REKLAMA

Jabłonie – sadzenie, nawożenie, uprawa

Redakcja - Uprawa
20.02.2022
chat-icon 0

Okazałe sady pełne jabłoni to nieodłączny element polskiego krajobrazu – nic tak nie kojarzy się z uprawą owoców, jak właśnie połacie wypełnione jabłoniami.Jak uprawiać jabłka, aby wkrótce na swoich drzewach obserwować pojawienie się dorodnych owoców? Podpowiadamy, co będzie wymagało Twojej szczególnej uwagi.

REKLAMA

Okazałe sady pełne jabłoni to nieodłączny element polskiego krajobrazu – nic tak nie kojarzy się z uprawą owoców, jak właśnie połacie wypełnione jabłoniami. 

Jak uprawiać jabłka, aby wkrótce na swoich drzewach obserwować pojawienie się dorodnych owoców? Podpowiadamy, co będzie wymagało Twojej szczególnej uwagi.

Jak uprawiać jabłka – określenie skali produkcji

Jabłka to jedne z najpopularniejszych w Polsce owoców – możesz uprawiać je na własny użytek lub zdecydować się na sprzedaż. Określenie celu hodowli jabłoni jest pierwszym krokiem, który powinien poprzedzać wszystkie dalsze działania. Jeśli zastanawiasz się, jak sadzić jabłka, musisz najpierw określić skalę swojej produkcji. Zależy ona nie tylko od chęci zarobku, ale przede wszystkim mocy przerobowych. Prawdą jest, że jabłonie, w porównaniu do innych drzew owocowych nie są szczególnie wymagające, jednak nie oznacza to, że nie potrzebują one żadnej uwagi. Nie bez powodu istnieje wiele rad dotyczących tego, jak hodować jabłka. Kluczowe jest więc realne oszacowanie swoich możliwości w zakresie hodowli, aby całe przedsięwzięcie nie przyniosło więcej szkody niż pożytku. Gdy już określisz, ile jabłoni możesz realnie nasadzić, możliwe będzie rozpatrzenie kolejnych kwestii dotyczących tego, jak hodować jabłka.

Jak sadzić jabłka – wyznacz odpowiednie miejsce

W rozpoczęciu hodowli kluczowe jest także określenie konkretnego miejsca, w którym nasadzone mają być jabłonie. Planowanie tego przedsięwzięcia może przebiegać w dwojaki sposób. Jeśli posiadasz określony areał do zagospodarowania i chcesz dowiedzieć się, jak hodować jabłka, możesz po prostu wykorzystać tę możliwość, obsadzając całe dostępne miejsce. Pamiętaj jednak, że ważne jest to, jak sadzić jabłka – konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów między drzewami.

Co, jeśli nie chcesz kierować się jedynie areałem, a Twój czas jest mocniej ograniczony z uwagi na inne działania w gospodarstwie rolnym? W takiej sytuacji rozważania dotyczące tego, jak sadzić jabłka, powinny rozpocząć się od określenia liczby sadzonek, którymi jesteś w stanie regularnie się zajmować.

Jak sadzić jabłka?

Proces hodowli jabłek musi naturalnie rozpocząć się od posadzenia jabłoni. Istnieją specjalne wymagania, charakterystyczne dla tego typu drzewek owocowych. Podstawowe pytanie, od którego należy zacząć, powinno brzmieć: kiedy sadzić jabłonie? Jest to uzależnione od konkretnej odmiany, jednak większość z nich powinno się umieścić w ziemi w okresie jesieni lub wczesnej wiosny, choć polecane jest szczególnie sadzenie jesienne. Jak sadzić jabłka, aby drzewka nie ucierpiały w wyniku przymrozków? Najlepiej robić to w przedziale czasowym od początku października do listopada, wystrzegając się nadmiernego przesunięcia procesu sadzenia. Każdy kolejny tydzień znacznie zwiększa ryzyko przymrozków, co dla młodych sadzonek jabłoni mogłoby być katastrofalne w skutkach.

Jak hodować jabłka – nawożenie

Nawożenie to istotny krok w trakcie hodowli jabłek - ten proces powinien rozpocząć się już w momencie sadzenia drzewek. Istotna jest konieczność wcześniejszego przygotowania miejsca. Optymalnie dołek do sadzenia powinien zostać przygotowany nawet rok wcześniej. Jak sadzić jabłka z wykorzystaniem takiego przygotowania? Oznaczonym wcześniej dołkiem należy zająć się przynajmniej trzy miesiące przed planowanym sadzeniem właściwym. Konieczne będzie przygotowanie odpowiednio dużego otworu. Co zrobić z wydobytą ziemią, jeśli nie jest to jeszcze pora na sadzenie właściwe? To ważny krok dotyczący tego, jak sadzić jabłka. Wydobytą ziemię należy dokładnie zmieszać z nawozem. To pierwszy i jeden z najważniejszych kroków w procesie nawożenia – dzięki niemu ziemia nie tylko staje się bardziej pulchna, ale także odpowiednio odżywiona. Stwarza to doskonałe warunki do samego sadzenia drzewek, które powinno odbyć się po zaplanowanych trzech miesiącach.

Pamiętaj, że to, jak sadzić jabłka, zależy od pory roku, w której dokonywane jest sadzenie. Opisany powyżej sposób najlepiej sprawdzi się jesienią (wtedy należy dodatkowo zabezpieczyć ziemią otoczenie drzewka, aby ochronić je przed przymrozkami). Natomiast wiosną warto zwrócić szczególną uwagę na ułożenie korzeni – wszystkie powinny zostać skierowane do dołu, aby zapobiec ich podwijaniu. Jak sadzić jabłka w okresie wczesnowiosennym? Po posadzeniu nie zapomnij o obfitym podlaniu drzewka.

Jak uprawiać jabłka?

Po posadzeniu i wstępnym nawożeniu proces hodowli wcale się nie kończy. Właściwie przez cały okres życia jabłoni powinieneś dbać o drzewa. Kluczowe jest regularne nawożenie – najlepiej preparatami zawierającymi azot, fosfor i potas. Niezbędne jest także kontrolowanie stanu każdego drzewka na bieżąco. Jeśli zauważysz występowanie jakichkolwiek szkodników, niezwłocznie sięgnij po odpowiedni op

rysk. Zastanawiając się nad tym, jak hodować jabłka, nie należy także zapominać o konieczności formowania jabłoni poprzez regularne przycinanie gałęzi.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA