REKLAMA

Henryk Kowalczyk: Drogie nawozy, to drogie zboża, drogie pasze, a w konsekwencji droga żywność

Redakcja - Prawo i Finanse
21.04.2022
chat-icon 0

Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Fot. MRiRW

Aby choć częściowo zapobiec stratom rolników związanym z najwyższymi w historii cenami nawozów, które w zaledwie pół roku podrożały nawet kilkukrotnie, polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na możliwość wsparcia polskich gospodarzy w postaci dopłat do hektara ziemi uprawnej oraz łąk i pastwisk.

fot. MRiRW
REKLAMA
Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Fot. MRiRW[/caption]

Aby choć częściowo zapobiec stratom rolników związanym z najwyższymi w historii cenami nawozów, które w zaledwie pół roku podrożały nawet kilkukrotnie, polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na możliwość wsparcia polskich gospodarzy w postaci dopłat do hektara ziemi uprawnej oraz łąk i pastwisk.

Mimo wcześniejszej odmowy, w końcu kilka dni temu przyszła pozytywna odpowiedź z Brukseli oznaczająca zgodę na rekompensatę wysokich cen nawozów poprzez dopłaty do hektarów.

Dziś w jednym z gospodarstw sadowniczych w Załężu Dużym (województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Pniewy) Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem zaprezentowali zasady udzielania dopłat do nawozów.

– Konsekwencja, sprawczość, odpowiedzialność, solidarność - w tych słowach można zawrzeć cały nasz program, w szczególności program gospodarczy dla rolników – stwierdził premier Mateusz Morawiecki, podkreslając, że udzielane wsparcie jest w rzeczywistości inwestycją w niższą inflację w przyszłości. Na dopłaty do nawozów zostały przeznaczone z budżetu państwa blisko 4 mld złotych.

– Wspierając rolników, tak naprawdę wspieramy polskie społeczeństwo – podkreślił natomiast szef resortu rolnictwa, który zwrócił uwagę, że dopłaty do nawozów są działaniami, które ograniczają przyczynę wzrostu cen żywności. – Drogie nawozy, to drogie zboża, drogie pasze, a w konsekwencji droga żywność – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Ogólne zasady przyznawania dopłat do nawozów

Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział, że wnoski o dopłaty do zakupionych nawozów będą przyjmowane już od najbliższego poniedziałku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Dopłaty będą przysługiwały do nawozów zakupionych od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku.

Szef resortu rolnictwa wraz z premierem przedstawili także pozostałe wprowadzone ostatnio programy wsparcia dla rolników, w tym między innymi zmianę w rolniczym systemie emerytalnym, od teraz rolniczy emeryci mają możliwość otrzymywania pełnej emerytury rolniczej bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego.

Innym rodzajem wsparcia jest z kolei pomoc dla producentów jabłek deserowych, których rynek został zaburzony po napaści Rosji na Ukrainę, ograniczeniem dostępu do rynku białoruskiego oraz wprowadzeniem na początku roku embarga na przywóz produktów rolnych z Unii Europejskiej.

MRiRW przygotowało program wsparcia, który ma złagodzić skutki tej niekorzystnej dla sadowników sytuacji poprzez przeznaczenie części jabłek deserowych do przetworzenia przez przemysł. Wsparcie to ma polegać na dopłatach do sprzedaży jabłek deserowych na potrzeby przetwórstwa.

Szef resortu rolnictwa zaapelował po raz kolejny do rolników, aby ubezpieczali swoje uprawy i zwierzęta, zwracając uwagę na kompleksowość ubezpieczeń. Minoster przypomniał, że budżet państwa dopłaca 65 procent składki, a rolnik płaci jedynie 35 procent oraz, że rolnicy już teraz mogą ubezpieczyć swoje uprawy i zwierzęta, a należna część jego składki może być opłacona z przysługujących mu płatności bezpośrednich przez ARiMR, po złożeniu w Agencji odpowiedniej dyspozycji.

(rpf) kp / Źródło: ARiMR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA