REKLAMA

Jak automatycznie podlewać warzywa i owoce?

Redakcja - Uprawa
09.01.2023
chat-icon 0

Ogródto piękne miejsce. Trzeba jednak o nie dbać z należytą starannością, inaczej nie będziemy mieli z niego pożytku. Niestety, w przypadku większych powierzchni to dość czasochłonne zajęcie. Metody tradycyjnego podlewania wymagają zarówno pracy, jak i sporej ilości zasobów... a wodę trzeba przecież oszczędzać. Automatyczny system nawadniający może sprawę ułatwić. A jak z niego korzystać najlepiej? O tym poniżej. / artykuł promocyjny

fot. materiały promocyjne / pexels.com
REKLAMA

Ogród to piękne miejsce. Trzeba jednak o nie dbać z należytą starannością, inaczej nie będziemy mieli z niego pożytku. Niestety, w przypadku większych powierzchni to dość czasochłonne zajęcie. Metody tradycyjnego podlewania wymagają zarówno pracy, jak i sporej ilości zasobów... a wodę trzeba przecież oszczędzać. Automatyczny system nawadniający może sprawę ułatwić. A jak z niego korzystać najlepiej? O tym poniżej. / artykuł promocyjny

Darmowe źródła wody i automatyczne nawadnianie ogrodu

Zacznijmy od tego, że cykl nawadniania wymaga stałego dostępu do wody. Pogoda może być różna, lecz w przypadku roślin jadalnych nie ma co liczyć na ich cierpliwość. Muszą być podlewane regularnie. To nie zawsze jest możliwe ze względu na coraz bardziej suche okresy letnie oraz rosnące ceny zasobów. W związku z tym wielu rolników i właścicieli przydomowych ogrodów decyduje się na magazynowanie deszczówki lub wiercenie dodatkowych studni głębinowych, żeby powiększyć prywatne ujęcie wody.

To ważny krok, który w pewnym stopniu poprawia sytuację. Niestety, same zbiorniki nie wystarczą. Trzeba wykonać kilka następnych kroków, czyli zbudować kompleksowy system nawadniania. Jego częścią są zautomatyzowane wyłączniki oraz pompy zatapialne, które z łatwością można kupić dzisiaj w internecie. Jest wiele typów takich urządzeń i wybór wymaga rozeznania. Wiedza na tent temat jest jednak dość powszechna. Chcesz się z nią zapoznać i porównać poszczególne pompy? Kliknij tutaj: https://www.podlane.pl/pompy-zatapialne-cat-548.

Automatyczne podlewanie z wykorzystaniem zbiorników na deszczówkę i pomp zatapialnych pozwoli zagospodarować ciecz pochodzącą z deszczu, czyli darmowego, w pełni naturalnego źródła. Dzięki takim systemom można zniwelować niedobory wody gruntowej. Eksperci nie mają złudzeń, że następne lata będą coraz bardziej wymagające. Oznacza to, że trzeba się przygotować na alternatywne nawadnianie warzyw i owoców w ogrodzie czy szklarni. W końcu przezorny gospodarz zawsze powinien być zabezpieczony!

Jak zmniejszyć zużycie wody w ogrodzie?

Nawadnianie warzywniaka lub sadu tradycyjnymi metodami wiąże się z brakiem oszczędności. Chodzi o to, że w ten sposób zwykle zużywamy więcej cieczy, niż naprawdę potrzebujemy. Zdarza się również tak, że pewne obszary działki są mocniej podlane, podczas gdy inne dostają tej wody mniej. W rezultacie teren jest zarządzany nierówno, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać. W każdym razie automatyczne podlewanie pozwala zaoszczędzić wodę na działce przy jej równomiernym wykorzystaniu. System będzie sam się uruchamiał i wyłączał zgodnie z ustawieniami parametrów. Nie pozwoli też na marnotrawstwo. Zużycie wody jest po prostu zoptymalizowane tak, aby wykorzystać dokładnie tyle zasobów, ile w danym miejscu potrzeba. Wspomniane wcześniej pompy zatapialne okazują się w tym bardzo pomocne. Jedno urządzenie może obsłużyć 4 zraszacze ogrodowe i to przy niewielkiej mocy silnika. Budując swój system, warto więc go dobrze rozplanować.

Skala przedsięwzięcia jest bardzo ważna. Odpowiednie rozmieszczenie zraszaczy również przyczyni się do optymalnego nawodnienia. Oczywiście wiele zależy też od samego zraszania, które może opierać się na głowicach obrotowych oraz innych rozwiązaniach technologicznych, jak na przykład linie kroplujące. Nie bez znaczenia jest także stosunek odległości do ciśnienia wody. Wiadomo – im dalej system znajdzie się od źródła płynu, tym potrzebne będzie więcej mocy, aby go dostarczyć do roślin. Ta zależność ma ogromny wpływ na efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów. Trzeba trochę wysiłku, żeby ich przy tym nie marnować. Na szczęście silne i wydajne pompy zatapialne nadają się do tego znakomicie.

Częstotliwość podlewania w automatycznych systemach nawadniania

Aby zrozumieć, jak automatycznie podlewać warzywa i owoce, trzeba rozplanować całą strategię działania. Zbiorniki oraz stosowne rozmieszczenie zraszaczy ma znaczenie, to już wiemy. Trzeba jeszcze wiedzieć, że nasz nowy system nie zda się na nic, jeśli czas nawadniania działki będzie niewłaściwy. Wiele osób podlewa swój piękny ogród warzywny wczas największych upałów w okolicach południa i to przeważnie w weekendy. To błąd, ponieważ część wody wyparuje, zanim wsiąknie w glebę. Najlepszą porą na takie czynności jest zatem poranek i wieczór. Codziennie.

Prawdą jest to, że gdy spadnie temperatura, więcej cieczy dostanie się do korzeni rośliny. A jeśli do tego ilość wody będzie zrównoważona i regularna, cały ogród warzywny i wszystkie grządki z owocami będą miały stały poziom nawodnienia. Częstotliwości dostarczania życiodajnych zasobów oraz ich ilości może pilnować automatyczne nawadnianie z włącznikiem czasowym. Mądre ustawienie takiego urządzenia to najlepszy przepis na walkę z falą upałów. I w tym roku powinniśmy się jej spodziewać. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości.

Zbiorniki i dobre pompy zatapialne muszą pasować do pełnej strategii nawadniania. Rozmieszczenie zraszaczy oraz właściwe ustawienie częstotliwości stanowi zaś klucz do najbardziej efektywnego wykorzystania wody. Oto, w największym skrócie, jak automatycznie podlewać warzywa i owoce. Odpowiedni sprzęt można bez trudu znaleźć w internecie. Sprawdź, porównaj ceny na stronie podlane.pl.

(rw) materiał promocyjny

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA