REKLAMA

Jak efektywnie zwalczać patogeny w rzepaku

Redakcja - Uprawa
05.05.2019
chat-icon 0

Rzepak to roślina bardzo wymagająca i każdy element w jego produkcji jest ważny, jakiekolwiek zaniedbanie w poszczególnych etapach produkcji spowoduje spadek plonu, a co za tym idzie również spadek wyniku ekonomicznego producenta rolnego.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Rzepak to roślina bardzo wymagająca i każdy element w jego produkcji jest ważny, jakiekolwiek zaniedbanie w poszczególnych etapach produkcji spowoduje spadek plonu, a co za tym idzie również spadek wyniku ekonomicznego producenta rolnego.

Bardzo ważnym elementem tego procesu jest ochrona fungicydowa i insektycydowa rośliny uprawnej. Czas od momentu siewu aż do zbiorów to prawi rok zmiennych warunków pogodowych, nalotów szkodników, a także występowania chorób itp.

Jako roślina bardzo wymagająca potrzebuje odpowiedniego podejścia i dlatego tez można stosować fungicydy zawierające fluopyram oraz protiokonazol, jak i insektycydy odziałaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników gryzących i ssących zawierające substancje czynne deltametrynę i tiachlopryd.

Stosowanie tych produktów w odpowiednim czasie zgodnie z monitoringiem nalotów i występowaniem patogenów gwarantuje doskonałe efekty w postaci zdrowych i nieuszkodzonych roślin.

O ile sprawa zwalczania szkodników jest z góry przesądzona (zaniechanie stosowania insektycydów w latach masowego występowania szkodników może spowodować całkowite zniszczenie plantacji) o tyle brak stosowania fungicydów nie musi spowodować aż tak daleko idących skutków, ale straty w potencjalnym plonie mogą być znaczne.

Teraz wiosną stanęliśmy przed pytaniem „czy regulować rzepak?” odpowiedź jest tylko jedna „TAK” a raczej wpływać na pokrój rośliny poprzez ograniczenie nadmiernego wzrostu pędu głównego, po to by roślina wytworzyła jak najwięcej pędów bocznych.

Użycie preparatów o silnych właściwościach regulacyjnych a słabszych fungicydowych może spowodować zbyt mocne zahamowanie wzrostu rośliny a w niektórych przypadkach nawet fitotoksyczność.

Dlatego warto ten zabieg przeprowadzić preparatem, który jest bezpieczny dla rzepaku, a oprócz właściwości regulacyjnych będzie też bardzo dobrze zwalczał choroby. Jest to pierwszy zabieg fungicydowy po długim okresie, w którym rośliny są zainfekowane chorobą zwaną suchą zgnilizną kapustnych (Leptosphaeria Spp.).

Jedynym rozwiązaniem, które spowoduje działanie „dwutorowe” (z jednej strony regulację pokroju, a z drugiej doskonałe zwalczenie chorób) jest środek zaawierający tebukonazol i protiokonazol stosowany w dawce 1 l/ha stosowany w fazie wybijania rzepaku w pęd.

Koniecznym zabiegiem jest zastosowanie fungicydu w okresie kwitnienia. Jaki fungicyd najlepiej zastosować w okresie kwitnienia rzepaku i dlaczego? Najlepiej zastosować fungicyd, który wykazuje wysoką, stabilną skuteczność zwalczania istotnych patogenów i ma długi okres ochrony, gwarantuje wysoki plon nasion i oleju z hektara, tym samym zapewnia wysoką stopę zwrotu poniesionych nakładów.

Takim produktem znaczenie lepszym i skuteczniejszym od promowanych standardów jest fungicyd zawierający fluopyram. Fluopyram zwalcza najistotniejsze grzyby, wywołujące zgniliznę twardzikową, czerń krzyżowych oraz szarą pleśń.

Podstawową dawką produktu zawierającego fluopyram lub protiokonazol jest dawka 1 l/ha. a w przypadku czerni krzyżowych już dawka 0,8 l/ha znacznie przewyższa skutecznością standardowe produkty dostępne na rynku.

Środek wykazuje wysoką skuteczność zwalczania chorób grzybowych, bardzo długie działanie i pozytywny wpływ na plon. Wykazano także w wielu doświadczeniach wysoką skuteczność na suchą zgniliznę rzepaku i cylindrosporiozę, ale choroby te należy zwalczać w innym terminie: jesienią lub w okresie wczesnej wiosny.

(rup) Tomasz Kodłubański

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA