REKLAMA

Henryk Kowalczyk: Polska jest gotowa przetwarzać ukraińskie zboża


Polska jest gotowa do pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż i żywności

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz ministra infrastruktury Ukrainy Oleksandra Kubrakowa z przedstawicielami polskiego rządu odbyło się w godzinach wieczornych 15 czerwca 2022 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.

fot. MRiRW
REKLAMA
Polska jest gotowa do pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż i żywności[/caption]

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz ministra infrastruktury Ukrainy Oleksandra Kubrakowa z przedstawicielami polskiego rządu odbyło się w godzinach wieczornych 15 czerwca 2022 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przewodniczył temu spotkaniu, na którym obecni byli również między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz minister - członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Polsko-ukraińskie rozmowy dotyczyły tematu, który jest na ustach całego świata, tj. wywozu towarów rolnych zalagających w Ukraińskich magazynach po zamknięciu dostępu do ekspotu przez Morze Czarne przez Rosję. Obecni na spotkaniu analizowali możliwości dalszego wsparcia wywozu towarów rolnych z Ukrainy, głównie zbóż, przez granicę z Polską.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przekazał stronie ukraińskiej, że jesteśmy gotowi w dalszym ciągu pomagać Ukrainie, także w zakresie wprowadzania ułatwień, które umożliwią wyeksportowanie przez Ukrainę jak największej ilości zbóż, podkreślając kluczowe znaczenie w kontekście przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa żywnościowego w związku wojną w Ukrainie.

– Polska jest gotowa przetwarzać ukraińskie zboża – deklarował wicepremier, informując jednocześnie o wprowadzonych ułatwieniach dotyczących kontroli granicznej towarów, zwłaszcza w związku z realizacją zapisów Wspólnego Oświadczenia ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy z 16 maja 2022 r.

Henryk Kowalczyk zwrócił się do ministra Mykoły Solskiego o przywrócenie produktów mleczarskich i makaronów na listę towarów krytycznego importu, zaznaczając, że partnerzy ukraińscy są wciąż bardzo ważnymi odbiorcami polskich produktów rolno-spożywczych.

Strona ukraińska wyjaśniła, że w najbliższym czasie lista o której mowa zostanie zlikwidowana, i mimo trwającej wojny, dąży do przywrócenia normalności, w tym w zakresie wymiany handlowej.

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy podziękował stronie polskiej za dotychczasową owocną współpracę i okazywaną pomoc. Podkreślił, że obecnie sprawą priorytetową dla ukraińskiej gospodarki, w tym rolnictwa, jest jak największy eksport zapasów zbóż. Przedstawił też informacje na temat prognozy zbiorów zbóż i roślin oleistych w nowym sezonie. Zadeklarował dalszą współpracę w zakresie poprawy przepustowości punktów granicznych.

- Ministrowie Infrastruktury Polski i Ukrainy podkreślili intensywne kontakty, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach. Omówili możliwości wykorzystania polskich portów morskich. Dzięki planowanym inwestycjom możliwe będzie zwiększenie ich zdolności przeładunkowych – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obie strony zgodnie stwierdziły, że konieczna jest również współpraca w sektorze kolejowym, aby zwiększyć wolumen przewozów z Ukrainy na rynki UE i na rynki światowe, a także pogłębić integrację infrastruktury kolejowej obu krajów.

- W rezultacie spotkania ministrowie resortów rolnictwa i infrastruktury Polski i Ukrainy uzgodnili potrzebę dalszej ścisłej współpracy i koordynacji działań po obu stronach – podsumowuje MRiRW.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (6)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Artur 23.06.2022

A czy Polska jest gotowa do przetwarzania polskiego zboża i polskich owoców? Bo to że jest gotowa do przetwarzania ukraińskich produktów to tylko gwóźdź do trumny polskich rolników.

0 0
Paweł 23.06.2022

A w ostatnim wywiadzie pan Romanowski powiedział że nie jesteśmy w stanie nawet przetransportować zboża z UK a tu proszę nawet już przetwarzać możemy. Co za kraj zawsze wolał kupić jak zrobić coś swojego.... A i sprzedawać jeszcze umieją i to już nie ważne kto rządzi...

0 0
Przemek 23.06.2022

Tak prawdę mówiąc zamiast pisać komentarze wszyscy rolnicy powinni się zebrać i zrobić z tym porządek bo pisanie i gadanie nic nie da póki nie zaczniemy coś z tym robić ten rząd pości całe rolnictwo z torbami i nie tylko bo jak nie będzie rolnictwa to ty rynek się załamie i będzie tak że nawet mieszkańca miasta nie będzie stać na większe zakupy

0 0
aldek 21.06.2022

Przecież premier powiedział że będzie przewożone dla głodującej Afryki?

0 0
sebek 19.06.2022

ratują cały swiat a własnego podwórka nie potrafią ogarnąc i Rolnicy w polse cienko przeda a oni pomagają ukrainskim rolnikom

0 0
farmer 19.06.2022

powiedział co wiedział , a co z polskimi rolnikami> ?? a co z pozostałościami środków ochrony roślin o które była wcześniej taka walka?????

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA