REKLAMA

Jak działa deszczownia szpulowa

Uprawa warzyw jest jedną z najpopularniejszych form upraw. O opłacalności takiego rozwiązania przemawia przede wszystkim ogromne zapotrzebowanie na rynku - konsumenci chcą mieć stały dostęp do wysokiej jakości warzyw, najlepiej z jak najbliższego środowiska. Dla rolników zajmujących się warzywnictwem na co dzień jest to zarówno pozytywna wiadomość, jak i niemałe wyzwanie. Konieczne jest przecież opracowanie swoich działań w taki sposób, aby możliwe było wniesienie opłacalności na jeszcze wyższy poziom.

fot. Paweł Pąk
15 marca 2023 chat-icon0

REKLAMA

 

Warto w tej kwestii rozważyć wykorzystanie w praktyce interesujących rozwiązań nawadniających. Wiedząc, jak działa deszczownia szpulowa, można z powodzeniem planować dalszy rozwój uprawy. Przeczytaj, co trzeba wiedzieć o tym interesującym sposobie nawadniania.

Deszczownia szpulowa - jak działa, co to jest?

Konieczność nawadniania całej uprawy wydaje się bardzo istotna szczególnie w polskim klimacie. W miesiącach letnich oraz wiosennych może następować szczególny deficyt opadów. Podczas takiego trudnego okresu nie da się więc polegać wyłącznie na dostarczeniu wody na uprawę w naturalny sposób. To po stronie rolnika leży obowiązek rozwiązania tego problemu, tym bardziej jeśli szczególnie zależy mu na osiąganiu dobrych wyników uprawowych.

Jednym z bardziej skutecznych sposobów nawadniania całego pola jest zastosowanie deszczowni szpulowej. Jak działa takie urządzenie i co to jest? Deszczownia szpulowa to konstrukcja składająca się z kilku części. Jednoczesne działanie wszystkich mechanizmów sprawia, że woda może zostać doprowadzona bezpośrednio na uprawę. Wszystko odbywa się oczywiście pod odpowiednim ciśnieniem, tak aby przepływ wody pozostawał swobodny. Obecnie w warzywnictwie najczęściej stosuje się deszczownie szpulowe z jednym zraszaczem lub też specjalną belką deszczującą.

Deszczownia szpulowa - działanie i jego korzyści

Każda inwestycja związana z uprawą warzywną musi zostać odpowiednio przemyślana. W biznesie zdecydowanie nie ma miejsca na niesprawdzone metody, których zastosowanie z góry skazane jest na niepowodzenie. Zamiast tego już na samym początku planowania inwestycji należy zrobić pewien rekonesans. Tak samo jest w odniesieniu do deszczowni szpulowej. Działanie tego urządzenia może być opłacalne, gdy tylko cała operacja zostanie dostosowana do indywidualnych wymagań uprawowych.

To, jak działa deszczownia szpulowa w praktyce, jest szczególnie ważne w odniesieniu do uprawy warzyw. Są to w gruncie rzeczy dość wymagające rośliny pod kątem nawadniania. Naturalny klimat panujący w kraju bardzo często nie jest w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania na wodę, co wymaga od rolnika zastosowania  dodatkowych rozwiązań. Deszczownia wydaje się być dobrym pomysłem, szczególnie że jej zastosowanie w praktyce pozytywnie wpływa na jakość nawożenia. Niektóre nawozy przeznaczone do warzyw działają dobrze jedynie wtedy, gdy gleba jest odpowiednio wilgotna. Przy stałej pracy deszczowni spełnienie takiego warunku przestaje być problemem.

Jak działa deszczownia szpulowa w praktyce?

Choć dla początkujących skojarzenia z działaniem deszczowni szpulowej mogą wydawać się dość skomplikowane, to jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Taka deszczownia nie wymaga zastosowania skomplikowanego systemu filtracji, co niestety ma miejsce w przypadku bardziej skomplikowanych systemów nawadniających, takich jak system nawadniania kropelkowego. Wiedząc, jak działa deszczownia szpulowa, można bardzo szybko obliczyć, że taka inwestycja może się zwrócić. Koszty związane z zakupem deszczowni szpulowej oraz jej późniejszej eksploatacji wlicza się w ogólny kosztorys całej uprawy. Jednocześnie należy pamiętać, że dobrze przeprowadzone nawadnianie pozytywnie wpływa na opłacalność całej uprawy, co jest bardzo korzystne przede wszystkim pod kątem finansowym.

Deszczownia szpulowa - działanie w zależności od rodzaju

Poprawne nawadnianie całej uprawy warzywnej ma ogromne znaczenie w kontekście osiągania coraz lepszych wyników w tym obszarze działalności. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się zastosowanie specjalnej deszczownicy szpulowej. Działanie tego urządzenia może się nieco różnić w zależności od zastosowanego rodzaju.

Pierwszym typem jest deszczownia szpulowa z jednym zraszaczem. Zbudowana jest ona ze szpuli z napędem hydraulicznym, z nawiniętym elastycznym wężem. Działa ona w połączeniu ze zraszaczem montowanym bezpośrednio na statywie lub wózku. Natomiast w przypadku deszczowni szpulowej mamy do czynienia z takim samym napędem hydraulicznym, jednak zupełnie inną końcówką. Na belce rozmieszczone są dysze lub zraszacze nasadkowe o niskiej wydajności. Zaletą wyboru takiego typu deszczownicy jest ułatwiony transport. Sama belka łatwo się składa, dzięki czemu podczas przewożenia z miejsca na miejsce całe urządzenie składane jest do mniejszych rozmiarów. Tak naprawdę poprawnie pracować mogą obydwa typy deszczowni szpulowej. Działanie będzie opłacalne, kiedy najpierw zostanie wyliczone zapotrzebowanie na wodę danej uprawy.

(rtr)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Kubota M5111 – niepozorna maszyna, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Redakcja - Technika 3 czerwca 2023 chat-icon1

Ciągnik Kubota M5111 to godny następca modeli M8560 i M9960. Umiejętnie łączy wysokie osiągi i wygodne manewrowanie z dbałością o surowe normy emisji spalin.

Jako jedna z nielicznych maszyn wykorzystuje system Common Rail z katalizatorem SCR, dzięki czemu pozwala na pełną optymalizację zużycia paliwa. To dobre rozwiązanie, które może być wykorzystane w technologii rolnictwa precyzyjnego. Ciągnik dysponuje skrzynią biegów z 36 przełożeniami do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia jej obsługę.

Kubota M5111 – czym różni się od poprzednich modeli japońskiego producenta?

Ciągnik Kubota M5111 to maszyna należąca do serii M5001, która powstała, aby zastąpić wysłużone modele M8560 oraz M9960. Wszystkie te maszyny łączy wspólny typ silnika, jednak nowe ciągniki zostały wyposażone w technologie spełniające surowe normy Stage IV Final. Dodatkowym usprawnieniem jest układ SCR, zwiększający absorbcję niebezpiecznych tlenków azotu na w pełni biodegradowalne frakcje azotu i pary wodnej.

REKLAMA

Obstawianie tenisa. 6 porad dla początkujących typerów

Redakcja 24 maja 2023 chat-icon0

Wybór legalnego bukmachera

Wpisując w wyszukiwarkę tenis obstawianie natrafimy na wiele firm bukmacherskich. O ile ich adresy stron będą kończyć się na .pl, to można z dużą dozą pewności stwierdzić, że są to legalnie działające firmy. Trzeba natomiast uważać na podmioty zagraniczne, często znane marki, które reklamują się podczas różnego rodzaju wydarzeń sportowych. Nie zawsze ich działalność jest legalna w Polsce, dlatego trzeba sprawdzić, czy figurują one na liście Ministerstwa Finansów, czyli wykazie bukmacherów działających zgodnie z prawem. Aby bowiem móc prowadzić taką działalność, trzeba spełnić szereg wymogów.

Sprawdzenie ofert na obstawianie tenisa

Większość działających w Polsce buków ma ofertę na zakłady w tenisa ziemnego.

REKLAMA