Jak będzie kształtować się sytuacja na rynku mleka w 2018 roku?
Polska zaliczana jest do czołowych producentów mleka w Europie. W naszym kraju jest ponad 130 tys. producentów nabiału, co daje mu drugie miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej.
Polska zaliczana jest do czołowych producentów mleka w Europie. W naszym kraju jest ponad 130 tys. producentów nabiału, co daje mu drugie miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej.
W 2016 roku produkcja mleka w Polsce wyniosła 12,8 mld litrów, ale spekuluje się, że w 2017 roku może ona osiągnąć jeszcze wyższy poziom.
Stres cieplny u krów mlecznych szczególnie dokuczliwy latem
Kończący się rok był bardzo udany dla producentów, ale czy trend ten zostanie zachowany także w roku 2018?
Od września możemy zauważyć zdecydowany spadek cen produktów mlecznych na świecie, a najsilniej obniżają się ceny masła. W okresie od połowy września do końca listopada, jego cena w krajach Unii Europejskiej obniżyła się o 20,3%, podczas gdy skup mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (w UE, w Nowej Zelandii, USA, Australii oraz Argentynie) zwiększył się w październiku o 3,2% r/r wobec wzrostu o 2,2% w III kw. i 1,4% w II kw.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Z raportu opublikowanego przez Credit Agricole źródłem zwiększenia dynamiki skupu mleka było jego wyższe tempo jego wzrostu w Unii Europejskiej oraz w Nowej Zelandii.
Oczekuje się, że w kolejnych kwartałach wzrost dynamiki skupu mleka będzie kontynuowany, wspierany przez obserwowaną w ostatnim roku odbudowę pogłowia bydła mlecznego wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, ustąpienie niekorzystnych warunków pogodowych w Nowej Zelandii oraz efekty niskiej bazy sprzed roku.
Spekuluje się, że przy obecnej sytuacji popytowo-podażowej na rynku mleka, pozostanie on w spadkowej fazie cyklu aż do II kw. 2019 r.
Zdaniem ekspertów wiele zależy od przyszłości zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) utrzymywanych przez Komisję Europejską, które stanowią prawie 20% jego światowego rocznego eksportu.
Chemia mleczarska, rolnicza, spożywcza dla gospodarstw
Czynnikiem ryzyka są również warunki agrometeorologiczne wśród największych eksporterów produktów mlecznych na świecie.
(rpf) KP, Credit Agricole
Produkcja mleka przestaje się opłacać. WIR interweniuje u ministra
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Ile trzeba mieć ziemi żeby nie płacić podatku od nieruchomości?
Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie ulgi mogą Ci przysługiwać i jakie warunki musisz spełnić, aby było to możliwe.
Ile trzeba mieć ziemi, żeby nie płacić podatku od nieruchomości?
Podatkowi od nieruchomości podlegają praktycznie wszystkie grunty z wyjątkiem tych, które są objęte podatkiem leśnym lub rolnym. Ustawa o podatkach oraz opłatach rolnych zawiera dokładne sprecyzowanie sytuacji, w jakiej grunty rolne, a także położone na ich obszarze budynki są zwolnione ze wspomnianego podatku od nieruchomości.
Według ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budynek, który przeznaczony jest do prowadzenia działalności rolniczej, musi znajdować się na terenie gospodarstwa rolnego. Ponadto, aby możliwe było uznanie naszego terenu za gospodarstwo rolne, musi
Cena tucznika na stałym poziomie
Kwota oferowana hodowcom trzody chlewnej za naszą zachodnią granicą nie uległa zmianie od 14 sierpnia 2024 roku i w notowaniu z 11 września br. została podtrzymana na poziomie 2 euro za kilogram wagi bitej ciepłej.
Cena ta będzie obowiązywać na VEZG od 12 do 1 września. W przeliczeniu na złotówki kwota ta wynosi 8,57 zł za kilogram. Specjaliści z VEZG oceniają sytuację cenową na niemieckim rynku żywca wieprzowego jako stabilną, bowiem popyt na bieżąco jest zaspokajany przez podaż.
Również na krajowym rynku trzody chlewnej mamy do czynienia ze stabilizacją cenową, a kwoty oferowane hodowcom są nieco wyższe od niemieckich i wynoszą od
Ile czasu musi minąć od oprysku do deszczu
W przygotowanym przez nas wpisie zamieściliśmy kilka kluczowych informacji, dzięki którym nasi odbiorcy dowiedzą się, czy można pryskać po deszczu i jakie znaczenie w tym kontekście ma czas.
Oprysk na chwasty a deszcz – dlaczego to ważna kwestia?
Opryski, w szczególności te przeciw chwastom, muszą mieć właściwą ilość czasu, aby wniknąć w głębsze struktury rośliny, dzięki czemu będą mogły zadziałać efektywnie.
Jeśli deszcz spadnie zbyt wcześnie, musimy liczyć się z ryzykiem, że środek zostanie zmyty, zanim przyniesie pożądane rezultaty. W wyniku tego nie tylko zmarnujemy wykorzystany środek, ale również z dużym prawdopodobieństwem będziemy musieli powtórzyć zabieg, tym
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku
Osoby, które w 2025 roku osiągną wiek emerytalny, zastanawiają się więc, kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji.
Emerytura 2025 – kiedy najlepiej przejść na emeryturę?
W rozmowach polskich rolników od pewnego czasu szczególne miejsce zajmuje temat emerytury 2025. Wszystko ze względu na to, że trwa debata nad obniżeniem wieku emerytalnego dla osób zaangażowanych w pracę w gospodarstwie rolnym. Do tej pory zasady uzyskania świadczenia emerytalnego były następujące – należało udokumentować co najmniej 25-letni okres odprowadzania składek. W przeciwnym razie rolnik musiał
Zabójcze stawki cukrowni (głównie niemieckich) zniszczą plantatorów buraka cukrowego w Polsce
Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR), która nagłośniła problem, podkreślając, że ceny skupu płodów rolnych wróciły do tych sprzed pandemii COVID-19. Uprawą dająca do 2024 roku zysk dla plantatorów jest między innymi uprawa buraka cukrowego. Może to się jednak wkrótce zmienić za sprawą cukrowni (głównie z niemieckim kapitałem), które zaproponowały plantatorom na przyszły rok skandalicznie niską stawkę za tonę buraka cukrowego. Ale to nie jedyny kłopot plantatorów buraka cukrowego, bowiem od tego czasu znacznie podrożały środki ochrony roślin, nawozy oraz energia. Niestety, czynniki te spowodowały, że większość kierunków produkcji rolniczej odnotowała zdecydowany spadek rentowności. Niektóre z nich stały się z tego powodu nieopłacalne – pod koniec artykułu przedstawiamy wyliczenia przygotowane
Krowa Jersey – ile daje mleka dziennie ta rasa krów mlecznych
Zanim jednak zdecydujemy się na inwestycję, powinniśmy zastanowić się, jaka jest jej charakterystyka oraz ile daje dziennie mleka, co stanowi kluczowe aspekty dla uzyskania realnych korzyści z hodowli zwierzęcia.
Krowa rasy Jersey – co warto o niej wiedzieć?
Krowa Jersey, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z wyspy Jersey, położonej u wybrzeży Francji, w kanale La Manche. To jedna z najstarszych ras, którą cenią hodowcy bydła mlecznego z całego świata.
Zwierzę cenione jest za wyjątkową zdolność do produkcji mleka wyróżniającego się wysoką zawartością białka i tłuszczu, co czyni je niezwykle atrakcyjnym wyborem.
Choć niewielka postura
Grypa ptaków ponownie w Polsce. Kilkanaście tysięcy indyków do utylizacji
Niestety mamy do czynienia z ponownym pojawieniem się wirusa w naszym kraju i to od razu z dużą siłą, bowiem utylizacji musiano poddać niemal 15 tys. indyków rzeźnych.
Poprzednie, 25 ognisko choroby, stwierdzono 2 marca 2024 roku. Łącznie na terytorium Polski od 1 stycznia 2024 roku zostało stwierdzonych 26 ognisk HPAI u drobiu, 3 ogniska HPAI u ptaków utrzymywanych w niewoli. 21 ognisk HPAI stwierdzono również u ptaków dzikich.
O stwierdzeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 26 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu poinformował w specjalnym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.
Potwierdzają to wyniki badań laboratoryjnych z 22 sierpnia
Jak suszyć czosnek po wykopaniu?
To klucz do zachowania jego intensywnego aromatu, w związku z czym w poniższym artykule zamieściliśmy najważniejsze wskazówki, dotyczące przechowywania tej wspaniałej rośliny.
Zbiory czosnku - kiedy jest najlepszy czas?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak suszyć czosnek po wykopaniu, powinniśmy zastanowić się nad okresem, w którym należy wykopać roślinę. Jej zbiory zazwyczaj przypadają na czas od końca czerwca do początku sierpnia, w zależności od aktualnie panujących warunków pogodowych czy odmiany czosnku. Wskazówką, że jest on gotowy do zbioru, jest jego żółknięcie, a także więdnięcie liści.
Nie powinniśmy czekać, aż zupełnie wyschną, gdyż zbyt późne wykopanie może doprowadzić
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.