REKLAMA

Jak poprawić apetyt krowy?

Redakcja - Zwierzęta
23.04.2024
chat-icon 0

Hodowla krów wymaga od nas, zapewnia odpowiedniej opieki wszystkim podopiecznym, by miały szansę prawidłowo się rozwijać. Współczesne krowy mleczne produkują od 35 do 40 litrów mleka dziennie, dlatego tak istotne jest dostarczenie im właściwej ilości składników odżywczych wpływających na ich zdrowie, a także codzienne funkcjonowanie.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Jednak pomimo zapewniania zwierzętom zbilansowanej diety, bogatej w wiele witamin oraz minerałów, muszą one mieć dobry apetyt. Odpowiedź na pytania - jak go poprawić, ile krowa daje mleka dziennie i co podać krowie na trawienie, zostały zawarte w stworzonym przez nas artykule.

Co jedzą krowy? Podstawowe pokarmy

Właściwe żywienie krów ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju, przyczyniając się do zapewnienia zwierzętom zdrowia oraz odpowiedniej formy. Musimy jednak pamiętać, że żywienie naszych podopiecznych latem będzie nieco różnić się niż zimą. W okresie letnim powinniśmy zadbać o zmniejszenie w diecie pasz włóknistych, natomiast skupić się na wzbogaceniu pożywienia o tłuszcz w starannie dobranej ilości, nieprzekraczającej 4% SM.

Kolejną kluczową kwestią jest zwiększenie ilości potasu w codziennym jadłospisie, o co możemy zadbać poprzez dostarczenie zwierzęciu dostępu do wysokiej jakości lizawki solnej. Ważną rolę odgrywa również dodatek magnezu, ponieważ potas blokuje jego wchłanianie. Pamiętajmy o tym, że krowa potrzebuje całodobowego dostępu do czystej wody pitnej, co latem, gdy niejednokrotnie panują upały, ma szczególne znaczenie.

Co je krowa? Dieta w okresie zimowym

Żywienie zwierzęcia zimą wymaga uwzględnienia kilku istotnych aspektów. Podstawa jadłospisu będzie pasza objętościowa, do czego idealnie nadają się siano, okopowe oraz kiszonki. W przypadku wysokowydajnych krów powinniśmy zadbać o zapewnienie im paszy treściwej, którą warto podawać od 2 do 3 razy dziennie.

W okresie zimowym możemy uzupełnić dawkę mokrymi odpadami, takimi jak wysłodki buraczane, wytłoki jabłkowe czy wywar zbożowy. W codziennych czynnościach wykonywanych wokół żywienia zwierząt nie możemy również zapominać o dostępnie do świeżej wody, którą uzupełnimy starannie wyczyszczone poidła.

Co dać krowie na apetyt?

Jednym z podstawowych rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować w celu poprawienia apetytu zwierzęcia, są wlewy dożwaczowe. Mają za zadanie pobudzić pracę żwaczy, a także zachęcić krowę do jedzenia.

W ich składzie zazwyczaj znajdziemy drożdże piwne, propionian sodu oraz wapnia, siemię lniane, wspomagające trawienie czy wiele cennych witamin oraz mikroelementów. Pomocne mogą okazać się również wspomniane we wcześniejszej części artykułu lizawki dla dorosłych krów, mające korzystny wpływ na jej zdrowie.

Ile litrów mleka daje krowa dziennie?

Ilość produkowanego przez krowę mleka uzależniona jest od wielu czynników. Krowy mięsne produkują mniejszą ilość od mlecznych, które hodujemy specjalnie, by dawały nam go jak najwięcej. Najczęściej możemy uzyskać od 4 do 6 litrów podczas jednego dojenia, dzięki czemu powtarzając tę czynność kolejny raz, dostaniemy 8-12 litrów mleka każdego dnia. W przypadku krów mlecznych ilość wyprodukowanego dziennie mleka może wynosić nawet 30 litrów.

Jak ruszyć żwacz u krowy?

Najlepszym sposobem na ruszenie żwacza u krowy jest podanie jej wlewu dożwaczowego, pobudzającego apetyt zwierzęcia. Może on być zaburzony w okresie okołoporodowym, prowadząc do ciężkich nieprawidłowości metabolicznych. Preparaty dożwaczowe rozpuszczone w wodzie powinniśmy podawać przy pomocy specjalnych sond - bezpośrednio do żwacza.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA