Ile zboża sprowadzono z Ukrainy? Czy trafiło do polskich konsumentów?
Tym tematem żyją nie tylko polscy rolnicy ale każdy Polak, bowiem niekontrolowany napływ zbóż nieznanej jakości dotyczy każdego z nas. Jeść muszą wszyscy, a nikt nie wie tak naprawdę gdzie i w jakiej ilości trafiły zboża wyprodukowane bez odpowiedniej kontroli.
Istnieją duże obawy, że do zakładów spożywczych trafiły zboża zawierające przekraczające normy ilości pestycydów oraz tzw. zboże techniczne nie przeznaczone do spożycia przez ludzi. Nawet poprzez śladowe ilości pestycydów w produktach rolnych na utratę zdrowia mogą być narażeni konsumenci.
Obawy te są szczególnie uzasadnione w przypadku grup ludności najbardziej wrażliwych i narażonych na działanie szkodliwych związków chemicznych, czyli dzieci, osób starszych, tych z osłabionym układem immunologicznym oraz przewlekle chorych. Nie można też zapominać o samych pracownikach zaangażowanych w produkcję tej żywności, którzy również mogą być narażeni na intensywne działanie pestycydów podczas ich aplikowania.
Kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób
Z tego też powodu między innymi Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się 10 stycznia 2024 roku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ujawnienie listy podmiotów sprowadzających zboże i rzepak z Ukrainy.
Najwyższa Izba Kontroli, która przeprowadziła działania kontrolne funkcjonowania organów państwa w zakresie importu i obrotu zboża i rzepaku z Ukrainy, stwierdza, że „w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. 541 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą sprowadziło do Polski 4332,7 tys. ton zbóż i roślin oleistych (o wartości 6 188 204 tys. zł), z przeznaczeniem na cele: konsumpcyjne, na pasze dla zwierząt, do siewu oraz jako zboże techniczne. W okresie tym 4,7 tys. ton zbóż i roślin oleistych (o wartości 4963,3 tys. zł) zostało sprowadzonych przez 11 osób fizycznych.”
Rodzaje zbóż i ich zastosowanie
Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowana została lista firm importujących zboże z Ukrainy. Jednak KRIR ocenia, że nie zawiera ona kluczowych informacji o ilościach oraz wartości sprowadzonych towarów a także o ich przeznaczeniu. Samorząd rolniczy przypomina, że kilka razy występował do MRiRW o ujawnienie listy ww. firm, jednak nie uzyskał przydatnych informacji w tej sprawie.
Ogromnym problemem dla polskiego rynku zbóż jest zakłócenie relacji cenowych przez firmy działające na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, poprzez sprowadzenie płodów rolnych z Ukrainy w niekontrolowany sposób.
W ocenie Krajowej Rady Izb Rolniczych należy ujawnić i upowszechnić w środkach masowego przekazu listę podmiotów sprowadzających zboże i rzepak z Ukrainy. W ten oto sposób rolnicy będą mogli sami podjąć decyzje o dalszej współpracy z tymi podmiotami.
(rpf)
KRIR wnioskuje o rozszerzenie zakresu rekompensat do zbóż
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.