REKLAMA

Jak odróżnić alternariozę od zarazy ziemniaka?

Redakcja - Uprawa
11.07.2016
chat-icon 0

Alternarioza ziemniaka (sucha zgnilizna) jest chorobą objawiającą się wieloma brunatnymi, najczęściej okrągłymi plamami na dolnych liściach.

fotolia
REKLAMA

Alternarioza ziemniaka (sucha zgnilizna) jest chorobą objawiającą się wieloma brunatnymi, najczęściej okrągłymi plamami na dolnych liściach.

Objawom tym często towarzyszy chloroza, a tkanka zasycha i robi się krucha. Z czasem infekcja przenosi się z dolnych liści ku wyższym partiom rośliny. Jej symptomów nie należy bagatelizować, gdyż stanowi ona poważny problem na plantacjach. W przypadku silnego porażenia roślina zaczyna zamierać, czego konsekwencją jest niekiedy znaczne obniżenie plonów. 


Alternariozę wywołują grzyby Alternaria solani i Alternaria alternata.

Pojawia się około dwóch tygodni przed wystąpieniem zarazy ziemniaka i często jest z nią mylona. Rozwojowi choroby sprzyja długotrwała susza, przerywana krótkimi deszczami, rosa oraz uprawa ziemniaka na glebach piaszczystych, zbyt lekkich, ubogich w składniki pokarmowe.

Rozwija się już w temperaturze 10-12 st. C i dużej wilgotności powietrza już w dwa miesiące po posadzeniu.

Wzrost temperatury do 18-20 st. C intensyfikuje rozprzestrzenianie się jej. Pierwsze zmiany na liściach widoczne są średnio po 5-10 dniach od porażenia rośliny.

Jak odróżnić alternariozę od zarazy ziemniaka?
Zerwany, porażony liść należy umieścić na 24 godziny w wilgotnym miejscu, np. w słoiku. Jeśli po tym czasie na obrzeżach plam pojawi się biały nalot, świadczy o tym, że jest to zaraza. Jeśli nie widać żadnych zmian, wówczas mamy do czynienia z alternariozą.


W jaki sposób zapobiegać i zwalczać alternariozę?
Działania prewencyjne ograniczają się głównie do sadzenia zdrowych, odpornych na chorobę gatunków, przestrzegania odpowiedniego terminu sadzenia oraz temperatury (6-8 st. C), właściwego nawożenia (potas podnosi odporność roślin), systematycznego usuwania porażonych roślin. Zapobiegawczo działa również zmianowanie i stosowanie przedplonów.

Do oprysków przeciw alternariozie można wykorzystać: Tattoo C 750 SC, Pyton Consento 450 SC, Folpan 80 WG, Unikat 75 WG, Vondozeb 75 WG, Amistar 250 SC, Atol 250 SC, Strobi 250 SC, Crocodil MZ 67,8 WG, Rywal 72 WP.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA