fbpx
Obornik – najlepszy nawóz organiczny fotolia

Obornik – najlepszy nawóz organiczny

Napisał  Sie 25, 2019

Obornik to nic innego jak naturalny nawóz zawierający przefermentowany kał i mocz zwierząt gospodarskich oraz ściółki. W swoim składzie zawiera on wszystkie niezbędne do rozwoju roślin składniki odżywcze.

Jest doskonałym źródłem składników odżywczych, substancji organicznej - próchnicy oraz bogatej i korzystnej flory bakteryjnej. Może być stosowany na polach w okresie od 1 marca do 30 listopada.

W jednym z artykułów poświęconemu rozrzutnikom obornika pisaliśmy, że okres pożniwny jest jednym z najbardziej optymalnych terminów stosowania naturalnych nawozów organicznych. Zabieg wywożenia i rozrzucania obornika powinno się wykonywać w pochmurne dni przy niższych temperaturach powietrza. Wpływa to korzystnie na małą utratę azotu zawartego w nawozie organicznym.

Zastosowanie obornika bezpośrednio po żniwach zapewnia wystarczająco długi termin na rozłożenie się substancji organicznej w glebie oraz gwarantuje roślinie następczej efektywne jego działanie w okresie wiosennym.

Zalety i korzyści obornika uzyskuje się dzięki zastosowaniu go w odpowiednich dawkach na pola. Zwykła dobra praktyka rolnicza określa dawkę nawozu naturalnego dostarczającego do 170 kg N/ha. Taką ilość azotu może zapewnić zastosowanie dawki 40 ton obornika na ha.

Za najlepszy uchodzi obornik bydlęcy. Jest uniwersalny i nadaje się na każdą glebę. Zawiera w odpowiednich proporcjach wszystkie niezbędne dla  składniki, a więc azot, fosfor, potas, wapń i różne mikroelementy. 

Zastosowanie obornika wiąże się z koniecznością równomiernego rozrzucenia na całej powierzchni pola. Do tego celu służą już wspomniane wcześniej rozrzutniki obornika. Bezpośrednio po rozrzuceniu powinno się go jak najszybciej przykryć, np. stosując podorywkę, nie później jednak niż następnego dnia po wywiezieniu, z uwagi na duże straty azotu.

Podsumowując, obornik:
– dostarcza substancji organicznej, z której powstaje próchnica,
– jest źródłem makro- i mikroelementów dla roślin,
– odkwasza glebę,
– obfituje w drobnoustroje, rozkładające związki organiczne na składniki dostępne dla roślin,
– jest źródłem wolno działającego azotu.

(rup) 

Udostępnij: