REKLAMA

Ile lat można ugorować pole?

Redakcja
24.05.2024
chat-icon 0

Kwestia ugorowania ziemi od kilku lat budzi niemałe emocje wśród rolników ze względu na to, że wiąże się z płatnościami bezpośrednimi. Konieczność utrzymywania ugorów wynikała ze Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, a konkretnie z normy GAEC 8.

kontroler z ARiMR
REKLAMA

W 2023 mieliśmy do czynienia z częściowym od nich odstępstwem, co wskutek protestów rolników w większości Europy zostało przedłużone na rok 2024. W poniższym artykule odpowiadamy na pytania o to, co to jest ugór, ile lat można go utrzymywać, a także jakie dopłaty można za to otrzymać.

Co to jest ugór?

Praktykę polegającą na wyłączeniu pól z upraw przez okres 1-2 lat nazywamy również ugorowaniem ziemi. Na takim obszarze nie prowadzi się więc produkcji rolnej, jednak powinny być wykonywane zabiegi pielęgnacji mechanicznej lub chemicznej. Warto jednak podkreślić, że ugory mogą również stanowić pole niepielęgnowane, które swobodnie zarastają chwastami i samosiewami. W pierwszym przypadku, gdy prowadzona jest pielęgnacja gleby, mamy do czynienia z ugorem czarnym, w drugim zaś – z zielonym. Celem utrzymywania ugorów jest natomiast dążenie do poprawy jakości gleby.

Ugorowanie – ile lat można ugorować pole?

Choć w definicji ugorów znajdziemy zapis, że są to pola, na których nie prowadzono produkcji rolniczej przez okres 1-2 lat, to przepisy nie wskazują na to, ile lat można ugorować pole. Warto podkreślić, że jeszcze do niedawna ugorowanie ziemi było obowiązkowe dla rolników ze względu na zapisy związane z normą GAEC 8. Protesty rolników w Unii Europejskiej przyniosły jednak korzystne zmiany w tym zakresie – państwa członkowskie mogą zdecydować się na 1 z 3 opcji.

Pierwszą jest stosowanie dotychczasowych przepisów dotyczących ugorowania ziemi, drugą częściowa derogacja, a więc sadzenie na owych polach roślin wiążących azot i międzyplonu, trzecią natomiast – usunięcie obowiązku utrzymywania ugorów, jeśli zostanie wprowadzony ekoschemat związany z tworzeniem obszarów nieprodukcyjnych. Polski minister rolnictwa zdecydował o rozpoczęciu ekoschematu ,,Grunty wyłączone z produkcji”, który będzie funkcjonował w latach 2024-2027.

Co z dopłatami za ugorowanie?

Zmiany w przepisach znoszą obowiązek ugorowania ziemi, czyniąc to dobrowolną praktyką, za którą mogą przysługiwać dopłaty. Mają one na celu zachęcenie rolników do przeznaczania maksymalnie 4 procent gruntów na ugory, które w pozytywny sposób wpływają na różnorodność biologiczną. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dopłat za ugorowanie w wysokości 563 złotych za hektar, muszą pamiętać, że od 1 stycznia do 31 lipca nie mogą prowadzić na ugorach produkcji rolnej, stosować środków ochrony roślin, a także przeprowadzać koszenia ani wypasu.

Alternatywnie rolnicy mogą zdecydować się na międzyplony ścierniskowe lub uprawę roślin bobowatych bez stosowania herbicydów. Ważną kwestią jest ponadto fakt, że elementy nieprodukcyjne prawdopodobnie nie będą się wliczały w zakres ekoschematu. Co więcej, aby móc uzyskać dopłaty za ugorowanie, należy być rolnikiem aktywnym zawodowo.

Trawy na ugorze

Dotychczasowe przepisy stanowiły, że jeśli mamy do czynienia z ugorami z okrywą roślinną, którą stanowią trawy, rolnik powinien wykazać je we wniosku jako uprawa, a dokładniej trawy na ugorze. Jeżeli owa deklaracja powtarzała się przez 5 lat, grunt zaczynał być traktowany jako trwały użytek zielony. W świetle zmieniających się regulacji związanych z nowym ekoschematem nie jest jednak jasne, w jaki sposób trawy na ugorze będą traktowane w przyszłości. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji na ten temat na naszym portalu.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA