REKLAMA

Jak kształtuje się sytuacja na rynkach rolnych we wrześniu

Redakcja - Prawo i Finanse
15.09.2021
chat-icon 0

sortowanie ziemniaków przy pomocy sortowni

Najnowsze notowania z rynku zbóż, bydła, trzody chlewnej, mleka oraz warzyw i owoców. Sprawdź, jak kształtują się obecnie ceny skupu.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
sortowanie ziemniaków przy pomocy sortowni[/caption]

Najnowsze notowania z rynku zbóż, bydła, trzody chlewnej, mleka oraz warzyw i owoców. Sprawdź, jak kształtują się obecnie ceny skupu.

Rynek zbóż

Tegoroczne plony z uwagi na wysokie temperatury i brak dostatecznej wilgotności są niższe, głównie na słabych glebach kompleksowych. W rejonach o słabych glebach i małych opadach zniżka plonu miejscami wynosi ponad 30% i sięga nawet 40%.

Aktualnie ceny pszenicy konsumpcyjnej w skupach wahają się w przedziale od 850 do 1060 zł/t, pszenica paszowa od 790 do 990 zł/t, natomiast żyto skupowane jest średnio po 760 zł/t. Ceny jęczmienia paszowego kształtują się na poziomie od 620 do 900 zł/t, a pszenżyto skupuje się średnio po około 800zł/t. Cena rzepaku kształtuje się na wysokim poziomie – od 2350 do nawet 2600 zł/t, a ceny kukurydzy mieszczą się w przedziale od 1000 do 1100 zł/t.

Pomimo stosunkowo wysokich cen skupu zbóż, w portfelu rolnika zostaje obecnie mniej pieniędzy niż przed rokiem! Decydują o tym takie czynniki jak: niższe niż w ubiegłym roku plony, słabsza jakość ziarna i oczywiście zwiększone koszty produkcji. Niestety zysk ze sprzedaży płodów rolnych pochłaniają rosnące z miesiąca na miesiąc ceny środków do produkcji rolnej. Obecnie mamy do czynienia właśnie z tą niekorzystną sytuacją, gdy tempo wzrostu cen towarów przemysłowych kupowanych przez rolników jest wyższe od tempa wzrostu cen płodów rolnych przez nich sprzedawanych. Prowadzi to zazwyczaj do pogorszenia sytuacji ekonomicznej rolników. Zakończymy zatem krótkim apelem: zanim ktoś zacznie liczyć rolnikom ile zarobili, niech policzy wpierw – ile musieli wydać na środki do produkcji rolnej.

Trzoda chlewna

Kolejne gospodarstwa w naszym kraju przechodzą dramat, który związany jest z rozprzestrzenieniem się wirusa ASF. Na dzień dzisiejszy stwierdzono aż 93 ogniska ASF. Niepokojący jest fakt, że wirus się rozprzestrzenia, a zagrożone są już nie tylko małe gospodarstwa, lecz także duże i nowoczesne chlewnie. Tak naprawdę producenci świń nie mogą spać spokojnie, ponieważ nie znają dnia ani godziny, kiedy ASF zaatakuje ich gospodarstwo. Jeżeli chodzi o sytuację na rynku to jest ona wręcz dramatyczna, a ceny spadają z tygodnia na tydzień i nie pokrywają kosztów produkcji. Obecnie za tuczniki skupy płacą średnio niecałe 4 zł/kg.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiło wprawdzie program odbudowy gospodarstw po ASF. Na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu minister rolnictwa zadeklarował, że jeżeli 200 mln zł nie wystarczy na pokrycie strat i wsparcie bioasekuracji gospodarstw, to tych pieniędzy będzie więcej.

Mleko i bydło

Stabilizacja widoczna jest na rynku mleka, a ceny skupu wynoszą średnio 1,55 zł/l.

Wołowina

W ostatnim czasie na rynku wołowiny zauważamy wahania cenowe. Obecnie na rynku widoczne są niewielkie podwyżki – stawki oferowane przez skupy wzrosły o kilka groszy za kg. Pomimo tego, że ceny są na akceptowalnym poziomie, zyski ze sprzedaży dla hodowców zostaną pochłonięte przez nadal rosnące koszty produkcji. Średnie ceny wołowiny w skupach wynoszą:

Ceny bydła rzeźnego na WBC:


- Ceny byków: 13,10 – 16,80 zł/kg, średnio: 15,45 zł/kg;


- Ceny jałówek: 12,50 – 16,80 zł/kg, średnio: 14,61 zł/kg;


- Ceny krów: 8,10 – 14,00 zł/kg, średnio: 12,77 zł/kg.

Ceny bydła w wadze żywej:


- Ceny byków: 5,60 – 10,00 zł/kg, średnio: 8,38 zł/kg;


- Ceny jałówek: 5,50 – 9,50 zł/kg, średnio 7,47 zł/kg;


- Ceny krów: 2,00 – 7,20 zł/kg, średnio: 5,54 zł/kg.

Drób

Od kilku tygodni zauważalny jest spadek cen skupu kurcząt. Blisko ponad miesiąc temu cena skupu kurczaka kształtowała się na poziomie około 4,30 zł/kg, natomiast obecnie stawka ta jest niższa o ponad 50 groszy i wynosi od 3,60 zł do 3,90 zł/kg zatem w rzeczywistości nie zapewnia ona opłacalności chowu.

Rynek warzyw i owoców

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ostatnim czasie zlecił kontrolę, która dotyczy cen owoców i warzyw. Pracownicy Inspekcji Handlowej sprawdzą ceny jabłek, borówek, ziemniaków i kapusty na poszczególnych etapach łańcuchu dostaw. Badanie pozwoli na oszacowanie ile na ww. produktach zarabiają rolnicy, pośrednicy czy sieci handlowe.

Z danych zebranych od producentów dowiadujemy się, że ceny skupu warzyw w kształtują się następująco:


- Cebula od 0,80 do 1,20 zł/kg;


- Kapusta biała średnia cena 1,50 zł/kg;


- Kapusta czerwona od 1,20 do 1,75 zł/kg;


- Marchew średnia cena 1,40 zł/kg;


- Pomidor malinowy od 3,33 do 5,50 zł/kg.

(rpf) jp / Źródło: WIR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA