REKLAMA

Grzędy dla kur z palet – jak zrobić?

Redakcja - Zwierzęta
30.05.2022
chat-icon 0

Kury to zwierzęta, które przez ludzi są hodowane już od bardzo zamierzchłych czasów. W związku z tym, że zapotrzebowanie na te zwierzęta wciąż jest bardzo wysokie, nadal istnieje bardzo wiele hodowli tych zwierząt. W związku z rosnącą świadomością dotyczącą jakości spożywanego przez nas pożywienia coraz więcej osób, które nie zajmują się hodowlą kur na większą skalę, decyduje się na stworzenie własnej hodowli przydomowej.

REKLAMA

Kury to zwierzęta, które przez ludzi są hodowane już od bardzo zamierzchłych czasów. W związku z tym, że zapotrzebowanie na te zwierzęta wciąż jest bardzo wysokie, nadal istnieje bardzo wiele hodowli tych zwierząt. W związku z rosnącą świadomością dotyczącą jakości spożywanego przez nas pożywienia coraz więcej osób, które nie zajmują się hodowlą kur na większą skalę, decyduje się na stworzenie własnej hodowli przydomowej.

 

Ma to związek między innymi z tym, że jajka znoszone przez kury w dobrych warunkach są znacznie lepszej jakości niż wiele z tych, które można znaleźć na sklepowych półkach. W związku z tym przygotowaliśmy poniższy artykuł, w którym udzielimy praktycznych porad dotyczących tego, jak zrobić grzędy dla kur samodzielnie, a także jak o nie odpowiednio zadbać.

Dlaczego warto hodować kury?

Przede wszystkim już od dawna lekarze i dietetycy zwracają uwagę na wysoką zawartość białka znajdującego się w żółtku jajka dla zdrowia organizmu. Białko jest niezbędnym składnikiem ludzkiej diety, dlatego warto sprawić, że spożywane jajka będą wysokiej jakości i zdrowymi produktami. Oprócz tego posiadanie własnych kur sprawia, że nie musimy zastanawiać się nad tym, w jakich warunkach były one hodowane. Ciekawe jest również to, że dla wielu osób hodowla kur na mniejszą skalę jest sposobem, żeby pozyskać dodatkowe środki finansowe. Sprzedaż takich jajek sąsiadom czy znajomym nie powinna stanowić problemu, ponieważ z pewnością wielu z nich zwłaszcza tych, którzy mieszkają w mieście, chętnie skorzysta z takiej okazji, również dlatego, że aktualnie panuje moda na produkty pochodzące bezpośrednio z wiejskiego źródła.

Jak zapewnić kurom odpowiednie warunki?

Prawdopodobnie każdemu, kto planuje mieć własne kury, zależy na tym, żeby miały one odpowiednie warunki, które sprawią, że będą mogły znosić jaja w przyjemnych dla nich warunkach. Na początku należy oczywiście zapewnić dla nich odpowiednio przygotowany kurnik. Podstawą jest to, żeby zapewnić tym zwierzętom odpowiednią przestrzeń do życia, w związku z tym przyjmuje się, że jedna kurwa powinna otrzymać powierzchnię około jednego metra kwadratowego. Ważne jest również to, żeby kury miały dostęp do światła w kurniku, dlatego należy wyposażyć go również w okno odpowiedniej wielkości. Kolejną kwestią jest również grunt, na którym kurnik ma się znajdować, kurnik powinien znajdować się przynajmniej 20 centymetrów nad powierzchnią. Miejsce, w którym mają zamieszkać kury, musi być również odpowiednio ocieplone i mieć zapewnioną dobrą izolację.

W co powinien zostać wyposażony kurnik?

Mimo że kury nie są szczególnie wymagającymi zwierzętami, to tak jak w przypadku każdej żywej istoty należy zapewnić im wszystko, co potrzebne do życia. W związku z tym podstawą będą poidełka oraz karmidła. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które ograniczają potrzebę częstego uzupełniania paszy oraz wody, ponieważ dozują kurom ich odpowiednie ilości. Bardzo ważne jest również zapewnienie dobrego oświetlenia w kurniku. Jednak elementem wyposażenia kurnika, który zdecydowanie jest niezbędne i wymaga największego przygotowania, są grzędy.

Jak zrobić grzędy dla kur?

Zapewnienie kurom odpowiednich warunków do życia ma bezpośredni i bardzo duży wpływ na ich stan zdrowia oraz wydajność, co już dawno zostało udowodnione naukowo. W związku z tym, że kury zwłaszcza nocą muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości, żeby nie były zestresowane i czuły się bezpiecznie, niezbędne jest zapewnienie im dobrych grzęd. Na szczęście można bez problemu zrobić grzędy dla kur samodzielnie, co jest rozwiązaniem, na które decyduje się wielu hodowców.

Przede wszystkim samodzielne budowanie grzędy będzie znacznie tańsze niż kupienie jej z innego miejsca czy zlecenie jej komuś innemu. Oprócz tego budując ją samodzielnie, można dopasować ją dokładnie w taki sposób, żeby spełniały wszystkie wymagania i pasowały idealnie do kurnika. Do budowy grzędy można wykorzystać między innymi palety. Grzędy dla kur z palet są o tyle ciekawe, że bardzo łatwo pozyskać do nich materiały i to nie ponosząc wysokich kosztów. Dla jednej kury powinno przeznaczyć się od 15-20 cm przestrzeni na grzędzie.

Grzęda powinna mieć czworokątny kształt oraz zaokrąglone krawędzie. Należy również zapewnić odpowiednią odległość między grzędami, która będzie wynosiła 30 centymetrów. Pamiętaj, że grzędy nie mogą być ustawione nad sobą, ponieważ kurze odchody będą wtedy spadały na te znajdujące się poniżej. Grzęda musi być również stabilna i znajdować się na odpowiedniej wysokości.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA