REKLAMA

Jak i gdzie utylizować środki ochrony roślin


Środki ochrony roślin kompleksowo wspierają nasze uprawy w ich rozwoju i dbają o ich bezpieczeństwo. Pełnią w uprawie oraz naszych ogrodach szczególną rolę. Są to substancje aktywne bądź też preparaty, których zadaniem jest ochrona roślin i produktów roślinnych przed szkodnikami, a dodatkowo zapobiegają one ich występowaniu. Co więcej, wpływają one na procesy życiowe upraw, zapobiegają ich niepożądanemu wzrostowi oraz niszczą niechciane gatunki chwastów.

REKLAMA

Środki ochrony roślin kompleksowo wspierają nasze uprawy w ich rozwoju i dbają o ich bezpieczeństwo. Pełnią w uprawie oraz naszych ogrodach szczególną rolę. Są to substancje aktywne bądź też preparaty, których zadaniem jest ochrona roślin i produktów roślinnych przed szkodnikami, a dodatkowo zapobiegają one ich występowaniu. Co więcej, wpływają one na procesy życiowe upraw, zapobiegają ich niepożądanemu wzrostowi oraz niszczą niechciane gatunki chwastów.

Często zdarza się jednak, zwłaszcza w przypadku większych gospodarstw, że środki te tracą swoją datę przydatności i nie nadają się do użytku. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie stosować przeterminowanych preparatów - ich zastosowanie po owym terminie może mieć bardzo negatywnym wpływ na Twoje uprawy. Dziś przedstawimy pokrótce, co zrobić z przeterminowanymi środkami ochrony roślin oraz gdzie można się ich pozbyć!

Gdzie oddać przeterminowane środki ochrony roślin?

Pamiętaj, że w przypadku przeterminowanych środków ochrony roślin, istnieje tylko jeden prawidłowy, a przy tym legalny sposób, aby się ich pozbyć - należy przekazać je firmie zajmującej się utylizacją środków, których termin przydatności dobiegł końca. Ważne, aby firma ta posiadała konieczne do prowadzenia tego typu działalności zezwolenia na odbiór oraz utylizację przeterminowanych preparatów.

Gdzie zatem szukać tego typu firm?

Wszelkie informacje na ten temat znajdziesz w Oddziale Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictw. Możesz uzyskać tam informacje o adresach owych firm, jak i ich dane kontaktowe. Skontaktuj się zatem z wybraną firmą i dowiedz się, czy przyjmują oni przeterminowane środki ochrony roślin.

Jak utylizować środki ochrony roślin?

Nie ma znaczenia, czy środki, które posiadasz, są w postaci płynnej, czy też stałej. Nigdy nie wyrzucaj przeterminowanych preparatów do pojemnika na odpady komunalne. Produkty te są niebezpieczne, zawierają one substancje toksyczne, a te jak wiadomo, stanowią zagrożenie dla środowiska. Nie należy także wylewać owych środków do kanalizacji, spalać ani też zakopywać. Pamiętaj, aby nie wysypywać ich także do lasów, nie spalać ani nie wylewać do rzek - jest to szczególnie niebezpieczne dla naszego środowiska, ponieważ ich skład w dużym stopniu zagraża zarówno glebie, jak i wodzie.

Działania takie są zagrożone sankcją karną! Zasady dotyczące środków toksycznych i niebezpiecznych zostały zapisane w Ustawie o ochronie roślin z 18 grudnia 2003 r. Ponadto, musisz wiedzieć, że opakowań po tego typu środkach nie można wykorzystywać w celu przechowywania innych substancji. Dlatego tak ważne jest, aby podczas zakupów w sklepie ogrodniczym, sprawdzać okres przydatności każdego środka ochrony roślin. Na opakowaniu każdego z nich powinna być wyznaczona wyraźna data przydatności do użycia.

Co zrobić z opakowaniem pozostałym po środku ochrony roślin?

Pojemnik plastikowy lub szklany pozostały po preparacie w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie przepłukać wodą. Czynność tą należy powtórzyć minimum trzykrotnie, a pozostałości środka zmieszanego z wodą idealnie nadadzą się do dodatkowego oprysku. Tak wyczyszczone pojemniki mamy obowiązek oddać do punktu sprzedaży. Jeśli nie wiesz, jak postąpić z danym opakowaniem, sprawdź jego etykietę - na każdym produkcie znajduje się informacja. W ramach działającego w Polsce od ponad 14 lat systemu zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), odbierane są pojemniki po środkach ochrony, które są toksyczne dla ludzi i organizmów wodnych. Ponadto odbierane są także opakowania po pozostałych preparatach niebezpiecznych, jakie stosuje się w rolnictwie.

Zbiórka pustych opakowań po środkach ochrony roślin, adiutantów czy produktach biobójczych, które wykorzystywane są w rolnictwie w celu ochrony upraw, odbywa się przez cały rok kalendarzowy. Pamiętaj, że producenci agrochemikaliów są zobowiązani do zorganizowania zbiórki opakowań oraz ich zagospodarowania, a sprzedawcy mają prawny obowiązek, aby przyjąć od Ciebie pudełka, butelki i kanistry. Jeśli jesteś rolnikiem, na Tobie również spoczywa obowiązek - powinieneś oddawać wszelkie opakowania po agrochemikaliach. Warto więc mieć sprawdzony punkt przyjmowania odpadów i opakowań po środkach ochrony i zostawiać w nim szkodliwe chemikalia.

Pamiętaj zatem, aby na bieżąco sprawdzać daty przydatności swoich środków, aby uniknąć sytuacji, w której termin ten ulegnie przedawnieniu. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, udaj się do odpowiedniego punktu w celu przekazania preparatów i ich bezpiecznej utylizacji! Zwróć szczególną uwagę, na to, komu przekazujesz puste opakowania po środkach ochrony roślin. Ich zwrot do wspomnianego Systemu PSOR jest gwarancją bezpieczeństwa.

Aby dowiedzieć się więcej o różnego rodzaju środkach ochrony roślin oraz o tym, jak powinny być stosowane, aby wpływały pozytywnie na Twoje rośliny - sprawdź nasze pozostałe artykuły. Znajdziesz tam m.in. porady ogrodnicze, które z pewnością zmienią Twóją uprawę i ogród na lepsze!

(rup)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 20.01.2022

powiedzmy sobie sczercze - te wszystkie rzeczt trafiaja do smietnika albo nie wiadomow po prostu nieraz z nimi co zrobić. nie daj boze trafiają na śmietnik

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA