fbpx
Zespół uprawek pożniwnych fot. Paweł Pąk

Zespół uprawek pożniwnych

Napisał  Sie 01, 2020

Bezpośrednio po żniwach przychodzi czas na odpowiednie zagospodarowanie resztek pożniwnych.

Do tego celu służy zespół uprawek pożniwnych, które mają za zadanie:
przykryć resztki pożniwne
zwalczyć chwasty nasienne i rozłogowe
ograniczyć parowanie i straty wody z gleby
ułatwić poprawne wykonanie orki siewnej lub przedzimowej

Przez długi czas pierwszym tradycyjnym zabiegiem tego zespołu uprawek była podorywka wykonywana na głębokość 6-10 cm połączona z bronowaniem. Kolejnym zabiegiem było bronowanie broną zębową wykonywane po wzejściu chwastów na podoranym polu.

Liczba zabiegów bronowania jest uzależniona po pierwsze od długości okresu jaki pozostaje od momentu zejścia roślin uprawnych z pola do orki siewnej lub przedzimowej, a po drugie od tempa wschodu chwastów. Takich zabiegów bronowania można potencjalnie wykonać 2 lub 3 w przypadku roślin wcześnie schodzących z pola a orką przedzimową wykonywaną pod rośliny jare. Zaleca się, aby pełny zespół zabiegów pożniwnych wykonywany był przynajmniej raz na 3-4 lata. Przyczyni się to w znacznym stopniu do zmniejszenia liczby nasion chwastów w glebie.

Powyższy zespół zabiegów pożniwnych dotyczy pól wolnych od perzu. W przypadku decyzji dotyczącej walki mechanicznej z perzem musimy zastosować więcej zabiegów wykorzystujących np. kultywatory i brony talerzowe. Z uwagi na to, że zwalczanie mechaniczne perzu jest czaso- i energochłonne w praktyce rolniczej jest on zwalczany metodą mechaniczno-chemiczną lub chemiczną przy użyciu herbicydów.

Postępująca technika rolnicza i aspekt ekonomiczny, spowodowały wejście do upraw pożniwnych nowych maszyn, takich jak kultywator podorywkowy, agregat ścierniskowy, brona talerzowa, agregat talerzowy itp., które ograniczają liczbę przejazdów po polu i skaracają czas ich wykonania.

(rtr) tl

Udostępnij: