REKLAMA

Jak odstraszyć sarny z pola

Redakcja - Uprawa
04.01.2023
chat-icon 0

Posiadając pole, pewnie nie jeden raz mogłeś zauważyć szkody, jakie wyrządziła na nim dzika zwierzyna bezczelnie wchodząca na twój teren. Populacja saren w Polsce coraz bardziej się powiększa, przez co istnieją coraz większe szanse na to, że będą one uciekały z lasów, nawet na długie dystanse, w poszukiwaniu pożywienia.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Posiadając pole, pewnie nie jeden raz mogłeś zauważyć szkody, jakie wyrządziła na nim dzika zwierzyna bezczelnie wchodząca na twój teren. Populacja saren w Polsce coraz bardziej się powiększa, przez co istnieją coraz większe szanse na to, że będą one uciekały z lasów, nawet na długie dystanse, w poszukiwaniu pożywienia.

Takie sytuacje przyczyniają się do tego, że nieproszeni goście niszczą uprawy, zasiewy i zbiory. Jednak czy można cokolwiek poradzić na to, że zwierzęta kręcą się po Twoim polu, skoro jest to jeden wielki niezabezpieczony obszar? Otóż istnieją sposoby na to, aby żadna sarna nie weszła już na pole? Aby to osiągnąć, należy umiejętnie stosować taktyki, jednakże jeżeli nie jest to Twoja mocna strona, można zacząć od razu od innego rodzaju zabezpieczeń. Jak odstraszyć sarny z pola?

Jak odstraszyć sarny z upraw?

Walka rolników z sarnami toczy się od zawsze. Są to zwierzęta, które przejdą nawet bardzo długi dystans w poszukiwaniu pożywienia i takim cudem trafiają na pola. Niestety, jeśli dojdzie do tego, że trafią na czyjś teren, są w stanie zniszczyć bardzo dużą część upraw. Powszechnie wiadomo, że odstrzelanie zwierząt na własną rękę jest nielegalne, a w przypadku saren mogłoby to być wręcz niemożliwe, ponieważ często wchodzą na uprawy pod nieobecność właścicieli, więc jakie są inne sposoby na ich odstraszanie? Najlepiej stosować od razu repelenty.

Czym są repelenty?

Jest to nazwa określająca przedmioty, które odstraszają zwierzęta. Mogą być to substancje chemiczne, a także naturalne, które sprawiają, że rolnicy przestają się martwić o swoje uprawy, zasiewy, pod własną nieobecność na ich ziemi. Szczególnie ważne jest, aby zadbać o to w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ to w nim jest najciężej znaleźć zwierzętom pożywienie i zaczynają się wówczas oddalać na duże dystanse od swoich siedlisk.

Czym odstraszyć sarny z pola?

Jak już wiemy, dobrze jest rozpocząć stosowanie różnych repelentów. To, na jaki się zdecydujesz, jest tylko indywidualną kwestią. To jak odstraszyć sarny z pola - można zacząć od założenia wokół terenu specjalnego ogrodzenia. Pod uwagę można wziąć pastuch elektryczny lub drut kolczasty. Są to rzeczy, które gwarantują ochronę przed sarnami. Oczywiste jest, że dobre ogrodzenie jest ważną rzeczą - jednak w przypadku niskich płotków może okazać się to wystarczające. Natomiast zamontowanie pastucha elektrycznego jest rozwiązaniem, które odstraszy sarnę, ze względu na to, że podłączone do napięcia, kopnie zwierze prądem. Pastuch składa się z trzech rozpiętych na słupkach równoległych drutów. W momencie dotknięcia takiego ogrodzenia, zwierze zostaje delikatnie porażone prądem, nie wywołując u niego żadnych szkód. Jedynie co, to zostaje ono lekko oszołomione, co powoduje zniechęcenie, do podejmowania dalszych prób wkraczania za pastuch. Sarna zapamiętuje takie zdarzenie, przez co widząc w przyszłości podobne ogrodzenie, będzie się trzymała od niego z daleka.

Zapach, którego nie lubią zwierzęta

Warto pamiętać, że sarny są uznawane za jedne z najbardziej płochliwych zwierząt, które poszukując pożywienia, wyostrzają swoje zmysły jeszcze bardziej, przez co nawet najdrobniejsze bodźce stają się niebezpieczeństwem i powodem do ucieczki. Najłatwiejszy sposób, który odstraszy zwierzynę, może wydawać się dla wielu osób wręcz śmieszny. Jest nim rozwieszanie między gałęziami mydełek toaletowych, które posiadają niezwykle intensywny zapach. Najlepsza odległość to będzie zawieszenie ich na każdym drzewie, maksymalnie w odstępie 3 metrów od siebie. Zwierzętom zapach takiego mydła kojarzyć się będzie z człowiekiem, przez co będą się one trzymały od niego z daleka. Ewentualnie zamiast mydeł, można porozwieszać ostrą paprykę. Tak samo należy ją zawiesić na sznurkach wokół całego terenu, który chce się chronić. W kwestii rozwieszania warzyw, takich jak papryka, czosnek czy cebula, nie chodzi o sam ich zapach, który normalnie mógłby być potraktowany jako sposób na to, jak odstraszyć sarny z upraw, tylko o ich smak. Jest on zbyt intensywny dla tych zwierząt.

Niekiedy słyszy się także o tym, że ludzie rozwieszają swoje włosy bądź skarpetki czy inne elementy garderoby, które przesiąknięte są ludzkim zapachem. Warto pamiętać, że długość działania metod zapachowych odstraszania zwierząt zależy tak naprawdę od warunków atmosferycznych, które panują aktualnie na dworze. Wiatr i temperatura wpływają na wyczuwanie zapachów.

Czym odstraszyć sarny na polu - ruch i dźwięk

Wiele osób nie wie, ale zwierzęta potrafią przyzwyczaić się do monotonnych, powtarzalnych dźwięków, nawet jeśli byłyby one głośne. Wbrew pozorom na sarny najlepiej działają odstraszacze dźwiękowe, w postaci cichych i nieregularnych odgłosów. Można zainwestować w urządzenie wytwarzające takie dźwięki, jak na przykład kroki, łamiące się gałęzie czy inne biegające zwierzę. Do odstraszenia mogą się także przydać różnego rodzaju kolorowe wstążki, tasiemki porozwieszane na drzewach czy błyszczące płyty CD, folia, a nawet pęczki słomy mogą podziałać, chociaż przez jakiś czas. Ponadto na ogrodzeniu można zamontować metalowe puszki, które będą wydawały dźwięki na wietrze, albo jakieś dzwoneczki czy torebki foliowe.

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA