REKLAMA

Ile lat trzeba płacić krus aby dostać emeryturę?

Każdy rolnik, który posiada własną ziemię i prowadzi działalność gospodarczą, musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, dokładnie tak samo, jak każdy mieszkaniec miasta, który posiada własną firmę, a także wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

1 grudnia 2021 chat-icon4

REKLAMA
W przypadku osób pracujących na roli różni się jednak instytucja, która zajmuje się organizacją tej kwestii. Przedsiębiorcy posiadający gospodarstwa rolne, które są ich głównym lub jedynym źródłem dochodu, muszą regularnie wpłacać składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które powszechnie jest znane jako KRUS.

Wielu rolników (ale nie tylko) zastanawia się, ile trzeba płacić KRUS, aby móc ubiegać się o emeryturę? Czasem padają też inne pytania, takie jak: czym różni się KRUS od ZUSu? A także jakie są zasady dotyczące opłacania składek? Chcąc ułatwić nieco życie osobom, które poszukują na nie odpowiedzi, postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, w którym umieszczamy informacje dotyczące tego, czym jest KRUS, ile lat trzeba wpłacać składki, aby otrzymaćubezpieczenie i wiele więcej. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Spis treści:

1. KRUS - co to takiego?

2. Czym różni się KRUS od ZUS?

3. Ile lat trzeba płacić KRUS, żeby dostać emeryturę?

KRUS - co to takiego?

REKLAMA
KRUS, tak samo jak ZUS, jest instytucją państwową. Głównym jej zadaniem są wspomniane już wcześniej ubezpieczenia społeczne rolników. To właśnie dzięki niemu rolnicy mają możliwość uzyskania emerytury po osiągnięciu określonego wieku i stażu pracy, a także opcję uzyskania ubezpieczenia wypadkowego czy zdrowotnego.

Działalność KRUS jest bardzo zbliżona do ZUS, a rolnicy mają możliwość wybrania, gdzie odprowadzają składki. Zdecydowana większość z nich wybiera tę pierwszą instytucję ze względu na niższe opłaty i lepsze korzyści, które zostały przygotowane właśnie z myślą o osobach prowadzących działalność rolniczą.

Czym różni się KRUS od ZUS?

Mimo że na wielu płaszczyznach działalność obu tych instytucji się pokrywa, to wciąż dzielą je całkiem spore różnice. Pierwszą i najbardziej widoczną i odczuwalną różnicą jest oczywiście wysokość składek. Tak jak już wspomnieliśmy - Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pobiera od płatników zdecydowanie mniejsze kwoty niż Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie oznacza to jednak, że rolnicy będą mieli niższe świadczenia po zakończeniu kariery zawodowej - wręcz przeciwnie - system ten został opracowany tak, aby był dla wszystkich rolników jak najkorzystniejszy.

Wspomniane różnice w składkach są naprawdę ogromne. Przyjrzyjmy się zatem surowym liczbom.

REKLAMA
Trzeba pamiętać o tym, że wysokość składki KRUS zależna jest od wielkości gospodarstwa. Im jest ono większe, tym wyższe będą opłaty. Jako przykład wykorzystamy gospodarstwo rolne o powierzchni do 50 hektarów. Składka emerytalno-rentowa rolnika z taką ziemią wynosi obecnie 97 złotych. Oprócz tego uiszcza on płatność na ubezpieczenia: wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, które wynosi łącznie 42 złote. Ostatnim elementem jest ubezpieczenie zdrowotne, którego wysokość składki w przypadku rolników wyliczana jest na podstawie każdego pełnego hektara przeliczeniowego użytków rolnych, a za każdy hektar opłata wynosi 1 zł. Łączna opłata miesięczna do KRUS w 2021 wynosi zatem 139 złotych + wysokość składki zdrowotnej, która obliczana jest indywidualnie.

Standardowe, preferencyjne płatności do ZUS są kilkukrotnie wyższe. Ubezpieczenie społeczne dzieli się na cztery części: emerytalne, chorobowe, rentowe i wypadkowe. Wysokość części składki odliczanych na ich poczet wynosi kolejno: 163,97 zł, 20,58 zł, 67,20 zł i 14,03 zł. Oprócz tego doliczane jest jeszcze ubezpieczenie zdrowotne, za które w zakładanym scenariuszu przyjdzie nam zapłacić 381,81 zł. Suma wszystkich opłat, które stanowią elementy pełnej opłaty do ZUSu wynosi 647,59 złotych, a więc widać wyraźnie, jak spora jest to różnica w porównaniu ze składkami do KRUS.

Kolejną różnicą są oczywiście osoby uprawnione do zgłoszenia się do KRUS. Jedyna grupa, która nie ma wyboru i musi płacić składki do tej instytucji to rolnicy, którzy w stu procentach utrzymują się ze swojej działalności rolniczej. Z ZUSu skorzystać mogą natomiast rolnicy z własną działalnością gospodarczą, bądź będący wspólnikami w spółce. Nie muszą oni jednak koniecznie zostawać płatnikami ZUSU - wciąż mogą wybrać KRUS. Osoby, które prowadzą działalność lub pracują w miejscu całkowicie niezwiązanym z rolnictwem nie mogą zgłosić się do KRUS - jedyną ich opcją pozostaje więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ile lat trzeba płacić KRUS, żeby dostać emeryturę?

Obecnie do emerytury z KRUS uprawnione są dwie grupy rolników. Wynika to z faktu, że w dniu 16 listopada 2016 zmianie uległa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy weszły w życie 1 października 2017 roku i według tej daty rozdzielamy osoby uprawnione do wcześniejszej lub późniejszej emerytury.

REKLAMA
Osoby, które ukończyły: 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, oraz podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez 30 lat i zaprzestały działalności rolniczej przed 31 grudnia 2017, mogą ubiegać się o emeryturę rolniczą.

Po zmianie przepisów w dniu 1 października 2017 o świadczenie mogą się ubiegać kobiety po 60 roku życia i mężczyźni po 65 roku życia, którzy przez 25 lat podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu (licząc od 1991 roku).

(rpf) 


REKLAMA

Polecane

Komentarze (4)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


zusowiec 01 grudnia 2021

Zus zle krus też źle, nie ma dobrego wyjscia. Co byś człowieku nie robił to dobrze ba tym wyjśc ciezko

0 0
wandzia 01 grudnia 2021

to sobie mareo idz na gospodarkę i obacz jaki to chleb ciezki a potem pisz ze to wlasciciele firm maja prze...ane !!!!

0 0
mareo 01 grudnia 2021

i ci z tego składka mala to i emerytura mała - jak na te składki i tak duża . kuzyn ma firme i płaci z 10 razy wiecej a emeryture bedzie mial jak rolnik i tutaj brak sprawiedliwosci.....

0 0
krusowiec 01 grudnia 2021

szkoda ze wydluzyli wiek o 5 lat... te 5 lat dluzej nie podnosi pewnie tej emerytry a teraz jak ludzie szybciej umieraja przez koronawirusa powinni to przywrocic jak byly do `2017 roku 55 dla kobiet i 60 dla mezczyzn bo krotka bedzie ta emerytura jak tak dalej pojdzie...

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Obstawianie tenisa. 6 porad dla początkujących typerów

Redakcja 24 maja 2023 chat-icon0

Wybór legalnego bukmachera

Wpisując w wyszukiwarkę tenis obstawianie natrafimy na wiele firm bukmacherskich. O ile ich adresy stron będą kończyć się na .pl, to można z dużą dozą pewności stwierdzić, że są to legalnie działające firmy. Trzeba natomiast uważać na podmioty zagraniczne, często znane marki, które reklamują się podczas różnego rodzaju wydarzeń sportowych. Nie zawsze ich działalność jest legalna w Polsce, dlatego trzeba sprawdzić, czy figurują one na liście Ministerstwa Finansów, czyli wykazie bukmacherów działających zgodnie z prawem. Aby bowiem móc prowadzić taką działalność, trzeba spełnić szereg wymogów.

Sprawdzenie ofert na obstawianie tenisa

Większość działających w Polsce buków ma ofertę na zakłady w tenisa ziemnego.

REKLAMA

Napadł z nożem na traktorzystę i groził mu śmiercią

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon0

Zdarzenie miało miejsce 18 maja 2023 roku w gminie Kolno (województwo podlaskie, powiat kolneński). Policjanci z Kolna do których wpłynęło zgłoszenie o ataku nożownika, po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalili, że podczas powrotu poszkodowanego do domu po wcześniejszym przeprowadzeniu prac na polu, zza drzew wybiegł znany mu mężczyzna i przebił nożem oponę w jego ciągniku.

Widać było, że jest wyraźnym wpływem alkoholu, poza uszkodzeniem opony groził również zgłaszającemu że pozbawieni go życia. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że mógł być to akt „zemsty”, ponieważ dzień wcześniej doszło pomiędzy nimi do kłótni.

Straty zostały oszacowane przez pokrzywdzonego na kwotę 5 tysięcy złotych. 45-latka zatrzymano, a noc spędził w policyjnym areszcie.

- Następnego dnia mieszkaniec powiatu kolneńskiego usłyszał zarzuty zniszczenia mienia i gróźb karalnych. Za te przestępstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności – informuje Komenda Powiatowa Policji w Kolni

REKLAMA