REKLAMA

Hodowla kur bez pozwolenia

Joomla
30.11.2021
chat-icon 2

W naszym kraju obowiązuje ogólny podział zwierząt na domowe i gospodarskie. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, można trzymać w domu bez większych problemów. Do tej grupy zaliczają się m.in. psy, koty czy niewielkie zwierzęta takie jak np. świnki morskie i króliki (pojedynczo lub w parach).

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

W naszym kraju obowiązuje ogólny podział zwierząt na domowe i gospodarskie. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, można trzymać w domu bez większych problemów. Do tej grupy zaliczają się m.in. psy, koty czy niewielkie zwierzęta takie jak np. świnki morskie i króliki (pojedynczo lub w parach).

Do drugiej grupy zaliczamy natomiast wszystkie gatunki, które zazwyczaj możemy spotkać wyłącznie na wsi: kozy, krowy, konie, kury, indyki, świnie i wiele, wiele więcej - jednym słowem - są to wszystkie te zwierzęta, które hoduje się głównie w konkretnym celu w gospodarstwach rolnych. W przypadku tej grupy obowiązują jednak ściśle określone w ustawach zasady dotyczące m.in. miejsc, w których można je trzymać czy pozwolenia na posiadanie określonej ilości osobników danego gatunku.

Spis treści:

1. Hodowla kur bez pozwolenia - czy to możliwe?

2. Obecnie obowiązujące zasady dotyczące hodowli kur

3. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W Polsce jednym z najczęściej hodowanych zwierząt gospodarskich jest kura. Co prawda, aby prowadzić hodowlę, nie potrzebujemy żadnego specjalnego statusu, jednak prawo wyraźnie określa maksymalną liczbę ptaków, jakie możemy trzymać na swojej posesji bez pozwolenia - oczywiście, jeżeli wszystkie inne warunki zostały spełnione. Ile można mieć kur bez rejestracji w 2021 oraz jakie warunki należy spełnić, aby w ogóle móc je hodować? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule, który przygotowaliśmy specjalnie dla was. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Hodowla kur bez pozwolenia - czy to możliwe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest bezpośrednia i co więcej - jest ona dosyć złożona. Wszystko zależy bowiem od kilku warunków, które należy spełnić, aby w ogóle zastanawiać się nad hodowaniem drobiu.

Po pierwsze - teren. Jeżeli nasz dom i ziemia znajdują się na wsi, a większość okolicy stanowią pola uprawne i grunty leśne, to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba, która tam mieszka mogła posiadać określoną ilość zwierząt gospodarczych. Inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku domów na przedmieściach i w mniejszych miejscowościach. Najczęściej są to bowiem tereny, które zostały ustawowo wyłączone z produkcji rolnej. Oznacza to więc, że nie można w ich ramach podejmować żadnych działań związanych z rolnictwem.

Nie jest to jednak wykluczone, aby nawet w przydomowym ogródku na niewielkim osiedlu domów jednorodzinnych posiadać kilka kur na własny użytek - wszystko zależy bowiem od polityki obowiązującej w danym miejscu - wszelkich regulaminów i ustaw regionalnych, a także uchwał wspólnoty zarządzającej danym terenem. Jeżeli w naszej gminie nie obowiązuje zakaz trzymania zwierząt gospodarskich na obszarach wyłączonych z produkcji rolnej i wspólnota również nie widzi w tym większego kłopotu, oznacza to, że mamy możliwość hodowli drobiu w ogrodzie, oczywiście zapewniając ptakom odpowiednie warunki i co najważniejsze - nie uprzykrzając przy tym życia sąsiadom.

Wróćmy jeszcze na chwilę do gospodarstw. W myśl obowiązujących przepisów niemal każda hodowla, z której kury i/lub jaja idą na handel, powinna być zarejestrowana. Istnieją jednak pewne wyjątki - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2006 roku, jeżeli prowadzimy handel bezpośredni, to bez rejestracji możemy hodować do 350 kur. Jeśli natomiast nie chcemy prowadzić działalności związanej z drobiem, a nasze ptaki mają być na użytek własny, to według różnych źródeł liczba ta wynosi od 50 do 80 kur.

Obecnie obowiązujące zasady dotyczące hodowli kur

Aby móc hodować kury potrzebujemy na to oczywiście odpowiedniego miejsca i przestrzeni. Absolutną podstawą jest tutaj oczywiście kurnik, który musi mieć określone wymiary, zależne od liczby posiadanych ptaków. Należy pamiętać, że jeśli konstrukcja tego typu ma powstać na terenie niebędącym gospodarstwem rolnym, ale nie wyłączonym z produkcji rolnej, to aby móc wybudować ją bez pozwolenia, nie może być ona stała. W myśl obowiązujących przepisów należy zmieniać jej położenie po 120 dniach - tylko w ten sposób można uniknąć formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę kurnika.

Każdy hodowca - niezależnie od tego, jakiego typu hodowlę prowadzi - zobowiązany jest do zapewnienia swoim zwierzętom najlepszych możliwych warunków, które zgodne są z normami i wymaganiami dla danego gatunku. W przypadku kur musi to być przynajmniej ciepłe schronienie, wysokiej jakości, zdrowa pasza i stały dostęp do wody. Oprócz tego właściciel ptaków musi również zadbać o higienę zarówno w kurniku, jak i na terenie gospodarstwa, poprzez regularne usuwanie nieczystości, dzięki czemu nie dojdzie do zanieczyszczenia wód powierzchniowych i nie pogorszy się stan powietrza w okolicy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jeżeli prowadzimy hodowlę w miejscu, które nie jest gospodarstwem rolnym, jednak wszystkie obowiązujące przepisy umożliwiają nam takie działanie, musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy w tej okolicy sami. Dlatego też warto - zanim rozpoczniemy działania - poinformować sąsiadów o naszych planach. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych nieporozumień, które w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do tego, że będziemy musieli zrezygnować ze swojej hodowli.

(rzw)

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Baranie Czarek82 23.06.2022

Zgłoś dla koguta

1 0
Czarek82 02.06.2022

Gdzie zgłosić nieprawidłowości w hodowli drobiu

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA