REKLAMA

Handlujesz ciągnikami i przyczepami – nie musisz już każdego pojazdu rejestrować osobno

Ciągniki rolnicze i przyczepy, podobnie jak samochody i motorowery, mogą już być zaopatrzone w tzw. tablice profesjonalnej rejestracji pojazdów – białe z zielonymi literami i cyframi obok znaczka PL.

fot. Ministerstwo Infrastruktury
13 lipca 2019 chat-icon0

REKLAMA

W dniu 11 lipca wszedł w życie zapis prawa o ruchu drogowym, dotyczący tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów, czyli rejestracji czasowej, na okres testów danego pojazdu.

Będzie można je przydzielać np. ciągnikom rolniczym, używanym przez firmy do jazd testowych, które nie były wcześniej rejestrowane ani w Polsce, ani za granicą. Dotąd pojazd używany do testów przez firmę prowadzącą sprzedaż musiał być normalnie zarejestrowany, i przerejestrowywany później na nowego właściciela po sprzedaży.

Nowy przepis mówi, że przedsiębiorcy mający siedzibę lub oddział w Polsce, a także jednostki badawcze rynku motoryzacyjnego (producentów lub np. Instytut Transportu Samochodowego) mogą już posługiwać się samochodami, motorowerami, ciągnikami rolniczymi, czy przyczepami, wykorzystując profesjonalny dowód i profesjonalne tablice rejestracyjne, przydzielane nie jednemu, ale kilku kolejnym pojazdom w czasie ich testowania.

Takie rozwiązanie, znane już w krajach europejskich przyda się nie tylko sprzedawcom samochodów, wyprowadzających nowe auta na testy z salonów, ale też instytutom badawczym, sprawdzającym w praktyce nowe rozwiązania na pojazdach, badanych jeszcze, choć już dopuszczonych do jazd próbnych.

W Poznaniu jeszcze takich tablic nie przyznano, jak informuje Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Przyznanie dowodu i tablic profesjonalnej rejestracji następuje po złożeniu opłaty (100 złotych za wydanie decyzji o rejestracji i 10 zł za blankiet dowodu) i dokumentów – wniosku - do organu rejestrującego.

- Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia – informuje Ministerstwo Infrastruktury. - Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni). Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne.

Decyzja o rejestracji ważna jest przez rok, starosta jako organ może ją cofnąć, gdy okaże się, że podmiot, który dokumenty i tablice profesjonalnej rejestracji złamał jej warunki – np. przekazał je innemu, nieuprawnionemu użytkownikowi.

Do obowiązków właściciela tablic i dowodu należeć będzie prowadzenie wykazu pojazdów je wykorzystujących (w tym w Centralnej Ewidencji Pojazdów) i spisu osób uprawnionych do ich prowadzenia, a w przypadku pojazdów testowanych przez klientów sprzedawcy – osób towarzyszących kierowcy, będących pracownikami tegoż właściciela.

(rpf) po / Źródło: MInisterstwo Infrastruktury


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ryszard Zarudzki wiceprezesem ARiMR

Super Visor 17 maja 2023 chat-icon2

17 maja 2023 roku na stanowisko Zastępcy Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa został powołany Ryszard Zarudzki, który akt powołania otrzymał z rąk Roberta Telusa, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To nie pierwszy raz kiedy Ryszard Zarudzki obejmuje stanowisko w resorcie rolnictwa, bowim w latach 2015-2019 piastował stanowisko Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, następnie był Dyrektorem i Zastępcą Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

REKLAMA

Ceny świń: Kolejny tydzień bez zmian na VEZG

Redakcja 17 maja 2023 chat-icon0

Trend ten trwa od 22 marca i nie zmienił się w notowaniach za Odrą z dnia 17 maja 2023 roku. Cena 2,33 euro to w przeliczeniu na złotówki 10,47 zł (kurs z 17 maja 2023 roku). Cena ta będzie aktualna na tzw. dużej niemieckiej giełdzie VEZG od 17 do 24 maja 2023 roku.

Z komentarza VEZG do obecnej sytuacji cenowej na niemieckim rynku świń wynika, że tuż przed długim weekendem za Odrą w związku z przypadającym w czwartek 18 maja świętem państwowym, zmniejszyła się liczba dni ubojowych. Oznacza to, że podaż bez problemy pokrywa na bieżąco ilość wieprzowiny dostępnej na rynku niemieckim.

(rzw) pp / Źródło: VEZG

REKLAMA