REKLAMA

Ile wymion ma krowa?

Redakcja - Zwierzęta
09.08.2024
chat-icon 0

W Polsce liczba gospodarstw posiadających hodowlę krów maleje już od ponad 20 lat – tym samym zmniejsza się również liczba dostawców produktów. Warto jednak podkreślić, że posiadanie tych zwierząt jest jak najbardziej opłacalna, jednak jedynie wówczas, gdy mamy duże pogłowie bydła w gospodarstwie.

Fot. Adobe Stock
REKLAMA

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem hodowli, zapoznaj się z naszym artykułem, który wyposaży Cię w najważniejsze informacje na temat tego zagadnienia. Odpowiemy na wątpliwości dotyczące między innymi tego, ile wymion ma krowa i w jaki sposób należy dbać o prawidłową laktację.

Strzyki a wymiona krowy – jaka jest różnica?

Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z hodowlą czy dojeniem bydła, mogą mieć wątpliwości co do tego, ile krowa ma wymion. Warto na początku podkreślić, że nazwa ta oznacza cały narząd zawierający gruczoły mlekowe. Często używa się jej niepoprawnie na określenie strzyków, czyli wydłużonych brodawek sutkowych, z których wydobywa się mleko.

Wymię krowy jest więc pojedyncze, strzyków jest natomiast 4 – choć to reguła, od której zdarzają się odstępstwa. Może się bowiem okazać, że u danego zwierzęcia występuje 5 albo nawet 6 strzyków. Nie oznacza to jednak, że owa krowa będzie dostarczała więcej mleka.

Co musisz wiedzieć, decydując się na hodowlę krowy? Wymiona i ich budowa

Wymiona krowy są zbudowane symetrycznie z 4 ćwiartek, które funkcjonują niezależnie od siebie i są zakończone strzykami. Ich niezależne funkcjonowanie oznacza, że mleko uzyskane z każdej z nich może mieć na przykład nieco inny skład – różni się również niekiedy jego ilość. Pozycja, w jakiej znajduje się wymię krowy, wynika natomiast z rozmieszczenia różnego rodzaju więzadeł.

Wypływ mleka związany jest z pojawieniem się substancji stymulującej, czyli oksytocyny. Powoduje ona skurcz pewnego rodzaju komórek, który następnie prowadzi do ściśnięcia pęcherzyka mlekotwórczego. Stamtąd mleko przepływa przez przewody mlekowe, dalej do zatoki wymienia, natomiast na końcu – do zatok strzykowych.

Ile wymion ma krowa mleczna i jak przebiega rozwój tego narządu?

Krowy hodowane w celu pozyskania mleka nie mają większej ilości wymion czy strzyków niż bydło posiadane w innych celach. Warto jednak mieć świadomość, że wielkość wymiona ma znaczenie dla ilości produkowanego mleka. To, jak duża będzie tkanka gruczołowa, zależy natomiast od żywienia krowy w okresie wzrostu. Przy tym niepożądany jest zarówno jej nadmierny, jak i niewystarczający rozrost.

Warto ponadto wiedzieć, że wymiona krowy mogą różnić się kształtem oraz rozmiarem między innymi w zależności od genetyki – różnice występują zarówno pomiędzy rasami, jak i w ich obrębie.

Wpływ diety na funkcjonowanie wymion krowy i laktację

Produkcja mleka w wymionach, czyli laktacja, jest zależna od wielu czynników, jeśli chodzi o jej jakość, a także intensywność. Jeden z nich stanowi oczywiście dieta – krowa powinna otrzymywać nie tylko odpowiednią ilość paszy, ale musi ona także być dobrej jakości. Stymulująco na laktację działają karmy treściwe w połączeniu z mlekopędnymi.

Równie ważne jest zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody, którą w okresie produkcji mleka krowy spożywają w większej ilości niż zazwyczaj – sięga ona nawet 150 litrów dziennie. Jeśli zwierzę wypije zbyt mało płynów, wymię wyprodukuje odpowiednio mniej mleka.

Wymię krowy – częstotliwość dojenia i zapobieganie chorobom

Regularne dojenie wymienia krowy jest bardzo ważne ze względu na utrzymanie go w odpowiednim zdrowiu. Zazwyczaj przeprowadza się je 2 razy dziennie – ręcznie lub za pomocą odpowiedniego urządzenia.

Warto pamiętać, że jakość żywienia, higieny oraz przebieg doju wymion krowy przekłada się na ryzyko występowania mastitis, czyli zapalenia gruczołu mlekowego. W przypadku zachorowania konieczne jest wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii.

O zdrowie wymion krowy należy troszczyć się zarówno na etapie wzrostu zwierząt, który decyduje o ich wielkości, jak i w okresie laktacji. Co więcej, wyżej wymienioną wiedzę warto pogłębiać, aby zapewnić opłacalność hodowli.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA