REKLAMA

Ile lat żyje kura?

Redakcja - Zwierzęta
07.01.2023
chat-icon 0

Według badań drób jest najchętniej spożywanym mięsem w Polsce. Jednak kury masowo hoduje się również do produkcji jajek. Aby skutecznie hodować drób, należy zapewnić mu najlepsze możliwe warunki, takie jak odpowiednia dieta czy warunki chowu. Nic więc dziwnego, że bardzo dużo osób zadaje sobie pytanie, ile lat żyje kura. Nad tym ile maksymalnie może to być lat zastanawiają się nad tym zarówno rolnicy, którzy hodują kury masowo, jak i drobni gospodarze, posiadający niewielkie kurniki.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Według badań drób jest najchętniej spożywanym mięsem w Polsce. Jednak kury masowo hoduje się również do produkcji jajek. Aby skutecznie hodować drób, należy zapewnić mu najlepsze możliwe warunki, takie jak odpowiednia dieta czy warunki chowu. Nic więc dziwnego, że bardzo dużo osób zadaje sobie pytanie, ile lat żyje kura. Nad tym ile maksymalnie może to być lat zastanawiają się nad tym zarówno rolnicy, którzy hodują kury masowo, jak i drobni gospodarze, posiadający niewielkie kurniki.

Ile lat żyje kura? Tak naprawdę zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od rasy kury, z jaką ma się do czynienia.

Jak długo żyje kura?

Jeżeli weźmie się pod uwagę wyłącznie biologiczny aspekt, kury żyją około 4-5 lat. W zależności od konkretnych warunków możliwe są jednak odchylenia, zarówno w górę — wtedy mówi się o długowiecznych mistrzach — jak i w dół. W drugim przypadku są to głównie kurczaki hodowane na mięso. Należy również mieć na uwadze, że długość życia tych ptaków hodowlanych może różnić się pod względem tego, czy jest ona hodowana na skalę przemysłową, czy w domowej hodowli.

Ile żyje kura?

W przypadku dużych ferm hodowane są wyłącznie kury z gatunków mięsnych oraz jajecznych. W pierwszej sytuacji ptaki są trzymane od kilku pielęgniarek, aż do osiągnięcia pierwszego roku życia. Im starszy bowiem staje się kurczak, tym gorsza staje się jakość jego mięsa. Traci ono swoje właściwości dietetyczne i staje się bardziej sztywne. Kury nioski z kolei na fermach żyją maksymalnie do 3 roku życia. Szczyt produktywności przypada głównie na pierwszy, drugi rok życia. Począwszy od 3 lat wielkość produkcji ulega gwałtownemu spadkowi.

Ile lat żyje kura nioska?

Pytanie, jak długo żyje kura, zadają sobie równie często prywatni hodowcy. W przypadku takich ptaków długość ich życia będzie zależeć głównie od warunków, jakie zostaną dla nich stworzone oraz życzeń samego właściciela. Zazwyczaj po okresie najgwałtowniejszej produkcji jaj, kurczaka przeznacza się na ubój. W przypadku prywatnych hodowli bardzo duży wpływ na długość życia ptaków mają również warunki atmosferyczne, a także ataki drapieżnych zwierząt, takich jak lisy czy kuny.

Ile żyje kura? — co wpływa na wiek?

Na konkretną długość wieku kurczaka wpływają przede wszystkim trzy czynniki: prawidłowe warunki przetrzymywania, zbilansowana dieta oraz fizjologiczne cechy konkretnych ras. Nieodpowiednie odżywianie kurczaków może niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój w bardzo drastyczny sposób. W najbardziej ekstremalnych warunkach ptaki te mogą umierać przed pierwszym rokiem. Przestrzegając jednak ściśle zasad zbilansowanej diety, kura może żyć nawet do 5-6 lat. Jedzenie, jakie dostają kury hodowlane, powinno składać się głównie z roślin strączkowych, a także z zieleniny, warzyw, a nawet produktów mlecznych.

Ile lat żyje kura domowa?

Bardzo ważne jest, aby odkryć, jak prawidłowo sformułować dietę dla kurczaków. Pomoże im to bardzo w prawidłowym rozwoju. Na dobry rozwój oraz dobre zdrowie najlepszy wpływ mają składniki mineralne. W przypadku hodowli masowej stosuje się gotowe pasze. Brak mikroelementów, przede wszystkim wapnia, wpływają negatywnie na rozwój, zwłaszcza w początkowej fazie, a także na stan zdrowia i długość życia kurczaka.

Warunki chowu są niezwykle ważne

Na długość życia kurczaków w bardzo dużym stopniu wpływa również sposób, w jaki są one przetrzymywane. Ptakom tym należy zapewnić odpowiednią ilość miejsca w kurniku, a także należy utrzymać odpowiednią temperaturę, zwłaszcza zimą. Kluczowa jest również obecność dobrego oświetlenia, a także regularne sprzątanie, wentylacja i dezynfekcja kurnika. Na kury niekorzystnie wpływa również niekorzystne rozłożenie proporcji płci (na przykład zbyt dużo kogutów) czy zanieczyszczenie hałasem.

Jaka rasa żyje najdłużej?

Rasa kury ma akurat najmniejszy wpływ na jej żywotność. Ptaki, które z biologicznego punktu widzenia uznaje się za najdłużej żyjące, przy źle zbilansowanej diecie mogą żyć znacznie krócej. I na odwrót, kury odznaczające się krótką żywotnością, mogą żyć dłużej, jeżeli zapewni się im odpowiednie warunki bytowe. Dla różnych ras kur występują jednak różne trendy dotyczące długowieczności.

Jak długo żyje kura?

Najczęściej rasy kur dzieli się na dwa rodzaje: jaj oraz mięsne. Rasy jaj, takie jak leghorn, pasek, loman brązowy, czy rosyjski biały mogą dożyć nawet 8 lat. Najczęściej trzyma się je jednak od 2 do 4 lat, kiedy gwałtownie spada poziom nośności. Rasy mięsne, takie jak brojlery czy Orpington zwykle trafiają na ubój w wieku ośmiu tygodni, kiedy ich mięso odznacza się najlepszą jakością. Kury te odznaczają się krótkim okresem istnienia, ponieważ duża masa w bardzo dużym stopniu obciąża nogi. Stawy zaczynają chorować, a to z kolei sprawia, że kury te umierają wcześnie śmiercią naturalną.

Ile lat żyje kura? — podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo żyje kura. Wiele zależy od tego, do jakich celów jest hodowana oraz jakie ma zapewnione warunki bytowe. Istnieją oczywiście kury, które mogą przeżyć nawet 10 lat, są to jednak tzw. rasy dekoracyjne. Największy wpływ na długość życia tych ptaków hodowlanych ma przede wszystkim zbilansowana dieta, dzięki której kura nie choruje, a klienci w sklepach otrzymują najlepszej jakości mięso.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA