Jaja z własnej hodowli, czyli jak założyć kurnik
Obecnie kurniki na wsiach spotykane są coraz rzadziej. Szkoda, bo prowadzenie małej przydomowej hodowli kur na własny użytek nie jest wcale skomplikowane, za to korzyści w postaci zdrowych i świeżych jajek dostępnych przez cały rok bezcenne.
Obecnie kurniki na wsiach spotykane są coraz rzadziej. Szkoda, bo prowadzenie małej przydomowej hodowli kur na własny użytek nie jest wcale skomplikowane, za to korzyści w postaci zdrowych i świeżych jajek dostępnych przez cały rok bezcenne.
Może warto więc pomyśleć o założeniu niewielkiego kurnika?
Kury zielononóżki, kiedy niosą, czy warto je hodować?
Kury nie są zwierzętami uciążliwymi, nie wymagają szczególnej troski ani wizyt weterynarza. Ich pielęgnacja ogranicza się do nakarmienia ich raz dziennie i uzupełnianiu ściółki raz na tydzień. Oprócz tego codziennie należy zebrać jaja z gniazd, jednak to już wyłącznie przyjemność.
Konstruując kurnik należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak jego lokalizacja, metraż oraz zapewnienie kurom odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych. Kurnik można wykonać własnoręcznie lub kupić gotowy, jednak decydując się na zakup warto zwrócić uwagę, by był ocieplony. Należy również dostosować metraż do ilości kur.
Grypa ptaków – Polska ponownie krajem wolnym od wirusa
Oto kilka praktycznych rad:
- Lokalizacja – wejście do kurnika najlepiej umieścić od wschodu lub południa, co ochroni ptaki przed zacinającym deszczem i nawiewaniem wiatru. Ponadto poziom podłogi należy umieścić na wysokości nie mniejszej niż 30 cm od powierzchni gruntu. Zapobiegnie to zawilgoceniu kurnika i uniemożliwi wymianę gazów z podłożem.
- Z czego i jak wybudować – kurniki najczęściej wznosi się z impregnowanego drewna. Taka konstrukcja jest lekka i wystarczająca do amatorskiego chowu. Natomiast ważne jest ocieplenie ścian, najlepiej styropianem, co zapewni utrzymanie ciepła zimą i ograniczenie nagrzewania latem. W przypadku kurników o konstrukcji drewnianej izolację umieszcza się w przestrzeni pomiędzy dwoma warstwami desek. Należy również pamiętać o odprowadzaniu deszczówki – dach powinien posiadać spad i zamontowane rynny.
Choroby indyków i ich leczenie
Przydomowa hodowla przepiórek – niezbędne informacje
- Ściółka – powinna być sucha i raz w tygodniu uzupełniana, co zapobiegnie rozwijaniu się grzybów.
- Grzędy – jedna kura powinna mieć zapewnione około 25 cm długości grzędy. Grzędy montujemy około 1 m nad ziemią i najlepiej wszystkie na jednakowej wysokości, by kury nie konkurowały ze sobą o tę najwyższą. Pod grzędami zakładamy demontowalną deskę na odchody, co ułatwi czyszczenie i dezynfekcję.
Ceny jaj – oczekiwany wzrost jesienią
Dopłaty do ubezpieczeń dla hodowców zwierząt. Nabór do 30 sierpnia
(rzw) mp
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.