REKLAMA

Hodowla ślimaków w domu – Jak zacząć?

Redakcja - Zwierzęta
20.06.2022
chat-icon 3

W domach coraz więcej osób hoduje nietypowe gatunki zwierząt. Wśród nich rosnącą popularnością cieszą się ślimaki.

W domach coraz więcej osób hoduje nietypowe gatunki zwierząt. Wśród nich rosnącą popularnością cieszą się ślimaki. Ich utrzymywanie nie sprawia większych problemów, ponieważ nie cechują się jakimiś szczególnymi wymaganiami co do warunków, a w zamian potrafią przynieść spore zyski.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
W domach coraz więcej osób hoduje nietypowe gatunki zwierząt. Wśród nich rosnącą popularnością cieszą się ślimaki.[/caption]

W domach coraz więcej osób hoduje nietypowe gatunki zwierząt. Wśród nich rosnącą popularnością cieszą się ślimaki. Ich utrzymywanie nie sprawia większych problemów, ponieważ nie cechują się jakimiś szczególnymi wymaganiami co do warunków, a w zamian potrafią przynieść spore zyski.

Jednak przedsięwzięcie z tymi mięczakami w roli głównej wymaga specjalistycznej wiedzy, aby mogło się udać oraz zaowocowało finansowymi korzyściami. Jak hodować ślimaki w domu i czy taka działalność jest w dłuższej perspektywie opłacalna? Co trzeba wiedzieć, żeby zapewnić tym zwierzętom odpowiednie warunki.

Hodowla ślimaków - od czego zacząć?

Mimo że hodowli ślimaków w Polsce przybywa coraz więcej, nie są one tak popularne jak w przypadku innych zwierząt. Z tego względu rozpoczęcie tego typu działalności może na początku przysparzać sporo kłopotów oraz wiązać się z wieloma wątpliwościami. Jak zacząć hodować ślimaki?

Pierwsza kwestia to wybór odpowiedniego gatunku. W Polsce najczęściej wybierane są dwa z nich. Pierwszy to Helix aspersa Maxima, czyli ślimak afrykański, drugim zaś Helix aspersa Muller, a więc ślimak szary. Dlaczego warto zacząć właśnie od dwóch wymienionych gatunków? Ze względu na to, iż cechują się wysokimi walorami smakowymi, są bogate w różne substancje odżywcze, ich proces rozmnażania jest dość prosty, a cykl hodowlany nie trwa długo.

Następnie należy przygotować odpowiednio dużo miejsca dla całego stada. W tym celu musisz określić, jak dużą hodowlę chcesz założyć oraz oszacować liczbę młodych, które po jakimś czasie się pojawią. Gdy już to zrobisz, czas na zorganizowanie przestrzeni dla zwierząt. W tym celu potrzebujesz miejsca zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.Aby odpowiednio się przygotować na fazę reprodukcji ślimaków, musisz dostosować warunki w budynku, gdzie będą trzymane zwierzęta. Mięczaki potrzebują wysokiego poziomu wilgotności oraz temperaturę wynoszącą od 16 do 22°C.

W trakcie fazy tuczu ślimaki powinny znajdować się na zewnątrz. Do tego celu służą specjalne parki hodowlane, gdzie zwierzęta swobodnie mogą się poruszać po glebie i zjadać zasiane dla nich rośliny. Aby mięczaki pozostawały w wyznaczonym obszarze, hodowca musi zadbać o odebranie im możliwości ucieczki. W tym celu wystarczy zbudować płotek antyucieczkowy, składający się z listwy solnej, agrotkaniny, daszku z desek, a także palików. Ponadto należy chronić zwierzęta przed różnymi drapieżnikami mogącymi spowodować szkody w stadzie. Do tego celu świetnie nadadzą się zarówno fizyczne przeszkody, w tym pułapki, jak i chemiczne, czyli trutki oraz substancje odstraszające.Ostatnia faza obejmuje hibernację ślimaków. Etap ten przebiega w chłodni, którą także trzeba przygotować oraz dostosować w niej warunki do wymagań hodowanych zwierząt.

Hodowla ślimaków - ile można zarobić?

Czy hodowla ślimaków się opłaca? Jak w każdym innym przypadku odpowiedź nie jest tak prosta. Wielkość zysków z tego typu działalności zależy bowiem od zaangażowania hodowcy, wykonywanych przez niego prac przy zwierzętach, jakości mięsa oraz wielu przypadków losowych. Aby zapewnić sobie środki w zamian za sprzedaż ślimaków z własnej hodowli, należy znaleźć sprawdzonego kupca, który będzie regularnie nabywał zwierzęta.

Jeśli wszystko idzie po myśli hodowcy, zwierzęta są w doskonałym zdrowiu i chętnie się rozmnażają, a chętnych na kupno młodych nie brakuje, kwoty mogą być naprawdę wysokie. Jednak, aby je oszacować, należy pamiętać o odjęciu wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem stada i zakupem potrzebnych sprzętów czy obiektów zysk ze sprzedaży. Przy założeniu, że właściciel hodowli sprzedaje ślimaki w tonach, uzyskiwane kwoty mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Hodowla ślimaków w Polsce - dotacje

Jak w przypadku każdej hodowli, do rozpoczęcia takiej działalności potrzebny jest odpowiednio wysoki wkład finansowy. Nie każdy dysponuje odpowiednią kwotą, którą może od razu przeznaczyć na zakup sprzętu, zapasu jedzenia oraz samych zwierząt. Jednak takie osoby nie muszą od razu rezygnować ze swoich planów na hodowlę ślimaków w Polsce. Dotacje zapewnią odpowiednie środki finansowe potrzebne do rozpoczęcia takiej działalności.

W Polsce dotację na hodowlę ślimaków zapewnia Ministerstwo Rolnictwa w ramach Programu Restrukturyzacji Małych Gospodarstw. Dodatkowe środki mogą wynosić nawet 60 000 zł, które można przeznaczyć na różnorodne inwestycje budowlane, zakup potrzebnych gruntów, maszyn czy zwierząt. Aby zostać uwzględnionym na liście osób starających się o dofinansowanie z tego programu, należy wypełnić wszystkie niezbędne ankiety i zebrać dokumenty dotyczące nowej działalności. Następnie trzeba uzupełnić wniosek oraz dostarczyć go odpowiedniemu organowi. Dalej przychodzi czas na wprowadzenie poprawek i uzupełnienie brakujących danych. Kolejny etap to oczekiwanie na decyzję.Pełna kwota wypłacana jest w dwóch transzach - jedna obejmuje 80%, natomiast druga 20%. Pierwsza z ich powinna służyć do zakupu tzw. nowych środków trwałych, czyli maszyn, zwierząt, gruntów, roślin oraz inwestycji budowlanych. Mniejsza część przeznaczona jest natomiast na nabycie środków do produkcji, w tym paszy, nawozów, paliwa czy środków ochrony roślin.

(rzw)

chat-icon 3

REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Oli 03.08.2022

Mało paszy? . Mamy hodowlę i wyprodukowane docelowo 10 ton ślimaka. Kupiliśmy pasze ilość 10 ton paszy. Koszt nie maly takiego jedzonka.Gdzie nie wiem czy starczy do końca sezonu. Wywóz na skup będzie się odbywał pewnie jakimś wynajętym przewoźnikiem.

1 0
Były 21.06.2022

Jest forum nt. hodowli ślimaków. Jest tam wiele wypowiedzi dotyczących opłacalności tego przedsięwzięcia.

0 0
antoni co sie broni 20.06.2022

KOŃCZE Z TRZODA I PRZERUZCAM SIE NA SLIMAKI, HEHE JAK BY POLICZYL TO KTO WIE CZY NIE LEPIEJ BY SIE WYSZLO . PRZYNAJMNIEJ PASZY MALO TRZEBA KUPOWAC I MALE GABARYTY OSOBOWKA WYTARCZY DO TAKIEGO BIZNESU

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA