w Australii.

(rzw) KIPDiP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA