REKLAMA

Handlujesz ciągnikami i przyczepami – nie musisz już każdego pojazdu rejestrować osobno

Redakcja - Prawo i Finanse
13.07.2019
chat-icon 0

Ciągniki rolnicze i przyczepy, podobnie jak samochody i motorowery, mogą już być zaopatrzone w tzw. tablice profesjonalnej rejestracji pojazdów – białe z zielonymi literami i cyframi obok znaczka PL.

REKLAMA

Ciągniki rolnicze i przyczepy, podobnie jak samochody i motorowery, mogą już być zaopatrzone w tzw. tablice profesjonalnej rejestracji pojazdów – białe z zielonymi literami i cyframi obok znaczka PL.

W dniu 11 lipca wszedł w życie zapis prawa o ruchu drogowym, dotyczący tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów, czyli rejestracji czasowej, na okres testów danego pojazdu.

Będzie można je przydzielać np. ciągnikom rolniczym, używanym przez firmy do jazd testowych, które nie były wcześniej rejestrowane ani w Polsce, ani za granicą. Dotąd pojazd używany do testów przez firmę prowadzącą sprzedaż musiał być normalnie zarejestrowany, i przerejestrowywany później na nowego właściciela po sprzedaży.

Nowy przepis mówi, że przedsiębiorcy mający siedzibę lub oddział w Polsce, a także jednostki badawcze rynku motoryzacyjnego (producentów lub np. Instytut Transportu Samochodowego) mogą już posługiwać się samochodami, motorowerami, ciągnikami rolniczymi, czy przyczepami, wykorzystując profesjonalny dowód i profesjonalne tablice rejestracyjne, przydzielane nie jednemu, ale kilku kolejnym pojazdom w czasie ich testowania.

Takie rozwiązanie, znane już w krajach europejskich przyda się nie tylko sprzedawcom samochodów, wyprowadzających nowe auta na testy z salonów, ale też instytutom badawczym, sprawdzającym w praktyce nowe rozwiązania na pojazdach, badanych jeszcze, choć już dopuszczonych do jazd próbnych.

W Poznaniu jeszcze takich tablic nie przyznano, jak informuje Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Przyznanie dowodu i tablic profesjonalnej rejestracji następuje po złożeniu opłaty (100 złotych za wydanie decyzji o rejestracji i 10 zł za blankiet dowodu) i dokumentów – wniosku - do organu rejestrującego.

- Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia – informuje Ministerstwo Infrastruktury. - Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni). Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne.

Decyzja o rejestracji ważna jest przez rok, starosta jako organ może ją cofnąć, gdy okaże się, że podmiot, który dokumenty i tablice profesjonalnej rejestracji złamał jej warunki – np. przekazał je innemu, nieuprawnionemu użytkownikowi.

Do obowiązków właściciela tablic i dowodu należeć będzie prowadzenie wykazu pojazdów je wykorzystujących (w tym w Centralnej Ewidencji Pojazdów) i spisu osób uprawnionych do ich prowadzenia, a w przypadku pojazdów testowanych przez klientów sprzedawcy – osób towarzyszących kierowcy, będących pracownikami tegoż właściciela.

(rpf) po / Źródło: MInisterstwo Infrastruktury

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA