REKLAMA

Ile kosztuje pompa ciepła


Pompy ciepła to od kilku lat rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością – także wśród rolników. Pozwala uniezależnić się od wahań cen energii cieplnej, co jest niezwykle korzystne w przypadku planowania i zarządzania budżetem gospodarstwa.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja umożliwia sprawny zwrot inwestycji w perspektywie kilku lat, a następnie zaczyna generować znaczne oszczędności. Co więcej, rolnicy mogą skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań z programów rządowych.

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem i kiedy inwestycja będzie naprawdę opłacalna? Wątpliwości te rozwiewamy w poniższym artykule.

Pompa ciepła – cena zakupu urządzenia uzależniona jest od kilku czynników

Jeśli decydujemy się na zakup pompy ciepła, cena będzie zależna od kilku kwestii. Przede wszystkim będzie to zapotrzebowanie gospodarstwa rolnego na ogrzewanie, a także jego powierzchnia, lokalizacja czy klasa energetyczna budynku.

W zakresie samego urządzenia bez wątpienia ważne jest to, na jaki rodzaj pompy ciepła się zdecydujemy – w grę wchodzą modele gruntowe, powietrzne oraz wodne, które mogą być wyposażone w 1 bądź 2 moduły (monoblok i split). Co więcej, istotne są również nasze oczekiwania co do funkcji pompy. Jeśli zależy nam na przykład na tym, aby chłodziła wnętrze gospodarstwa latem, cena urządzenia z pewnością będzie wyższa.

Z powyższych względów warto zlecić zaprojektowanie instalacji specjalistom, którzy dobiorą odpowiednie parametry pompy. Dzięki temu będzie dobrze spełniała swoją funkcję.

Typy pompy ciepła – koszt ze względu na źródło odnawialnej energii

Ze względu na różne typy pompy ciepła koszt również będzie zróżnicowany. Warto pamiętać, że decyzja o zakupie gruntowego, powietrznego czy wodnego modelu ma niebanalne znaczenie dla przyszłej funkcjonalności, a tym samym – dla opłacalności inwestycji.

Bardzo częsty wybór w przypadku rolników stanowi urządzenie pobierające energię z gruntu. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, jeśli nasze gospodarstwo ma spore rozmiary, ale istnieje możliwość jego zastosowania również na mniejszych działkach. Należy jednak mieć na uwadze, że wówczas cena instalacji takiej pompy może być wyższa ze względu na to, że wymiennik usytuowany jest pionowo.

Ile kosztuje pompa ciepła, jeśli zdecydujemy się na model powietrzny? To drugie w kolejności rozwiązanie, jeśli chodzi o popularność wśród rolników. Stosuje się je szczególnie wtedy, gdy urządzenie nie ma stanowić jedynego źródła energii cieplnej, a będzie pełnić jedynie funkcję wspomagającą.

Kiedy natomiast warto zdecydować się na wodne pompy ciepła? Cena takiego urządzenia jest zdecydowanie najwyższa ze wszystkich typów – podobnie jak jego montaż, który wymaga wywiercenia studni głębinowych. Aby takie rozwiązanie było opłacalne, gospodarstwo rolne powinno mieć dostęp do odpowiednio zasobnego źródła wód podziemnych bądź powierzchniowych.

Pompy ciepła – cena powinna uwzględniać zakup buforu

Choć w większości przypadków nie jest to konieczne, montaż buforu może przynieść dodatkowe korzyści. Przede wszystkim zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, a ponadto sprawia, że urządzenie nie załącza się bez potrzeby, co może znacznie przedłużyć jego żywotność.

Należy mieć na względzie, że bufor powinien być odpowiednio dobrany do pompy ciepła, a dokładniej do jej mocy. Ilość kW należy przemnożyć przez 10 litrów lub 20, jeżeli gospodarstwo jest wyposażone w grzejniki.

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Założenie pompy ciepła to koszt, który koniecznie należy uwzględnić przy planowaniu inwestycji. Jego wysokość będzie uzależniona od czynników takich jak lokalizacja, rodzaj budynku, moc oraz typ. Znaczenie ma również to, czy w budynkach dysponujemy grzejnikami, czy też ogrzewaniem płaszczyznowym – druga opcja pozwoli nam zmniejszyć koszty instalacji.

Pamiętajmy, że zdecydowanie nie warto oszczędzać na pompie ciepła – zwłaszcza, że mamy możliwość skorzystania z atrakcyjnych dofinansowań. Aby rozwiązanie to przyniosło nam oczekiwane korzyści, projekt musi być dostosowany do naszych potrzeb oraz wymagań budynku i działki.

(rw)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA