REKLAMA

Herbicydy w kukurydzy – prawidłowy dobór herbicydów kluczem do czystej plantacji

Redakcja - Uprawa
13.04.2023
chat-icon 0

Herbicydy są środkami ochrony roślin, które są przeznaczone do zwalczania chwastów głównie na plantacjach roślin uprawnych. Istnieje duża ilość herbicydów na różne gatunki chwastów, do stosowania w różnych uprawach oraz o różnych mechanizmach działania. / materiał promocyjny

REKLAMA

Herbicydy są środkami ochrony roślin, które są przeznaczone do zwalczania chwastów głównie na plantacjach roślin uprawnych. Istnieje duża ilość herbicydów na różne gatunki chwastów, do stosowania w różnych uprawach oraz o różnych mechanizmach działania. / materiał promocyjny

Podział herbicydów

Można dokonać podziału herbicydów na te, które zwalczają chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne. 

Również istnieje podział na herbicydy selektywne, które są bezpieczne dla roślin uprawnych oraz na herbicydy nieselektywne nazywane totalnymi, które działają niszcząco na wszystkie rośliny, na które trafi środek (nawet na rośliny uprawne). 

Jednym z podziałów jest także podział na termin aplikacji pod względem rozwoju rośliny głównej. Klasyfikacja ta zawiera podział na herbicydy przedsiewne, przedswchodowe i powschodowe. Herbicydy przedsiewne aplikuje się krótko przed siewami rośliny głównej. Niszczą znajdujące się na polu chwasty oraz dodatkowo zabezpieczają glebę przed wschodami wtórnymi chwastów.

Herbicydy przedwschodowe, czyli doglebowe. Stosuję się na plantację uprawne zaraz po siewach, w niektórych przypadkach można je stosować do początkowych faz rozwojowych roślin. Zabezpieczają one wierzchnią warstwę gleby przed wschodami chwastów przez okres wegetacji. W momencie nastania opadów i sprzyjających warunków do wschodów chwastów na plantacjach w trakcie sezonu zabezpieczonych herbicydami doglebowymi chwasty nie mają możliwości wzejścia dzięki czemu pola są czyste. Zazwyczaj są one bezpieczne dla roślin uprawnych.

Herbicydy nalistne działają tylko na chwasty, które w momencie aplikacji są na powierzchni gleby. Stosuje się je po wschodach chwastów. 

Znany jest również podział ze względu na przemieszczanie się substancji w roślinie. Podział  ten opiera się na herbicydach systemicznych i kontaktowych. Herbicydy systemiczne wnikają do rośliny przez miejsca, na które spadnie ciecz, a następnie są rozprowadzane do pozostałych części roślin. Herbicydy kontaktowe działają tylko na miejsca chwastów, na które została skierowana ciecz robocza. 

Szeroką ofertę herbicydów znajdziesz w sklepie: https://superplony.pl/Herbicydy/

Doglebowy zabieg odchwaszczania kukurydzy

Wykonanie doglebowego zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Tworzy warstwę ochroną na powierzchni gleby. Substancja aktywna związana z glebą niszczy chwasty w momencie ich wschodów pozostawiając pole czyste aż do zbiorów kukurydzy. Należy pamiętać, że każde przerwanie tej warstwy ochronnej grozi wtórnymi wschodami chwastów. Produktami, które między innymi należą do tej grupy są: Adengo 315 SC, Lumax 537,5 SE, Wing P 462,5 EC.

Zabieg doglebowo- dolistny zwalczający chwasty w kukurydzy

Powyższa technologia odchwaszczania jest dość uniwersalnym rozwiązaniem.  Zwalcza  chwasty, które pojawiły się na plantacji przed wykonaniem zabiegu oraz zabezpiecza glebę przed wschodami nowych chwastów. Zabieg doglebowo-dolistny wykonuje się zazwyczaj do fazy 4 liści. W tym zabiegu istnieje możliwość zniszczenia chwastów trudnych, których standardowe produkty doglebowe nie są w stanie zniszczyć np. perz właściwy. Produktami, które działają skutecznie w tym zabiegu są: Sulcotrec 500 SC w mieszaninie z nikosulfuronem, Lumax 537,5 SE z nikosulfuronem oraz Maister Power 42,5 OD.

tractor spraying herbicides on field tractor spra 2022 12 06 23 29 28 utc

Nalistny zabieg odchwaszczania kukurydzy

Nalistne zwalczanie chwastów w uprawie kukurydzy niesie ze sobą ryzyko obecności dużej ilości chwastów w trakcie wykonywania zabiegów. W przypadku dużej ilości zachwaszczenia chwasty są w stanie zagłuszyć kukurydzę na początkowych etapach wzrostu powodując spowolnienie wzrostu w pierwszych stadiach rozwojowych co może w konsekwencji wpłynąć negatywnie na plonowanie. Nalistne zabiegi herbicydowe mają jednak także pozytywne aspekty. Pozwalają odciągnąć zabieg w czasie, gdy warunki do zabiegów są niesprzyjające: panują niskie temperatury powietrza, występuje susza, w trakcie której zabiegi doglebowe mają obniżoną skuteczność lub nadmierne opady deszczu powodują, że wjazd w pole jest nie możliwy. Zwalczają one tylko te chwasty, które podczas wykonywania oprysku są już na powierzchni pola. Są dobrą opcją do wykonania poprawek w przypadku przepuszczenia przez zabiegi doglebowe i doglebowo dolistne chwastów. Wykonując ten zabieg rolnicy mogą skorzystać z takich środków jak: Elumis 105 OD, Mocarz 75 WG, Nikosar 060 OD, Mustang 306 SE, Titus 25 WG.

Zalety z wykonania zabiegu zwalczania chwastów w kukurydzy

Pole wolne od chwastów w uprawie kukurydzy przynosi rolnikowi same plusy. Po pierwsze wykonując ten zabieg pozwalamy kukurydzy na swobodny wzrost bez obaw, że kukurydza będzie musiała konkurować o składniki pokarmowe, wodę, promienie słoneczne oraz miejsce z chwastami. Rośliny mogą wtedy bez ograniczeń pobierać składniki potrzebne do rozwoju i przechodzić z jednej fazy rozwojowej do drugiej co pozwala zoptymalizować wykorzystanie energii potrzebnej do uzyskania wysokich plonów. Po drugie chwasty znajdujące się na plantacji pobierają znaczne ilości składników pokarmowych takich jak azot, potas, fosfor, których ceny w ostatnim czasie są bardzo wysokie i odpowiednie ich wykorzystanie stanowi o opłacalności uprawy kukurydzy. Chwasty również pobierają duże ilości wody, której w ostatnich latach brakuje ze względu na panujące suszę. Zachowując wodę w glebie i składniki pokarmowe czyli elementy, które w głównej mierze decydują o plonowaniu pozwalamy roślinie na osiągnięcie plonu, który zadowoli rolnika.

Innym ważnym aspektem jest usunięcie z pola chwastów trudno zwalczanych w innych roślinach uprawnych. Mowa tutaj między innymi o perzu właściwym. Kukurydza jest idealną uprawą do zwalczania tego chwastu. Ma on czas na rozwinięcie się podczas początkowych stadiów rozwojowych kukurydzy i gdy osiągnie odpowiednią fazę wzrostu jest bardzo dobrze zwalczany przez substancję czynną nikosulfuron. Czas na wykonanie tego zabiegu przypada głównie na fazę 4 liści kukurydzy. W przypadku bardzo silnej presji można wykonywać zabieg dzielony w fazie 2 liści w dawce 20-30 g nikosulfuronu, a następnie poprawić zabiegiem w dawce 30 g nikosulfuronu w fazie 4 liści kukurydzy. 

Należy pamiętać, że tylko wolna kukurydza od chwastów pozwala osiągnąć wysokie plony i zapewnić dochód z uprawy kukurydzy.

(rup) materiał promocyjny

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA