REKLAMA

Jak farmy fotowoltaiczne wpływają na środowisko, jak ocenianie są grunty pod taką inwestycję?


W Polsce odnawialne źródła energii pełnią coraz większą rolę. Ludzie szukają ekologicznych, a tym samym tańszych rozwiązań. Do takich należą m.in.pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Wykorzystuje się do nichpanele słoneczne, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. / materiał promocyjny

REKLAMA

W Polsce odnawialne źródła energii pełnią coraz większą rolę. Ludzie szukają ekologicznych, a tym samym tańszych rozwiązań. Do takich należą m.in. pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Wykorzystuje się do nich panele słoneczne, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. / materiał promocyjny

Dane zgromadzone przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV dowodzą, że od 2018 roku wyraźnie utrzymuje się tendencja wzrostowa instalacji PV. Wzrost ten jest, aż sześciokrotnie wyższy w porównaniu do wcześniejszych lat.

Warto zaznaczyć, że równie popularne, jak montowanie paneli fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych, jest budowanie farm fotowoltaicznych. Skłaniają się do niej przedsiębiorcy, oraz osoby posiadające działki rolne, które leżą w odłogu. Nie jest to szokujące, ponieważ bez wątpienia jest to inwestycja, która zapewnia zyski na długie lataBiznes ten przyczynia się do dbałości o środowisko, oraz oddziałuje pozytywnie na ludzi.

Panele słoneczne czerpiąc energię ze słońca, przekształcają ją w energię elektryczną, a następnie jest ona używana w gospodarstwach domowych. Jest to więc lepszy wybór w porównaniu ze szkodliwymi metodami pozyskania i produkcji prądu elektrycznego. W ten sposób zmniejszają emisję zanieczyszczeń do atmosfery, dwutlenku węgla, siarki i innych substancji. Przekłada się to na mniejszą ilość smogu, a tym samym na lepszą jakość powietrza.

> Żywotność paneli wynosi 30 lat.

Im bliżej końca żywotności, tym wydajność jest mniejsza. Jest to 80 maksymalnej mocy, na jakiej mogą pracować panele. Po tym czasie są poddane recyclingowi i można wykorzystać je ponownie, tak by pracowały ze swoją pierwotną mocą. W ten sposób zmniejsza się stopień degradacji środowiska naturalnego i minimalizuje zanieczyszczenie odpadami. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

9

Za użyciem paneli fotowoltaicznych przemawia fakt, ograniczenia wykorzystania nieodwracalnych zasobów energii. Eksploatacja ich jest ingerencją z naturę, dlatego trzeba zwracać uwagę na spowolnienie użytkowania zasobów nieodwracalnych i jego wyczerpaniu.

Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i może znajdować się w okolicach lasu, ponieważ jest cicha, dzięki czemu nie spłoszy zwierzyny. Farmy fotowoltaicznej nie można wybudować na każdym gruncie. Musi spełniać on określone warunki, które przesądzają o tym, czy w danym miejscu powstanie farma PV, czy też nie.

> Do czynników tych należy:

> Wielkość i szerokość działki > Działka powinna mieć minimum 2 hektary i minimum 50 metrów szerokości. Wpływ na to ma konstrukcja paneli fotowoltaicznych. Należy rozmieścić je w określonej odległości, aby nie dawały na siebie cienia.
> Odległość do linii średniego napięcia > Preferowana odległość to maksymalnie 500 metrów. Jest to jeden z najważniejszych wytycznych. Im większa odległość, tym większy koszt przyłączenia, a tym samym większe koszty inwestycji. 
> Odległość do głównego punktu zasilania > Jest to drugi bardzo ważny czynnik. To odległość liczona od linii średniego napięcia do GPZ. Im dalej, tym większe koszty. Preferowana odległość to maksymalnie 15 kilometrów.
> Klasa ziemi > Dopuszcza się budowanie farm na działkach rolnych o klasie RIV, V, VI, oraz na pastwiskach. Na lasach nie stawia się farm PV, a także na niektórych łąkach.
> Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego > Realizacja musi by zgodna z MPZP uchwalonym przez radę danej gminy. 
> Obszary znajdujące się pod ścisłą ochroną > Na obszarach oznaczonych Natura 2000, Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe nie można postawić farm fotowoltaicznych.
> Obszar sąsiadujący z działką > Ważne, by działka nie była zacieniona przez las lub budynki znajdujące obok.

Zdjęcie główne nr 8 2

Fotowoltaika ma duży wpływ na jakość środowiska, dlatego już teraz trzeba szukać alternatywnych sposób na produkcję energii. Na ten moment jest to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób. Podstawą do dojęcia dalszych kroków jest pozytywna weryfikacja gruntów. Należy pamiętać, ze czynniki decydujące czy dana działka nadaje się pod budowę farmy fotowoltaicznej, jest ogólna i każda działka, oceniana jest indywidualnie.

Jeżeli jesteś zainteresowany wydzierżawieniem gruntu, to zapraszamy do kontaktu: https://ecoonme.pl/dzierzawa-gruntow-pod-fotowoltaike/

Autor tekstu: Agnieszka Makara  - specjalista ds. analiz gruntów www.ecoOnme.pl / materiał promocyjny
 


REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


andrzej 07.11.2021

a mi mówił sąsiad ze to sie nie oplaca ta dzierzawa bo on ze tege nie ma za wiele niestety,....

0 0
pradowy 07.11.2021

chyba trza poczekac az to bedzie tanie i wydajne i bez udzialu z zewnatrz pradu wogole - wlasne akumulatory rtrzeba by miec na takie panele fotowoltaiczne - moze jakies dotacje lepsze powinni zrobic na fotowoltaike dla rolnika

0 0
rolnik postepowy 28.10.2021

ekologia wazna sprawa ale co bedzie za te 30 lat ??? ile tego sie pojawi na smietnikach czy w przypadkowych miejscach

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA