REKLAMA

Ile lat żyją konie arabskie

Jak długo żyją konie arabskie, zwane potocznie

Hodowla koni to wciąż bardzo opłacalny biznes. Te zwierzęta mają swoje wymagania, jednak przy ich zrozumieniu da się zrobić naprawdę obiecującą karierę jako profesjonalny hodowca. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani w tym fachu muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak szeroką wiedzę na temat posiadanych przez siebie gatunków powinien mieć profesjonalny hodowca.

fot. Adobe Stock
7 marca 2023 chat-icon0

REKLAMA
Jak długo żyją konie arabskie, zwane potocznie [/caption]

Hodowla koni to wciąż bardzo opłacalny biznes. Te zwierzęta mają swoje wymagania, jednak przy ich zrozumieniu da się zrobić naprawdę obiecującą karierę jako profesjonalny hodowca. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani w tym fachu muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak szeroką wiedzę na temat posiadanych przez siebie gatunków powinien mieć profesjonalny hodowca.

Mając to na uwadze, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile lat żyją konie arabskie. Jest to gatunek cieszący się ogromną popularnością wśród zainteresowanych, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem niezbędnych informacji. Poniżej umieściliśmy kilka najważniejszych z nich.

Opłacalność hodowli koni arabskich

Planowanie hodowli koni może być bardzo opłacalne w długofalowej perspektywie, ponieważ jest to prężnie działająca dziedzina gospodarki hodowlanej. Większość gatunków koni cieszy się takimi cechami, które pozwalają im występować na wystawach międzynarodowych i to z dużym powodzeniem. Dla samego hodowcy jest to natomiast najlepsza okazja do stworzenia swojej marki, która będzie przewodniczyła dalszej działalności w tej kwestii. To, ile żyją konie arabskie, jest kwestią ważną, jednak na samym początku dobrze jest scharakteryzować dokładnie te wyjątkowe zwierzęta. Znając ich najważniejsze cechy, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, czy ich hodowla nie będzie przekraczała faktycznych możliwości hodowcy. Jeśli okaże się, że jest on w stanie podołać takiemu wyzwaniu pod względem praktycznym, będzie można rozpocząć planowanie hodowli w rzeczywistości.

Konie arabskie - ile żyją, czym się charakteryzują?

Konie arabskie już ze względu na samą nazwę kojarzą się nieco egzotycznie. Rzeczywiście, w ten sposób można wyróżnić przede wszystkim ich pochodzenie. Ten gatunek konia pochodzi z Półwyspu Arabskiego. Obecnie na szeroką skalę hoduje się konie arabskie również w Europie, co może mieć przyczynę w bogatej historii rasy. Szacuje się, że ma ona ponad 2500 lat, co jest imponującym wynikiem. Pytanie o to, ile żyją konie arabskie, jest ciekawe w kontekście ich początkowego wykorzystywania w praktyce. Nie zawsze były one zwierzętami typowo hodowlanymi, ponieważ na samym początku używano ich jako zwierząt bojowych. Wszystko przez ich wytrzymałość, która na tle wytrzymałości innych zwierząt była naprawdę imponująca i warto było ją wykorzystać.

Im bardziej rozwijała się historia konia arabskiego, tym więcej miejsc mogło poznać jego charakterystykę. Prowadziło to do rozwoju możliwości hodowli, nie tylko na samym Półwyspie Arabskim, ale również w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pierwsze wzmianki o hodowli tej rasy w Polsce datuje się na XVIII wiek. Historia hodowli konia arabskiego w kraju jest zatem bogata, co wyjaśnia, dlaczego współcześni hodowcy nadal chcą ją kultywować.

Ile lat żyją konie arabskie i jak je rozpoznać?

REKLAMA
Planując jakiekolwiek działania w obrębie profesjonalnej hodowli, trzeba mierzyć swoje siły na zamiary. Każda rasa ma swoje cechy charakterystyczne, które wymagają odpowiedniego zrozumienia ze strony hodowcy, a następnie zapewnienia najlepszych warunków rozwoju. Plany hodowli koni arabskich można wdrażać w życie jedynie przy absolutnej pewności, że jest się w stanie zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dla tych zwierząt.

Zatem jak rozpoznamy zadbanego konia arabskiego? Mimo wcześniejszego wykorzystania w walce konie arabskie są stosunkowo lekkie, szczególnie w porównaniu do innych ras. Ogiery najczęściej nie przekraczają 155 cm w kłębie. Rozpoznanie konia arabskiego jest możliwe przy skupieniu szczególnej uwagi na szyi. Mówi się o tzw. łabędziej szyi w odniesieniu do konia arabskiego - jest to najlepsze podkreślenie jego smukłej sylwetki. Szczupacza lub prosta głowa również stanowi znak rozpoznawczy. Doświadczeni hodowcy najczęściej wskazują, że tę rasę najłatwiej rozpoznać w ruchu. Koń arabski podczas poruszania się ogon unosi do góry, co nadaje mu jeszcze bardziej dostojnego charakteru. Nic więc dziwnego, że przedstawiciele tej rasy stosunkowo szybko opanowały rynek hodowlany. Wielu sympatyków koni chce na własnej skórze przekonać się o tym, co to znaczy mieć konia arabskiego.

Ile lat żyją konie arabskie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że konie arabskie są długowieczne. Osobniki osiągają wiek nawet do 30 lat, co jest imponującym wynikiem. Planując więc profesjonalną hodowlę, nie trzeba martwić się tym, ile lat żyją konie arabskie. Ich długowieczność z pewnością okaże się wystarczająca do zrealizowania wielu planów hodowlanych. Konie arabskie można z powodzeniem hodować przy nastawieniu się wyłącznie na taką gałąź działalności, szczególnie że nie są to zwierzęta szczególnie wymagające pod tym względem. Przedstawiciele tej rasy chętnie nawiązują interakcję z jeźdźcem i są w stanie szybko opanować jego polecenia. Dzięki temu będą idealnym kompanem do regularnych treningów. Niestety nie jest to rasa odpowiednia dla początkujących jeźdźców z uwagi na dużą płochliwość. Próżno również szukać jej w szkółkach jeździeckich, ponieważ cena jest dość wysoka.

(rzw)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Pocisk artyleryjski odkryty podczas porządkowania stodoły

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon0

22 maja 2023 roku do policjantów wpłynęło zgłoszenie od jednego z mieszkańców Podlesia Dębowego (województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Żabno), który porządkując pomieszczenie gospodarcze zauważył bombę.

Z relacji zgłaszającego wynikało, że leżała ona na stercie złomu wśród innych metalowych i niemetalowych przedmiotów wykorzystywanych przed laty w gospodarstwie. Na miejsce zgłoszenia skierowani zostali specjaliści z patrolu minersko-pirotechnicznego, którzy zidentyfikowali przedmiot jako niewybuch pocisku artyleryjskiego kalibru 75 mm, w stodole znajdowały się też szczątki drugiego pocisku. Skorodowany mocno pocisk leżał na elementach metalowych składowanych w stodole.

- W związku z tym powiadomiono patrol saperski 21 Batalionu Wojska Polskiego z Rzeszowa. Żołnierze przyjechali dzisiaj przed południem i zabezpieczyli niewybuchy, które zostaną zneutralizowane na poligonie wojskowym – informuje

REKLAMA

Kubota M5111 – niepozorna maszyna, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Redakcja - Technika 3 czerwca 2023 chat-icon1

Ciągnik Kubota M5111 to godny następca modeli M8560 i M9960. Umiejętnie łączy wysokie osiągi i wygodne manewrowanie z dbałością o surowe normy emisji spalin.

Jako jedna z nielicznych maszyn wykorzystuje system Common Rail z katalizatorem SCR, dzięki czemu pozwala na pełną optymalizację zużycia paliwa. To dobre rozwiązanie, które może być wykorzystane w technologii rolnictwa precyzyjnego. Ciągnik dysponuje skrzynią biegów z 36 przełożeniami do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia jej obsługę.

Kubota M5111 – czym różni się od poprzednich modeli japońskiego producenta?

Ciągnik Kubota M5111 to maszyna należąca do serii M5001, która powstała, aby zastąpić wysłużone modele M8560 oraz M9960. Wszystkie te maszyny łączy wspólny typ silnika, jednak nowe ciągniki zostały wyposażone w technologie spełniające surowe normy Stage IV Final. Dodatkowym usprawnieniem jest układ SCR, zwiększający absorbcję niebezpiecznych tlenków azotu na w pełni biodegradowalne frakcje azotu i pary wodnej.

REKLAMA