REKLAMA

Henryk Kowalczyk o WPR 2023-2027: Zmiany w projekcie planu są efektem naszego wsłuchiwania się w głosy rolników, dyskusji ze środowiskami rolniczymi i naukowymi

Redakcja - Prawo i Finanse
15.07.2022
chat-icon 1

Założenia polskiego projektu Wspólnej Polityki Rolnej na lta 2023-2027 przedstawił Henryk Kowalczyk - wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk ogłosił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w MRiRW, że Polska oficjalnie przekazuje dziś do Komisji Europejskiej zmieniony projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

fot. MRiRW
REKLAMA
Założenia polskiego projektu Wspólnej Polityki Rolnej na lta 2023-2027 przedstawił Henryk Kowalczyk - wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi[/caption]

Szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk ogłosił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w MRiRW, że Polska oficjalnie przekazuje dziś do Komisji Europejskiej zmieniony projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

– Zmiany w projekcie planu są efektem naszego wsłuchiwania się w głosy rolników, dyskusji ze środowiskiem rolniczym i naukowym oraz uzgodnień podczas ponad 30 spotkań roboczych ze służbami Komisji Europejskiej – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk, przyppominając, że Polska była jednym z pierwszych państw, które w grudniu ub. r. przekazały projekt planu do Komisji i wyraził nadzieję, że teraz jest podobnie oraz, że generalnie założenia tego planu nie będą już ulegały zmianom.

– Nasze oczekiwania dotyczące planu zostały większości spełnione. W jedynym przypadku potrzebny był kompromis. Dotyczył on zachowania okrywy glebowej na okres zimy. Komisja Europejska oczekiwała, że okrywa będzie zachowana w 100 proc., a Polska proponowała 50 proc. W wyniku kompromisu udało się uzgodnić zachowanie okrywy w 80 proc. – powiedział Henryk Kowalczyk.

Z przekazanych podczas dzisiejszej konferencji infirmacji, zmieniony projekt planu zawiera szereg istotnych modyfikacji, a najważniejsze z nich to podwojenie środków finansowych na wsparcie dobrostanu zwierząt oraz działania mające doprowadzić do kontynuowania hodowli zwierząt w małych gospodarstwach.

Zmiamy dotyczą również tzw. ekoschematów, których zasadniczym celem będzie prowadzenie działalności rolniczej z poszanowaniem gleby i środowiska. W początkowej fazie konsultacji proponowano 16 ekoshematów, a obecnie ichliczba została ograniczona do 5. Pojawił się też nowy ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego.

Ekoschematy to szereg działań szczegółowych, za które rolnik stosujący je będzie otrzymywał określoną liczbę punktów. Im więcej działań zostanie zastosowanych przez rolnika, tym większą otrzyma punktację, a co za tym idzie – większą dopłatę.

Jako przykład możemy obrać ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego. Będzie on obejmował działania szczegółowe, takie jak opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, zróżnicowana struktura upraw czy wymieszanie słomy z glebą.

Z kolei w katalogu działań ekoschematu dotyczącego dobrostanu zwierząt znajdą się między innymi: zwiększenie powierzchni bytowej zwierząt o co najmniej 50 proc., dostęp do wybiegu czy późniejsze odsadzanie młodych od matki.

Ekoschematy będą miały zastosowanie również dla upraw roślin miododajnych, prowadzenia produkcji roślinnej w systemie zintegrowanym, retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i biologicznej ochrony roślin. Poinformował, że one wszystkie zostaną wkrótce szczegółowo przedstawione.

Po dokonaniu zmian planu finansowego działania w zakresie rolnictwa ekologicznego będą realizowane w ramach II filara Wspólnej Polityki Rolnej PR.

(rpf) kp / Źródło: MRiRW

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 18.07.2022

oni się mogą wsłuchiwać i oceniać i myśleć ze sie uda ale prawda jest taka, ze kto by tam nie był na tym stanowisku ministra to z pustego nie naleje i jeszcze unii europejskiej trzeba cały czas buty lizać... nie ma cudów, jest rzeczywistość a krzykacze z AGROunii i tak nie wskórają..

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA