REKLAMA

GUS: Ceny skupu mleka w górę

Główny Urząd Statystyczny podał informacje dotyczące średnich cen mleka w grudniu 2021 roku w odniesieniu do analogicznego okresu w 2020 roku.

28 stycznia 2022 chat-icon0

REKLAMA
Z przekazanych przez GUS danych statystycznych wynika, że cena skupu mleka w grudniu 2021 r. wyniosła 184,13 zł/1 hl i była wyższa o 20,4 % niż w grudniu 2020 r. To również kwota o 6% wyższa niż w listopadzie 2021 roku.

Średnia cena mleka w grudniu była też najwyższa ze wszystkich miesięycy w 2021 roku, a jego cena wyrażona w euro wynosiła 38.99 EUR za 100 kg.

Najwyższe ceny skupu mleka w grudniu 2021 r. zostały odnotowane dla województw:
- lubelskiego: 200,79 zł/1 hl
- warmińsko-mazurskiego: 189,26 zł/1 hl
- lubuskiego: 188,91 zł/1 hl

REKLAMA
Na najniższe ceny w grudniu 2021 r. mogli liczyć rolnicy z województw:
- małopolskiego: 167,33 zł/1 hl
- łódzkiego: 172,97 zł/1 hl
- kujawsko-pomorskiego: 177,94 zł/1 hl

(rpf) pp / Źródło: GUS


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Rolnicy oczekują odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie ptactwo

Super Visor 20 maja 2023 chat-icon2

18 maja 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się rozmowy dotyczące szkód w uprawach i gospodarce rybackiej powodowanych przez ptactwo takie jak kruki, żurawie, gęsi czy kormorany. Gospodarzem spotkania był podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz dyrektor generalny ochrony środowiska Andrzej Szweda Lewandowski i prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Przedstawiciele samorządu rolniczego wyrazili obawy dotyczące ekonomicznego wpływu na ich uprawy szkód powodowanych przez ptaki, mówili między innymi o trudnościach rolników z rozpoznaniem właściwego organu, do którego należy się zwrócić o pozyskanie zgody na spłoszenie czy też odstrzał ptaków, z których część to zwierzęta łowne oraz objęte częściową ochroną.

ARiMR: Zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt

Redakcja - Prawo i Finanse 10 maja 2023 chat-icon0

To już kolejny nabór w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o naborze, w ramach którego od 24 maja hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie.

Jest to pomoc finansowa realizowana w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem”, która będzie mogła być przyznana hodowcom drobiu, bydła i świń, którzy mają zarejestrowaną działalność produkcyjną i ubezpieczyli zwierzęta od zachorowania na salmonellozę. Muszą oni również posiadać prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą chów, a umowa ubezpieczenia powinna obejmować co najmniej: 1000 sztuk rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego; 14 sztuk świń; 4 sztuk bydła.

Wsparcie przyznawane będzie w formie 70 proc. dopłaty do składki, pod warunkiem że z polisy wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód

REKLAMA