REKLAMA

Grzybica skóry u bydła – objawy, leczenie

Redakcja - Zwierzęta
06.10.2024
chat-icon 0

U bydła najczęściej występującą chorobą skóry jest grzybica, nazywana również trichofitozą i dermatofitozą.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Zaliczana jest ona do zoonoz. Oznacza to, że może być przenoszona na ludzi, przez co stanowi ogromne zagrożenie dla weterynarzy lub osób opiekujących się zwierzętami.

Ponadto trichofitoza niesie ze sobą spore straty finansowe dla hodowców, ponieważ w czasie aktywnej infekcji wpływa na tempo wzrostu bydła. Aby dowiedzieć się więcej o tej chorobie, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.

Grzybica skóry u bydła – przyczyny

Główną przyczyną grzybicy u bydła jest obecność chorobotwórczego szczepu Trichophyton verrucosum, który bardzo szybko rozprzestrzenia się wśród zwierząt w stadzie. Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają takie czynniki, jak złe warunki higieniczne, niedobory witamin i minerałów, zbyt duże zagęszczenie zwierząt oraz niewystarczająca ilość światła w oborze.

Grzybica u bydła – objawy

Do objawów klinicznych grzybicy skóry u bydła można zaliczyć:

  • świąd;
  • zmiany skórne – okrągłe bądź owalne wyłysienia o średnicy 1-5 cm. Są pokryte strupami, które wyglądem przypominają azbest. Zwykle pojawiają się w przedniej części ciała, takich jak głowa i szyja, choć mogą również występować na innych obszarach;
  • łuszczenie się skóry;
  • łysienie.

Zmiany pojawiające się w wyniku grzybicy u bydła powodują trwałe uszkodzenia skóry, które przybierają formę blizn i złogów kolagenu. W rezultacie wygląd naskórka ulega pogorszeniu, co może prowadzić do strat finansowych dla hodowców.

Grzybica skóry u bydła – diagnostyka

Szybkie rozpoznanie grzybicy u bydła jest niezwykle ważne, ponieważ to schorzenie może przechodzić na ludzi i wywoływać bardzo negatywne konsekwencje. Diagnoza opiera się na obserwacji charakterystycznych zmian skórnych.

Jednak, aby potwierdzić chorobę, trzeba dodatkowo przeprowadzić badanie mikologiczne, pozwalające na sprawdzenie obecności składników grzybów na włosach i skórze bydła. Można również wykonać posiew na podłożach mykologicznych, pozwalający na precyzyjne określenie gatunku grzyba.

W celu przeprowadzenia badań konieczne jest pobranie od zwierzęcia fragmentów skóry, włosów i łusek. Diagnostyką powinien zająć się lekarz weterynarz prowadzący stado.

Grzybica u bydła – leczenie

Grzybica skóry u bydła może ustąpić samoistnie. Jednak ze względu na fakt, iż jest zoonozą, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Terapia obejmuje leczenie miejscowe, wspieranie układu odpornościowego i szczepienia.

Należy jednak pamiętać, że leczenie miejscowe jest możliwe tylko w przypadku niewielkich stad, w których można indywidualnie zająć się każdym zwierzęciem. W takiej sytuacji wykorzystuje się maści i płyny z substancjami przeciwgrzybiczymi.

W przypadku dużych stad nie aplikuje się maści ani płynów bezpośrednio na zmiany. Zamiast tego używa się specjalistycznych oprysków i aerozoli.

Grzybica u bydła – domowe sposoby

Co robić po zdiagnozowaniu grzybicy skóry u bydła? Przede wszystkim należy poprawić warunki bytowe zwierząt, zadbać o czystość w oborze i przeprowadzić dezynfekcję.

Trzeba pamiętać, że powierzchowne sprzątanie może nie zapewnić odpowiednich rezultatów, ponieważ grzyby wytwarzają zarodniki, które są w stanie przetrwać nawet ponad rok. Z tego względu należy wyczyścić budynki hodowlane przy pomocy specjalistycznych środków, a drewniane powierzchnie pokrywać farbą epoksydowo-smołową. Co ważne, substancje do dezynfekcji muszą zawierać wysokie stężenia chloru, sięgające nawet 4%.

Podczas leczenia grzybicy u bydła warto zadbać o to, aby zwierzęta dostawały żywność bogatą w witaminę A i D oraz cynku. Dobrą opcję stanowi również wdrożenie suplementacji. Ponadto istotne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i regularne usuwanie zanieczyszczeń, aby ograniczyć rozwój patogenów.

Grzybica u bydła – bezpieczeństwo hodowców to podstawa

Trzeba pamiętać, że dermatofity zwierzęce łatwo przechodzą na ludzi. Dlatego podczas opieki nad chorym bydłem należy zachować szczególną ostrożność, aby zapobiec zakażeniu. Zaleca się stosowanie jednorazowych rękawiczek i dokładne mycie rąk środkiem dezynfekującym bazującym na alkoholu lub roztworem antyseptycznym.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA