REKLAMA

Jak długo trwa ciąża u świni?

Redakcja - Zwierzęta
23.03.2024
chat-icon 0

Ciąża u samicy świni oraz zachodzące w tym czasie zmiany, które występują w organizmie matki, wymagają od nas zwrócenia szczególnej uwagi na zwierzę. Czas trwania ciąży uzależniony jest od stopnia rozwoju płodu i może wynosić od 108 do 122 dni.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

To kolejny etap w życiu maciory, który jest niezwykle istotny zarówno dla niej samej, jak i dla nas jako hodowców. W przygotowanym przez nas artykule zamieściliśmy szereg istotnych kwestii, dzięki którym nasi czytelnicy poznają więcej szczegółów na temat ciąży u lochy.

Ile świnia jest w ciąży?

Czas trwania ciąży u maciory uzależniony jest od stopnia rozwoju płodu, jednak zazwyczaj wynosi około 114 dni. Najgorszym okresem dla zwierzęcia jest pierwszy trymestr, a w szczególności przedział od 4 do 6 tygodnia. W tym okresie odbywa się organogeneza u płodów, dlatego wszelkie infekcje mogą wpłynąć na zaburzenie tego procesu, czego efektem będzie rodzenie się osłabionych prosiąt z różnego rodzaju wadami rozwojowymi. To czas, w którym maciory powinniśmy umieścić w osobnych kojcach, nie narażając ich na stres i inne czynniki mogące doprowadzić do śmierci zarodków.

Ile świnia chodzi w ciąży? Co warto wiedzieć?

Okres przebywania świni w odosobnionych boksach ma również niebagatelne znaczenie w aspekcie indywidualnego żywienia. Po wcześniejszej laktacji zwierzęta przechodzą do centrum krycia, charakteryzując się różną kondycją. Gdy są nieco chudsze, powinniśmy żywić je większą ilością paszy z bogatą zawartością białka oraz witamin. Dzięki temu maciory zyskają szansę dojścia do odpowiedniego stanu i odzyskania energii po okresie laktacji.

Jakie są objawy ciąży u loch?

Ciąża u lochy przeciętnie trwa około 114 dni, natomiast u zapłodnionej lochy pierwsze objawy możemy zaobserwować po 24 dniach od pokrycia bądź unasienienia. Co więcej, zewnętrzne symptomy ciąży w pierwszych dwóch miesiącach mogą okazać się dla nas trudne do spostrzeżenia, ponieważ rozwój płodów w tym czasie jest niezwykle powolny. Część embrionów zamiera w pierwszym tygodniach ciąży, a do wydalenia płodów martwych dochodzi w trakcie porodu.

W trzecim miesiącu ciąży zwierzę musi zmierzyć się z dość szybkim wzrostem masy płodów - nawet jej podwojeniem. W znaczącym stopniu wzrasta zapotrzebowanie świni na pokarm i znajdujące się w nim składniki odżywcze, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania matki oraz jej potomstwa.

Oznak zbliżającego się u lochy porodu może być wiele, dlatego powinniśmy być w tym okresie bardzo czujni. Na początku możemy dostrzec nabrzmienie sromu, wraz ze śluzowatym wyciekiem z pochwy. Na około 2-3 dni przed porodem zaobserwujemy opadnięcie brzucha oraz nabrzmienie wymienia i sutków. W tym czasie locha zaczyna być nerwowa, naprzemiennie kładzie się i wstaje, a także rozpoczyna budowę gniazd. Ostatnim symptomem, który możemy spostrzec przed porodem, jest pojawienie się siary w sutkach.

Metody rozpoznawania ciąży u lochy

Rozpoznanie ciąży u świni wymaga od nas zastosowania jednej ze sprawdzonych metod, których rozwój mogliśmy obserwować na przestrzeni wielu lat. Pierwszym sposobem jest przeprowadzenie testów hormonalnych, których celem będzie oznaczenie poziomu progesteronu we krwi. Skuteczność tej techniki w warunkach terenowych sięga aż 95%. Natomiast drugim testem hormonalnym jest oznaczenie poziomu estrogenów we krwi, co daje skuteczność przewyższającą 98%.

Kolejną metodą diagnostyki ciąży u maciory, jest wykonanie badania USG. To niezwykle powszechna oraz skuteczna technika, umożliwiająca rozpoznanie już w 22 dniu po zapłodnieniu.

Ile świnia chodzi w ciąży? Podsumowanie

Ciąża u lochy to wyjątkowy okres, w którym zwierzę potrzebuje dodatkowej ochrony oraz opieki. To czas trwający około 114 dni, w którego trakcie warto, abyśmy przenieśli świnię do oddzielnego boksu, w którym będzie w mniejszym stopniu narażona na stres, zwiększający prawdopodobieństwo śmierci zarodka. Powinniśmy również zadbać o zwiększenie dawki pokarmu dla lochy, serwując jej paszę z dużą zawartością białka oraz witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA