REKLAMA

Jak poprawnie ciąć orzech włoski?

Redakcja
25.03.2024
chat-icon 0

Przycinanie orzecha włoskiego to bardzo ważny zabieg, który doskonale wpływa na kondycję drzewa i pozwala kontrolować jego kształt i rozmiar. Ponadto dzięki regularnemu przycinaniu można skutecznie zapobiec różnym chorobom i szkodnikom poprzez usuwanie chorych i martwych gałęzi, stanowiących miejsce rozwoju patogenów i siedlisko dla szkodników.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Jednak nieodpowiednio przeprowadzony zabieg często przynosi efekt odwrotny od oczekiwanego. Zatem, kiedy przycinać orzecha włoskiego i jak zrobić to poprawnie? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Kiedy przycinamy orzech włoski?

Wiele osób zastanawia się, kiedy przycinać orzech włoski, aby nie zaszkodzić drzewu. Niektórzy sadownicy twierdzą, że najlepiej przeprowadzić ten zabieg na przełomie lutego i marca. Jednak w tym okresie pojawia się pewien problem. Otóż po minięciu przymrozków, na początku wegetacji wiosennej, z drzewa orzecha wypływają soki, których wyciek bardzo ciężko zahamować.  Zatem, kiedy przyciąć orzecha włoskiego? Najlepiej wykonać ten zabieg w terminie od czerwca do sierpnia, gdy soki krążą w drzewie znacznie wolniej. Wtedy nie ma tak wysokiego ryzyka uszkodzenia orzecha.

Kiedy przycinamy orzecha włoskiego?

Przycinanie orzecha włoskiego najlepiej przeprowadzić w pogodny, bezdeszczowy dzień. Nie zaleca się wykonywania tego zabiegu w przypadku występowania opadów, ponieważ usuną one środek, którym nakłada się na orzecha po cięciu i w efekcie doprowadzą do osłabienia drzewa.

Orzech włoski (drzewo) - ile można przyciąć drzewo bez zezwolenia?

Ogólnie przyjmuje się, że przycinanie i wycinanie orzecha włoskiego, jako drzewa owocowego, można przeprowadzić bez zezwolenia. Jednak są pewne wyjątki! Jeśli w koronie drzewa znajduje się gniazdo ptaka objętego ochroną gatunkową, konieczne jest skontaktowanie się z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska i uzyskanie odpowiedniej zgody. Ponadto nie można samodzielnie decydować o wycince i intensywnym przycinaniu orzecha włoskiego zlokalizowanych na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków bądź na terenach zieleni.

Stary orzech włoski - cięcie

Przycinanie starego orzecha włoskiego wymaga szczególnej ostrożności. Przed przystąpieniem do tego zadania, trzeba dokładnie przejrzeć koronę drzewa i określić, które gałęzie faktycznie wymagają przycięcia. W przypadku wieloletniego orzecha włoskiego należy skupić się wyłącznie na usuwaniu martwych, chorych i uszkodzonych gałęzi. Ponadto ważne jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Konieczne jest używanie odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak rękawice i odzież ochronna. Dodatkowo przed przystąpieniem do prac trzeba sprawdzić, czy drzewo na pewno jest stabilne i dobrze zakorzenione, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Jak przycinać orzech włoski?

Sposób przycinania orzecha włoskiego różni w zależności od wieku i wysokości drzewa. Tuż po posadzeniu orzech potrzebuje wyłącznie delikatnego cięcia, aby jej korona mogła rozwijać się w sposób prawidłowy. W przypadku rocznego drzewka zaleca się przycięcie go ostrymi nożycami do około 150 cm wysokości. Należy pamiętać, że gałęzie boczne muszą być krótsze, a ich długość powinna osiągać ok. 80 cm. Jeśli orzech jest niski, nie ma potrzeby przycinania go z góry i zmniejszania wysokości, ale warto nieco skrócić jego boczne gałązki.

W drugim roku życia drzewa orzechowego należy skupić się na eliminacji pędów, które rywalizują z przewodnikiem. Ponadto istotne jest skrócenie nadmiernie rosnących odgałęzień. W przypadku braku odpowiednich rozgałęzień na koronie drzewa, konieczne może być jego ponowne uformowanie. Wtedy główny pęd należy przyciąć ok. 40 cm powyżej planowanych odgałęzień. Dodatkowo ważne jest usunięcie zbędnych pędów bocznych.

Starsze, minimum 5-letnie drzewa orzecha włoskiego należy poddać cięciu kształtującemu. Gałęzie orzechów najczęściej rosną w górę, co utrudnia tworzenie pąków. Aby poprawić tę sytuację, zaleca się przycinanie gałęzie w taki sposób, aby zachęcić je do poziomego wzrostu. Gałęzi, które niechętnie przyjmują nowy kierunek, warto ujarzmić za pomocą sznurka. Te zabiegi należy wykonywać w okresie pełnej wegetacji, czyli od połowy maja do początku września.

Rany po przycinaniu orzecha włoskiego - jak leczyć?

Przycinając drzewo orzecha włoskiego w nieodpowiednim terminie lub w nieprawidłowy sposób, można doprowadzić do jego uszkodzenia. Aby uratować je przed obumarciem, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Najlepiej sięgnąć po specjalną pastę ogrodniczą lub maść emulsyjną z fungicydami. Te preparaty skutecznie leczą rany powstałe na drzewie orzecha.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA