Izby rolnicze proponują budowę portu zbożowego zamiast Centralnego Portu Lotniczego
W piśmie z dnia 4 kwietnia 2023 roku prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił się do szefa resortu rolnictwa o stworzenie możliwości tranzytu zbóż poprzez port zbożowy.
W piśmie z dnia 4 kwietnia 2023 roku prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił się do szefa resortu rolnictwa o stworzenie możliwości tranzytu zbóż poprzez port zbożowy.
KRIR swój wniosek motywuje coraz trudniejszą sytuacją na rynku zbóż, a także położeniem geopolitycznym Polski, bowiem przewidywania wskazują, że import zbóż z Ukrainy będzie powracał i uderzał w polskich rolników.
Budowa CPK. Do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłaszają się kolejni zainteresowani
Jednym z proponowanych przez KRIR w tej trudnej sytuacji rozwiązań jest stworzenie tranzytu dla zboża z Ukrainy poprzez Polskę dzięki przygotowanej uprzednio w tym celu infrastrukturze umożliwiającej przewóz większej ilości zboża niż ma to miejsce obecnie. Krajowa Rada Izb Rolniczych jako rozwiązanie proponuje budowę portu zbożowego mającego dużą przepustowość wraz z towarzyszącą infrastrukturą kolejową.
Inwestycja w takiej skali będzie korzystna dla polskich rolników mających wtedy możliwość sprzedaży swojego zboża po cenie zbliżonej do ceny światowej. Korzyści z takiego rozwoju będą również dla polskiej gospodarki, a co za tym idzie dla rozwoju kraju, bowiem taki port zbożowy przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz umożliwi tworzenie nowych miejsc pracy.
KRIR wnioskuje o rozszerzenie zakresu rekompensat do zbóż
- Proponowane rozwiązanie, czyli budowa Portu zbożowego o dużej przepustowości z infrastrukturą kolejową, pozwoli uniknąć zniszczenia polskiego rolnictwa, które mogłoby wyniknąć z braku rynku zbytu dla polskiego zboża. W związku z tym, zamiast inwestować w budowę Centralnego Portu Lotniczego, który z pewnością pochłonie znaczne środki finansowe, proponujemy przekierowanie tych środków na budowę portu zbożowego – ocenia KRIR, zaznaczając, że taka inwestycja da polskim rolnikom szansę na sprzedaż swojego zboża po konkurencyjnej cenie, co z kolei przyczyni się do rozwoju i przetrwania polskiego rolnictwa oraz poprawy sytuacji gospodarczej kraju.
(rpf) pp / Źródło: KRIR
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.