Hodowla kaczek – co warto o niej wiedzieć
W Polsce spożywa się kilka razy mniej mięsa kaczego niż w przypadku krajów zachodnich. Prognozuje się jednak, że wskaźnik spożycia ma w naszym kraju wzrosnąć, w związku z czym wielu rolników zaczyna rozważać założenie hodowli kaczek.

Ze względu na dobrą mięsność w Polsce hoduje się przede wszystkim ogólnoużytkowe kaczki piżmowe oraz – szczególnie – kaczki pekin. Rasy te cechują się również bardzo dobrą nieśnością, choć w naszym kraju rzadko kiedy produkuje się jaja spożywcze, które w dużej mierze sprowadzamy z Azji. Co warto wiedzieć o hodowli kaczek?
Jak założyć hodowlę kaczek? Które rasy są najpopularniejsze w Polsce?
Jak wspomniano, do najpopularniejszych ras kaczki hodowlanej w Polsce należą kaczka piżmowa oraz pekin. Hodowla kaczek pekin stanowi aż 90 procent wszystkich hodowli, w ramach której zwierzęta są utrzymywane do 8 tygodnia życia. Natomiast w przypadku hodowli kaczek piżmowych samice utrzymuje się do 9, a samce do 12 tygodnia.

Brunatna plamistość liści pomidora – jak z nią walczyć?
Kaczka domowa powinna być chowana w pomieszczeniach wyposażonych w okna, a także system sztucznego oświetlenia o niskim natężeniu, ze względu na to, że kaczki wykazują się dużą płochliwością w ciemnościach. Temperatura powinna oscylować wokół 18 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność należy utrzymywać na poziomie 60-70 procent. Konieczne jest wyposażenie budynku w sprawną wentylację, która zadba o wspomniane kwestie, a także będzie na bieżąco usuwać niebezpieczne gazy.
Ruszty czy ściółka – co sprawdza się lepiej w przypadku kaczki hodowlanej?
Kaczkę hodowlaną pekin oraz piżmową można utrzymywać na rusztach bądź ściółce. Ruszt daje możliwość zwiększenia obsady na metrze kwadratowym, a jednocześnie zmniejszenia ilości pracy, którą należy wykonać przy odchowie. Co więcej, w przypadku rusztu niebezpieczeństwo podpalenia jest mniejsze. Ściółka zaś zmniejsza ryzyko uszkodzeń kaczek, a ponadto jest bardziej korzystna finansowo. Warto ponadto podkreślić, że jeśli kaczka domowa ma również dostarczać jaja spożywcze, konieczne jest umieszczenie odpowiedniej ilości gniazd w kaczniku. W gnieździe o wymiarach 50 na 40 centymetrów zmieszczą się maksymalnie 4 kaczki. Jeżeli nie zapewnimy dostatecznej ilości gniazd, istnieje ryzyko, że jaja będą znoszone na ściółce.

25. i 26. ognisko rzekomego pomoru drobiu w Polsce
Żywienie kaczki domowej – co należy wiedzieć?
To, czym będziemy karmić kaczkę domową, zależy od szeregu czynników – inne zalecenia będą obowiązywały w zależności od rasy i wieku drobiu, a także systemu chowu, na który się zdecydowaliśmy. Kaczki fermowe karmi się zazwyczaj paszami pełnoporcjowymi, choć ogólnie rzecz biorąc, drób ten może żywić się zbożami, niektórymi roślinami wodnymi czy śrutami poekstracyjnymi. Należy jednak zauważyć, że pasze przygotowane specjalnie dla kaczki hodowlanej są zbilansowane pod kątem zawartości odpowiednich składników.
Systemy chowu – co warto wiedzieć na temat hodowli kaczek w tym kontekście?
W Polsce wyróżniamy 4 systemy chowu kaczki domowej. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany naszymi oczekiwaniami dotyczącymi hodowli, a także ilością pracy, który zamierzamy w nią włożyć.
Hodowla kaczek w systemie chowu intensywnego
Chów intensywny jest w Polsce rzadko praktykowany, ze względu na to, że jest niezdrowy, a przy tym stosunkowo nisko opłacalny. Wiąże się on z intensywną produkcją drobiu w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach.
Hodowla kaczek w systemie chowu półintensywnego
Ten system chowu wybierany jest przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na jak najlepszych wynikach w produkcji drobiu na mięso. Przez pierwsze 3 tygodnie ma miejsce intensywna produkcja, natomiast przez pozostałe 5 tygodni kaczka domowa utrzymywana jest na wybiegach. W tym systemie drób osiąga nawet 3 kilogramy wagi.

Jak przechowywać środki ochrony roślin?
Kaczka hodowlana utrzymana w systemie ekstensywnym
System ekstensywny jest najmniej kosztowny i wymagający. Kaczki pasą się na pastwiskach i nieużytkach, jedząc zboża, resztki z kuchni oraz rośliny okopowe.
Chów kaczki domowej z zastosowaniem zbiorników wodnych
Tego rodzaju hodowla kaczek zakłada, że drób ma swobodny, ciągły dostęp do wody, skąd czerpie również pożywienie. Niski nakład pracy idzie tutaj w parze z bardzo dobrą nieśnością.

Opryskiwacze polowe i sadownicze – jak dopasować sprzęt do rodzaju upraw?
(rzw)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.