REKLAMA

Ile kosztuje alpaka?

Redakcja - Zwierzęta
25.06.2024
chat-icon 0

Hodowla alpak to biznes, który nieustannie zyskuje na popularności, a także opłacalności – również w Polsce. Hodowle mogą być skupione na rozrodzie zwierząt czy pozyskiwaniu wełny, ale również przyjmować formę agroturystyki z alpakami.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Co więcej, zwierzęta te mogą służyć do animaloterapii, co jest kolejnym źródłem potencjalnych zysków. Zastanawiając się nad założeniem takiego biznesu lub potraktowaniem go jako dodatkowy dochód, warto dobrze zorientować się co wydatków związanych z hodowlą. Na pytanie o to, ile kosztuje alpaka oraz jej utrzymanie, odpowiadamy w poniższym artykule.

Alpaka – cena założenia hodowli i utrzymania zwierząt a opłacalność biznesu

Hodowla alpak może być świetnym pomysłem na dodatkowe źródło dochodu dla rolnika. Zwierzęta te wciąż są mało popularne w Polsce i Europie, dlatego popyt na nie plasuje się na wysokim poziomie w przeciwieństwie do niskiej podaży. Jednocześnie od 2022 roku mamy do czynienia z korzystną zmianą przepisów, która pozwala traktować alpaki jak zwierzęta gospodarskie, co umożliwia uzyskanie różnych dofinansowań.

Jednocześnie warto podkreślić, że hodowla alpak nie jest bardzo wymagająca dla właściciela. Warto jednak pamiętać, że są to zwierzęta stadne, dlatego zakładając hodowlę należy zakupić co najmniej 2 lub 3 alpaki. Wysokość inwestycji będzie również uzależniona od wybranej przez nas rasy, a także wieku osobnika, jego koloru sierści, zdrowia czy pochodzenia.

Alpaka – ile kosztuje?

Zakup ciężarnej, 2-letniej samicy alpaki to koszt rzędu 9-12 tysięcy złotych, który może być jeszcze wyższy, jeżeli mamy do czynienia z osobnikiem wysokiej jakości. Mniej, bo 7-8 tysięcy złotych, zapłacimy natomiast za młodą alpakę po 6 miesiącu życia. Cena będzie również uzależniona od rasy, na którą się zdecydujemy. Do wyboru są dwie – Huacaya oraz Suri, przy czym pierwsza z nich jest bardziej popularna i nawet 2-krotnie tańsza. Wynika to z tego, że osobniki tej rasy stanowią 85 procent populacji alpak. Warto jednak wiedzieć, że kwestia tego, ile kosztuje alpaka Suri, wiąże się również z tym, że pozyskiwana od niej wełna jest bardziej ceniona w przemyśle włókienniczym.

Ile kosztuje alpaka? Cena utrzymania zwierząt

Jednym z kosztów utrzymania alpak jest ich wyżywienie. O ile jego podstawę stanowią siano oraz trawa, w wielu przypadkach powierzchnia pastwiska nie będzie wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie stada – dorosła alpaka zjada bowiem około 2 kilogramy siana dziennie. Z tego powodu bardzo często zachodzi konieczność zakupu specjalistycznej karmy, złożonej ze zbóż i minerałów.

Mówiąc o tym, ile kosztuje alpaka, nie można również zapomnieć o kwestii opieki weterynarza. Szacując koszty utrzymania należy wliczyć w nie odrobaczanie, szczepienia, a także zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie pazurów i zębów. Jeśli hodujemy alpaki na wełnę, możemy również skorzystać z usług strzyżenia, choć wielu hodowców przeprowadza je samodzielnie. W przypadku leczenia koszty są zazwyczaj porównywalne z tymi, które ponosimy przy leczeniu owiec i kóz.

Kolejnym kosztem, który należy rozważyć, jest zakup samca. Jego obecność jest potrzebna praktycznie wyłącznie do pokrywania samic, jako że jego wełna ma wartość dla przemysłu włókienniczego do mniej więcej 4 roku życia zwierzęcia. Dlatego przyjmuje się, że jeśli posiadamy małe stado, samca lepiej jest wypożyczyć w razie potrzeby.

Alpaka – cena i opłacalność hodowli

Myśląc o założeniu hodowli alpak, niezależnie od celu, musimy mieć na względzie, że oczekiwane zyski zacznie generować dopiero po kilku latach. W początkowym okresie niejednokrotnie zdarza się, że hodowca jest zmuszony dopłacać, na co należy być przygotowanym.

Z drugiej strony należy zauważyć, że zwierzęta te żyją nawet 20-25 lat i są w stanie wydać potomstwo nawet w późnym wieku. Co więcej, jedna alpaka może urodzić ponad 10 potomków, nazywanych z języka hiszpańskiego ,,cría”. Oprócz tego łatwo jest zapewnić alpakom odpowiednie warunki. To wszystko sprawia, że dobrze przemyślana hodowla zwróci się z dużym naddatkiem.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA