REKLAMA

Ile lat żyją krowy mięsne i mleczne?

Redakcja - Zwierzęta
20.01.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 1

Długość życia krów jest tematem, który zastanawia wielu z nas. Lata życia w dużej mierze zależą od przeznaczenia i gatunku. Istnieją różnice pomiędzy długością życia krów mięsnych a mlecznych. Jest to związane z ich wykorzystaniem wynikającym z przeznaczenia. Co więcej, w dalszej części artykułu dowiemy się więcej i poznamy odpowiedź na pytanie - ile żyje krowa?

REKLAMA

Długość życia krów jest tematem, który zastanawia wielu z nas. Lata życia w dużej mierze zależą od przeznaczenia i gatunku. Istnieją różnice pomiędzy długością życia krów mięsnych a mlecznych. Jest to związane z ich wykorzystaniem wynikającym z przeznaczenia. Co więcej, w dalszej części artykułu dowiemy się więcej i poznamy odpowiedź na pytanie - ile żyje krowa?

Krowa - ile lat żyje?

Naturalny czas życia krów najczęściej wynosi od 15 do 20 lat, a ich czas spędzany jest na wypasaniu. Pomiędzy przemieszczaniem się a jedzeniem głównie odpoczywają i leżą na trawie. Natomiast inaczej wygląda sytuacja w przypadku zwierząt, które hodowane są w określonym celu. Krowy mięsne oraz mleczne żyją tak długo, jak są potrzebne. Jest to kontrowersyjny temat, który budzi sprzeciw wśród wielu obrońców zwierząt, dlatego coraz częściej ludzie odchodzą od jedzenia mięsa i picia mleka krowiego.

Ile lat żyje krowa mleczna?

Mleko i nabiał są jednymi z najczęściej wybieranych produktów, dlatego hodowla krów mlecznych prężnie się rozwija. Krowy mleczne są hodowane w celu zmaksymalizowania produkcji mleka, która w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Musimy zaznaczyć, że opłacalność produkcji mleczarskiej nie tylko zależy od długości ich życia, ale także od ich wydajności laktacyjnej. Zdarza się, że nie przeżywają więcej niż trzy laktacje, a przyczyny ich braku stały się problemem. Przeciętny czas egzystencji krowy mlecznej wynosi około 5-6 lat, podczas którego produkuje ponad 23 000 l mleka. Jest on znacznie dłuższy niż w przypadku krów mięsnych, których mięso powinno być świeże i młode, aby hodowcy mieli szansę na jego sprzedaż.

Ile lat żyje krowa mięsna?

Bydło używane do produkcji mięsa jest hodowane przez okres około roku, ponieważ hodowcom zależy na wysokiej jakości podrobów, które w tym czasie są najlepsze. W związku z tym niewiele krów mięsnych dożywa drugiego roku życia. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wspomnianych wcześniej krów mlecznych, jednak ma na to wpływ czas, w jakim są w stanie dawać mleko. Nie zmienia to faktu, że po kilku latach i tak zostają zabite.

Ile lat żyje krowa - jej pochodzenie

Istnieje wiele ras krów, o których czasami nawet nie mamy pojęcia. Ich pochodzenie i genetyka bliskie są turowi, który został udomowiony przed ok. 8 tysiącami lat. Przez ten czas bydło wykorzystywane zostało nie tylko jako pożywienie, ale także jako siła robocza. Ślady ich oswojenia sięgają kultury środkowej Mezopotamii i związane są ze stopniowym przechodzeniem człowieka do osiadłego trybu życia.

Kilka ciekawostek o krowach

Krowy są niezwykle mądrymi i empatycznymi zwierzętami, które najczęściej spotykamy w stadach. Jak już wiemy, najdłuższym życiem mogą cieszyć się krowy, które umierają naturalnie. W porównaniu do tych przeznaczonych na mleko oraz mięso ich egzystencja jest kilkakrotnie dłuższa. Krowy potrafią żyć nawet do 25 lat, a najdłużej żyjącą krową była Big Bertha, która żyła prawie 49 lat. Ponadto krowy są bardzo inteligentnymi zwierzętami, które potrafią zapamiętywać swoje imiona oraz co ciekawe posiadają również wspomnienia. Co więcej, okazuje się, że krowy nie widzą kolorów, takich jak czerwony czy zielony, a matadorzy zakładają czerwone stroje w celu zamaskowania barwy krwi. Kolejną ciekawostką jest, że krowa może dać od 4 do 5 litrów mleka podczas jednego dojenia, co jest znaczącym wynikiem.

Bydło mleczne a mięsne, czyli którego hodowla się bardziej opłaca?

Jest to pytanie, które zadawane jest przez wielu z nas. Z uwagi na to, że krowy bydła mięsnego są uważane za bardziej odporne na trudne warunki pogodowe, zwłaszcza zimą, często hodowcy decydują się właśnie na ich hodowlę. Ponadto koszty utrzymania bydła mlecznego są wyższe od bydła mięsnego. W odniesieniu do pracy, jaką trzeba wykonać, jest ona natomiast mniejsza w przypadku bydła mięsnego. Wszystko uzależnione jest także od potrzeb w zakresie ich żywienia i ogólnego utrzymania, które uzależnione są od konkretnych ras.

Idealnym przykładem jest rasa Charolaise, natomiast Simentaler i Angus mają znacznie mniejsze wymagania, co przekłada się na niższe koszty ich utrzymania. Należy także podkreślić, że zyski ze sprzedaży krów przeznaczonych na mięso występują od 1 do 3 razy na rok, więc ich opłacalność jest bezpośrednio powiązana z kosztami produkcji. Jednak istotną kwestią jest, że na samym początku przychody, które uzyskamy, mogą być niższe od tych, które jesteśmy w stanie wygenerować w dłuższym okresie. Dlatego odpowiedź na pytanie, co jest bardziej opłacalne - hodowla bydła mlecznego czy mięsnego, nie jest jednoznaczna i uzależniona może być od wielu czynników. Jest to związane także z warunkami, które jest w stanie zapewnić hodowca, ponieważ krowy mięsne potrzebują niższych standardów od krów mlecznych, a także ponosi się mniej kosztów za wizyty u weterynarza wynikającymi głównie z ich ilości.

(rzw)

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 27.03.2022

dobrze trzymana krówka i trzydzieści lat pożyje ale trzba ją szanować, dbać o nią, odpowiednio karmić no i weterynarz regularnie

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA