Indie otwarte na polską borówkę
Pomimo zeszłorocznego wzrostu polskiego eksportu do Indii, którego wartość w 2023 roku wyniosła niemal 39 milionów euro (+9% w stosunku do 2022 r.), kwota ta biorąc zarówno możliwości produkcyjne naszego kraju, jak i ogrom indyjskiego rynku zbytu, nie robi dużego wrażenia.
Najludniejszy obecnie kraj naszego globu to perspektywiczny partner Polski w handlu rolno-spożywczym. Największe zainteresowanie konsumentów indyjskich cieszą się polskie jabłka, które stanowią 55% eksportu.
Niedawno Polskę, pierwszy raz od 45 lat odwiedził premier Indii. Sierpniowa wizyta N. Modiego zaowocowała ustanowieniem strategicznego partnerstwa pomiędzy naszymi krajami.
Borówka amerykańska – kiedy i jak sadzić
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) poinformowało o działaniach dotyczących otwarcia indyjskiego rynku dla polskiej borówki, w które zaangażowane były instytucje takie jak Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach, a także organizacje branżowe, które reprezentują plantatorów i eksporterów borówki.
Drugiego września 2024 roku Ambasada RP w Indiach potwierdziła otwarcie rynku indyjskiego dla owoców borówki z Polski, a Indyjskie Ministerstwo Rolnictwa i Dobrostanu Rolników opublikowało wymogi fitosanitarne dla tych owoców eksportowanych z Polski do Indii.
Indie chcą zająć miejsce Ukrainy w eksporcie drobiu i jaj
Tym samym zakończone zostały trwające od marca 2022 roku negocjacje w sprawie dopuszczenia polskiej borówki do indyjskiego rynku. Zainteresowani eksportem borówki do Indii, tj. plantatorzy i pakowalnie zarejestrowane w PIORiN wszelkie Informacje dot. zasad rejestracji eksporterów mogą pozyskać w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
(rpf) Źródło: MRiRW, PIORiN
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.