REKLAMA

Grypa ptaków zbiera śmiertelne żniwo. Dramatycznie spada ilość kur niosek w Europie

Redakcja - Zwierzęta
01.02.2021
chat-icon 0

Grypa ptaków pustoszy stada drobiu w Europie, w tym towarowych kur niosek. W samej Polsce straty w pogłowiu kur niosek są ogromne, a problemy mają przecież niemal wszystkie kraje europejskie.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Grypa ptaków pustoszy stada drobiu w Europie, w tym towarowych kur niosek. W samej Polsce straty w pogłowiu kur niosek są ogromne, a problemy mają przecież niemal wszystkie kraje europejskie.

W drugiej połowie stycznia grypa ptaków uderzyła w największego producenta jaj konsumpcyjnych w Szwecji. W efekcie podjęto decyzję o likwidacji blisko 1,3 miliona towarowych kur niosek. Co oznacza, że około 15% kur utrzymywanych w całej Szwecji do produkcji jaj konsumpcyjnych wypadło z rynku. W Szwecji rejestrowane pogłowie towarowych kur niosek wynosi 8,9 miliona, z czego ponad 70% kur utrzymywanych jest w chowie ściółkowym. Jest to tylko jeden z wielu przypadków zakażeń wirusem w Europie w ostatnich tygodniach.

Eksperci nie przewidują, aby w krótkim terminie sytuacja miała ulec poprawie. Nie ma sygnałów o złagodzeniu wirusa. Sezon migracji dzikich ptaków potrwa do marca - kwietnia. Naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach oceniają, że z uwagi na liczne przypadki wykrycia wirusa HPAI H5N8 w Polsce, ryzyko dalszego rozprzestrzenienia wirusa w krajowej populacji drobiu i ptaków dzikich należy uznać za bardzo wysokie.

W Europie grypa ptaków sieje spustoszenie na fermach drobiu w dziewiętnastu krajach. Szokują statystyki: od listopada 2020 roku wykryto 314 ognisk u drobiu i 1168 przypadków u ptaków dzikich. Już dziś wszystko wskazuje na to, że obok pandemii COVID-19, grypa ptaków będzie jednym z dwóch głównych czynników kształtujących rynek drobiu i jaj w 2021 roku. Wpływ epizoocji polega przede wszystkim na zmniejszaniu pogłowia drobiu z tytułu likwidacji ptaków w ogniskach i w ramach ubojów prewencyjnych. Nie należy jednak zapominać o pośrednich konsekwencjach ograniczających podaż produktów drobiarskich, jak chociażby brak możliwości wstawień nowych stad w gospodarstwach zlokalizowanych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych.

Z wirusem grypy ptaków zmagają się również producenci kurczaków i jaj na azjatyckich rynkach, od Japonii po Indie. Jest to najgorsza od lat fala zakażeń wirusem grypy ptaków u drobiu. Od listopada 2020 roku w Korei Południowej straty w pogłowiu wyniosły już blisko 22 miliony sztuk drobiu.

Na rynku brakuje jaj, a rząd zniósł cła, aby importować jaja i produkty jajeczne z innych krajów. Straty w pogłowi drobiu w Japonii są podobnie wysokie. Ma to duże znaczenie dla rynku międzynarodowego ponieważ Japonia jest jednym z największych światowych importerów mięsa, jaj i produktów przetwórstwa jaj. Dla przykładu, Japonia jest od wielu lat największym importerem produktów jajecznych z UE. Japoński rynek w 2020 roku (do września) wchłonął około 30% unijnego eksportu jaj i przetworów jajecznych.

(rzw) jp / Źródło: KIPDiP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA